PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=469867}

Hobbit: Pustkowie Smauga

The Hobbit: The Desolation of Smaug
7,6 322 323
oceny
7,6 10 1 322323
6,1 28
ocen krytyków
Hobbit: Pustkowie Smauga
powrót do forum filmu Hobbit: Pustkowie Smauga

po raz kolejny nie rozumiem DLACZEGO Gandalf jest tak dyskredytowany za rzekomą słabość -

czy to wina odbiorców obrazu - czy też niewłaściwego przedstawienia tego Majara???

Taki Balrog -
pojedynek z nim kosztował życie w Śródziemiu obu walczących -
gdy takie potęgi się zwierają - takie duchy z których jeden pochodzi z władających materią ognia -
posady gór drżą,a Olorin tak czy owak moc miał uszczuploną - jakby ktoś nie pamiętał;

Saurona się nie bał - ale nie miał zamiaru wynikającego z mądrości konfrontować się z nim w pojedynku dopóki był Jedyny i w tej postaci którą z woli Valarów przyoblekł na czas misji;
posiłkując się studiami na temat swej ulubionej ''rasy'' czyli majarami należy pamiętać iż -
Sauron był cieniem Morgotha (wcześniej majarem w służbie Aulego ojca krasnoludów),
Olorin był uczniem Nienny -
inni ''promotorzy'' - inne nastawienie - inne mentalności i inne podejście do sprawowania władzy czy w ogóle władzy - SAURON JEJ PRAGNĄŁ,PRZED WIEKAMI DAŁ SIĘ UWIEŚĆ MORGOTHOWI i przepadł w tej namiętności - Olorin władzy nigdy nie pragnął,był wedrowcem już w Valinorze,nie gromadził,nie władał,miał inną sferę działania jako majar - mieszkał w Lorien Irma - najpiękniejszym miejscu na ardzie - podobnie jak Meliana,był przyjacielski,pełen miłosierdzia,znał smak współczucia i moc przyjaźni,nie lubił być niczym związany,nie dążył do wielkości -

Saruman - majar uwiedziony przez majara - może potężniejszy od Olorina ale nie mądrzejszy - Olorina nie definiowały spektakularne pojedynki czy akcje - miał swoje dziwactwa wyśmiewane przez ''mędrca'' z Isengardu i ogromną wiedzę wiecznego wędrowca - jest jedną z najbardziej niezwykłych postaci w twórczości Tolkiena -

być może film zachaczył o krawędź zniekształcenia Gandalfa lub widzowie nie doszli do istoty osobowości jaką był MIESZKANIEC OGRODU MARZEŃ........

Baronek7

Saruman w sumie nie był uwiedziony przez Saurona, tylko ogólnie przez zło. Saruman chciał Pierścień dla siebie i można powiedzieć, że Sauron był jego rywalem.

ocenił(a) film na 7
Baronek7

Mam wrażenie, że ci co piszą, że Gandalf był słaby to są w rzeczywistości ludzie, którzy tylko filmy oglądali. W ogóle to jest jakieś wypaczenie naszych czasów, że siła drugiego jest dostrzegana tylko wtedy, gdy ten wali na około piorunami mordując i niszcząc wszystko co popadnie. Siła rozumu w ogóle nie jest brana pod uwagę. A to właśnie rozum sprawiał, że Gandalf był tak silny. Jego spryt i przebiegłość, jego wrażliwość na innych i otwartość, to dawało mu możliwość dostrzegania najmniejszych rzeczy, które potem okazywały się kluczowe i decydowały o wygranej. Posiadał wiedzę i potrafił ją wykorzystać. Do tego zawsze opierał się złu i temu co ono generuje. Nazwij mnie głupią jeżeli oparcie się pragnieniu władzy nie jest oznaką siły. A siła "magii"? Tak jak napisałaś. Zmierzył się z Balrogiem i wrócił. Nigdy się nie dał żadnemu Nazgulowi i nie bał się Saurona. Znajdź mi drugiego takiego w Śródziemiu.

Ludzie głównie się doczepiają, że był "czarodziejem do dupy". Nie, nie był, tylko nie potrzebował ratować się zawsze magią bo miał coś silniejszego - rozum.

Belief

Jedyna głupota przydarzyła się Gandalfowi kiedy nie wiedział jak otworzyć wejście do Morii i Frodo go musiał wyręczyć w rozwiązaniu zagadki. :D

ocenił(a) film na 7
bartoszcyc8

Ale to było tylko w filmie :) W książce sam na to wpadł :). Musiał tylko sobie przypomnieć jak to brzmiało w języku starych elfów.

Belief

Czytałem książkę, ale przez te filmy mi się myli dużo rzeczy, bo jest pozmieniane.

ocenił(a) film na 7
bartoszcyc8

Mam podobnie :) A wiele sama też zapominam.

ocenił(a) film na 8
Belief

dla ludzi liczy się MOC - dla mądrych ludzi - WIEDZA która za bardzo dążeniem do władzy się nie zajmuje - :)

ludzie kochają władzę i to co ją daje lub jest jej atrybutem - TAK - OPIERANIE SIĘ PRAGNIENIU WŁADZY JEST WIELKĄ SIŁĄ.....

ocenił(a) film na 6
Baronek7

Ciskanie płonącymi szyszkami - mag level expert. W książce nawet płonęły na kolorowo, a to nie byle co.

ocenił(a) film na 7
Baronek7

Gandalf vs Dumbledore
http://www.youtube.com/watch?v=735R85zYEhA

ocenił(a) film na 10
Baronek7

Myślę, że obraz Gandalfa bardzo wzbogaca lektura Silmarillionu, a niestety nie każdy ma tyle determinacji, żeby przejść przez tę książkę.

użytkownik usunięty
TangoAndWaltz

Dla mnie Silmarillion to najlepsza książka z całej twórczości Tolkiena. :)

ocenił(a) film na 10

Dla mnie jeszcze 'Rudy Dżil', chociaż to totalne przeciwieństwo.

użytkownik usunięty
TangoAndWaltz

Może być, chociaż faktycznie ciężar i dramaturgia obu różni się diametralnie. :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones