PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=469867}

Hobbit: Pustkowie Smauga

The Hobbit: The Desolation of Smaug
7,6 322 323
oceny
7,6 10 1 322323
6,1 28
ocen krytyków
Hobbit: Pustkowie Smauga
powrót do forum filmu Hobbit: Pustkowie Smauga

Thranduil

ocenił(a) film na 9

Mam pytanie odnośnie sceny w, której Thranduil negocjuje z Thorinem na temat uwolnienia ich z lochów, jest tam pewien moment w którym jest pokazana żuchwa Thranduila i robi jakieś dziwne ruchy. Wie ktoś o co w niej chodzi?

ocenił(a) film na 7
paul19

Smok mu zjarał jape

ocenił(a) film na 7
paul19

I się tym chwali

ocenił(a) film na 9
kosobi

dzięki

paul19

to była rana zadana przez smoka a thranduil ukrywał ją chyba za pomocą czarów

ocenił(a) film na 10
paul19

Żona przywaliła mu grabiami i się wstydzi przyznać.

ocenił(a) film na 8
Annqa

xddddddd

paul19

Thranduil skrywa swoje ubytki po spotkaniu ze smokiem, za pomocą iluzji. Coś podobnego było u Sapkowskiego, gdzie czarodziejki i czarodzieje ukrywali za pomocą czarów blizny i brakujące fragmenty ciała. Jeżeli było o tym u Tolkiena w książkach, to prawdopodobnie Sapkowski to zerżnął w swojej sadze.

Arg

Sapkowski dużo rzeczy kopiuje i to źle wpływa na jego ksiażki. Mógł sobie darowac w Wiedźminie efy, krasnoludy, czy niziołki. Ogólnie po przeczytaniu Sezonu Burz mam wrażenie, ze Sapkowski męczy temat i w ogóle nie rozwija swojego świata.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Masz świadomość tego, że Tolkien nie wymyślił smoków, orków, trolli, elfów , tylko "wyciągnął" je z przeróżnych mitologii, skandynawskiej, celtyckiej itd? Tolkien, nigdy nie miał na te twory, wszelkich praw zastrzeżonych, bo sam zapożyczał.

Ogólnie dużo pisarzy fantastycznych zapożycza wiele, z przeróżnych mitologii, religii, baśni i podań i nie ma w tym nic złego- dobre, jest w jakiś sposób przekazywanie dalej, konkretnych mitów, naszego dziedzictwa kulturowego, które mogłyby już zostać zapomniane, a tak są atrakcyjniej utrzymywane przy życiu niż nudne wykłady na uczelniach. O nudę bym sie czepiał jeśli pisarz tylko kopiuje motywy znane z przeróżnych mitów, a nie nadaje im nowej jakości i kontekstu- a Sapkowski nową jakość i kontekst stworzył- brutalny, niebajkowy, nie czarno- biały świat fantasy, bardzo podobny do naszego na pewnych płaszczyznach.

Tak, ale Sapkowski moim zdaniem jest za mało oryginalny.

ocenił(a) film na 8
kamilxxx09

prawda:)

użytkownik usunięty
Baronek7

g prawda. Tolkien jest świetny, ale twórczość Sapkowskiego jest bardziej dorosła, mniej czarno- biała, nie brak w niej brudnej polityki, brutalności, seksu. Postaci nie są jednoznacznie dobre lub złe, i to czyni je bardziej ludzkimi, a te tokienowe są przy nich momentami wręcz papierowe. Poza tym jego twórczość mocno odnosi się do mitologii słowiańskiej i za to plus.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Mało oryginalny? A nie prawda. Sapkowski czerpie z mitologii słowiańskiej, która jest mniej znana, ale nasza własna, przez co motywy w jego książkach są mniej przewałkowane niż motywy z mitologii nordyckiej, celtyckiej, które zna połowa świata.

Tak, ale Sapkowski Sezonem Burz udowodnił, ze wciaż stoi w miejscu i prawie w ogóle nie rozwija swojego swiata.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Sezonu burz nie czytałem, odnoszę się tylko do zbiorów opowiadań i 5 tomowej sagi.

To przeczytaj.

użytkownik usunięty
kamilxxx09

Nie mam teraz ochoty na odgrzewane kotlety :)

:)

ocenił(a) film na 8

brudna polityka i seks to jest na co dzień - w sieci i tv oraz na Wiejskiej i salonach - powieści Tolkien budują - nadto istotnie dzielą na dobro i zło - ŚWIETNIE - bo w naszej głupawej kulturze upadku moralnego wszystko jest płynne - ale za tą płynność się płaci tym syfem i brudem który widać - obsesja władzy,seksu i pieniędzy -
natomiast w kwestii moralności dl ludzi inteligentnych i z pewnymi zasadami - nie ma odcieni szarości - bo tak to jest teraz modne - gwałcisz/zdradzasz/kradniesz - nie udawaj że zmieniły się normy i wczoraj byłeś przestępcą dziś to jedynie podknięcie.........bzdura........
Tolkienowscy bohaterowie czasem błądzą ale jest wyraźny podział na zło i dobro - którego ludzie nie chcą przyjąć - i na tym tracą w życiu codziennym - wszyscy jesteśmy niedoskonali ale jeśli nie ma stałych norm a jedynie sa po to by je łamac to ...... proponuje jechac pod prąd w szczycie na ruchliwej ulicy albo zrobić kupę na środku miejskiego skweru w pogodny i ludny dzień - a jednak - to nie takie proste - prawda?
kto pierwszy to zrobi a ja to zobaczę - wówczas stwierdzę,że możemy podyskutować o moralności......

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
kamilxxx09

Tylko ten świat Sapkowskiego zyskuje realnością. Nie jest w nim łatwo ubić przerośniętego stawonoga, jak to pokazali w Hobbicie, gdzie nawet Bilbo rozwala jednego po drugim.

ocenił(a) film na 7
Arg

Pytanie, czy ten realizm zawsze jest taką wartością. Bajkowość w filmie i literaturze również są bardzo cenne. Gdyby wszystkie dzieła były wyłącznie realistyczne, świat byłby uboższy. Mnie bardzo odpowiada, że Hobbit jest bajkowy i trochę nierealistyczny.

Pani_Zima_1989

Świat Tolkiena to taka sielankowa odskocznia od rzeczywistości, ma swoje zalety. Kto by nie chciał mieć domku jak Bilbo i w nim tylko siedziec i jeść, palić fajkę.

ocenił(a) film na 8
Arg

nie wiem czy odskocznia.......

jaki sobie ludzie teraz świat stworzyli - taki mają - potrzeba baśni i fantazji narodziła się ponieważ człowiek pragnie ładu i porządku - chaos i zagmatwanie świata w którym nie ma stałych norm a każdy jest dla siebie bogiem - małym bo małym - ale bogiem lub ma różnych bożków - niszczy ludzkość.... sam Tolkien stwierdził,że w baśniach jest przebłysk ukrytej prawdy o świecie - takim jakim wielu by chciało widzieć zmęczonych tym co jest.....jednak w ludziach jest pragnienie męstwa i wielkich czynów tłamszona hedonizmem i konsumpcjonizmem.....

paul19

zadał mu tę rane smok ale została wyleczona za pomocą czarów, ale na chwile (z bólem) zdjął czar
nie mniej reżyser zaznaczył (książka) że elfowie mogli uzewnętrzniać na chwile swój stan umysł,był wściekły dlatego zmienił mi sie twarz

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones