PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=469867}

Hobbit: Pustkowie Smauga

The Hobbit: The Desolation of Smaug
7,6 322 195
ocen
7,6 10 1 322195
6,1 28
ocen krytyków
Hobbit: Pustkowie Smauga
powrót do forum filmu Hobbit: Pustkowie Smauga

Smocza poprawność

ocenił(a) film na 8

Smaug. Przez niektórych zwany Straszliwym, Złotym, w języku mieszkańców Dali znany pod imieniem Trāgu. Przede wszystkim jednak Smaug był smokiem. W filmie Petera Jacksona swoim wyglądem i głosem wzbudza podziw i grozę - jest tylko jeden szczegół. Jackson uczynił ze smoka wyvernę!

Smoki przedstawiano zawsze jako stworzenia o czterech łapach i ze skrzydłami (jak równie mitologiczne pegazy). Natomiast w filmie Smaug ma dwie tylne łapy i pazury na skrzydłach (jak nietoperze, czy też niby-smoki w serialu "Gra o Tron"). Taka fizjonomia oznacza wyvernę, a nie smoka.

ocenił(a) film na 8
corax86

jak ktoś się na tym zna to może go to w oczy kuć ale dla przeciętnego widza, wygląda jak jaszczurka ze skrzydłami, zieje ogniem więc to smok ;)

corax86

Uważasz więc to za błąd w filmie?
U Tolkiena pierwsze smoki nie miały skrzydeł wcale, pełzały po ziemi na czterech nogach jak olbrzymie jaszczurki i też były zwane smokami (Glaurung, Scatha).

ocenił(a) film na 8
latelamb

Wiem o bezskrzydłych. Tak czy owak Smaug miał dwie pary nóg. Widać to nawet na filmowej mapie zaczerpniętej z książkowego wydania Hobbita:

http://www.cartographersguild.com/attachments/finished-maps/50632d1356118329-thr ors-map-image.jpg

corax86

Tak, wiem że w oryginale miał dwie pary nóg. PJ być może potraktował przednią parę jako jednocześnie nogi i skrzydła (uskrzydlone nogi powiedzmy ;))

Może był to zabieg mający ułatwić technicznie stworzenie Smauga? Czytałam, że rendering postaci pochłonął mnóstwo czasu i zapewne pieniędzy, a więc dodanie dodatkowych elementów musiałoby wydłużyć proces projektowania i generowania finalnego rezultatu. Zresztą nie do końca widać, jak Smaug się porusza, dopiero po wzbiciu się w niebo prezentuje się w całości.

ocenił(a) film na 8
latelamb

I to jest chyba najlepsza odpowiedź!

corax86

Po prostu poszłam tropem "jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze" ;)

Swoją drogą zajrzałam do mojej wersji Hobbita, spojrzałam na mapę i tam Smaug też ma cztery łapy, ale skrzydła ma jakby złączone z przednią parą nóg. W sumie nie wierzę, że analizuję takie rzeczy ;)

corax86

Mi tam Smaug kojarzy się ze smokiem Time-Lost Proto Drake ze znanej chyba wszystkim gry World of Warcraft ;D

rareseeker. com/images/npcs/Time-Lost%20Proto%20Drake.jpg

ocenił(a) film na 8
corax86

To raczej w niczym nie przeszkadza. Myślę, że Tolkien się w grobie nie przewraca z tego powodu.

ocenił(a) film na 10
corax86

Drogi znawco smoków. Polecę ci książkę Andrzeja Sapkowskiego "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" ( jest to literatura przedmiotu). Zacytuje ci fragment "Skompilowano więc w ikonie smoka wszystko co najgorsze, co budzi zgrozę i wstręt. Gadzie łuski, postać jaszczurcza i falliczna zarazem, wężowy rozwidlony język i jadowita ślina, wężowy ogon, zębata paszczęka, na domiar złego ziejący ogniem, skrzydła nietoperza. Krótko mówiąc - samo zło, sama ohyda, sama makabra."

ocenił(a) film na 8
radosny95

"Skrzydła nietoperza" a nie "skrzydła i łapy nietoperza".

http://www.cartographersguild.com/attachments/finished-maps/50632d1356118329-thr ors-map-image.jpg

ocenił(a) film na 7
corax86

To jak gorzej czy lepiej jest z tym Smaugiem?

ocenił(a) film na 8
straightlines

Wg mnie gorzej, bo pokazuje niekonsekwencję twórców i niepotrzebnie odbiega od pierwowzoru. No ale cóż, tragedii nie ma, po prostu niepoprawny szczegół.

ocenił(a) film na 9
corax86

W pierwszej części, gdy Smaug wchodzi do Ereboru, ma cztery łapy. Chyba tylko w kinowej wersji, bo na dvd już ma zastąpione przednie łapy tym, co widzimy w najnowszym filmie.
Nie przeszkadza mi ta zmiana, bo ze skrzydłami zamiast przednich łap dalej wygląda fajnie. Szczerze nawet wolę takiego smoka w stylu wywerny niż tradycyjnego. Dla mnie to dalej smok.

ocenił(a) film na 8
deathmaster

W wersji kinowej są cztery łapy, w rozszerzonej już nie, konwencja postaci się zmieniła ;)

ocenił(a) film na 10
corax86

Być może uznali, że bardziej pionowa postawa wyverny będzie bardziej odpowiednia dla istoty inteligentnej, obdarzonej mową. Aluzja do postawy homo sapiens, że tak powiem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones