PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=469867}

Hobbit: Pustkowie Smauga

The Hobbit: The Desolation of Smaug
7,6 322 315
ocen
7,6 10 1 322315
6,1 28
ocen krytyków
Hobbit: Pustkowie Smauga
powrót do forum filmu Hobbit: Pustkowie Smauga

Po obejrzeniu trzech części Hobbita jestem zafascynowana jedna postacią ,a mianowicie Thraundilem. I mam pytanie czy oprócz Hobbita ta postać wystempuje jeszcze w innych częściach opowieści J.R.R Tolkiena?

estera_nocek_filmweb

Z tego co pamiętam (a raczej nie pamiętam) Thranduila jako tako w innych książkach nie ma.
(W "Silmarillionie" i związanych z nim opowieściach na pewno. We "Władcy Pierścieni", wedle indeksu, który właśnie sprawdziłam; imię pada raz, przy przedstawieniu Legolasa. Samej w sobie postaci próżno szukać. W "Niedokończonych Opowieściach" i "Listach" też sobie nic nie przypominam. Nie wiem tylko jak z "HoME", bo nie wszystko tu czytałam).

asa111

Dzięki za odpowiedz.
Szkoda bo to niesamowita postać i uważam, ze nie była do końca doceniona.

estera_nocek_filmweb

W Silmarillionie jest tylko wspomniany jako władca Wielkiego Zielonego Lasu, czyli później Mrocznej Puszczy. Taka krótka wzmianka w ogólnej historii w rozdziale "Pierścienie Władzy i Trzecia Era".

W Niedokończonych Opowieściach jest więcej (piszę z indeksu):
- wspomniany w części II (o Drugiej Erze) - w rozdziale "O Galadrieli i Celebornie" i w dodatku B do tego rozdziału
- w III części (Trzecia Era) - wspomniany w rozdziale o klęsce Isildura (powrót z bitwy Ostatniego Sojuszu - to ta z prologu Drużyny Pierścienia), i trochę więcej w przypisie 14 do tego rozdziału - tutaj jest napisane, gdzie kolejno osiedlał się ojciec Thranduila i on sam na terenie Puszczy i dlaczego.

Ogólnie jest bardzo mało o nim w książkach. W filmie ta postać została rozwinięta, trochę na wzór króla Thingola z Silmarillionu, na którym zresztą sam Thranduil się wzorował jeśli chodzi o podziemną siedzibę, ale w swoich czasach nie mógł już osiągnąć takiego bogactwa i przepychu jak władcy z Pierwszej Ery:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones