PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=637408}
6,9 15 010
ocen
6,9 10 1 15010
7,3 31
ocen krytyków
Holy Motors
powrót do forum filmu Holy Motors

Bez wątpienia "Holy Motors" jest filmem, którego można interpretować różnorako. Najlepsze tu jest to, że każdy może mieć rację, bo chyba o to chodziło Caraxowi.

Pierwsza godzina sprawiła, że porównałem ten obraz do proroczej metafory życia moich równolatków, których teraz widzę (25-30 lat): oglądających YouTube na przyspieszonych obrotach, spędzających połowę życia, mimo jego intensywności, z nosem w smartfonie, obserwujących cudze życia na Snapchacie, zamiast obserwować otaczającą ich rzeczywistość, do tego pełni kompleksów i obaw. Bodźce muszą być mocne i szybkie, zabawa całonocna, a relacje polegające na wzajemnej konsumpcji samych siebie. Nawiasem mówiąc, ostatnio tak ciekawie przestawiony portret pokolenia, ale bardziej dosłownie, widziałem u Dolana w "Matthias i Maxime", tam chodziło o 30+ na tle 15-18.

Druga godzina przesunęła mnie w głębsze rejony, bardziej filozoficznie. Jest tak, że non stop kogoś udajemy. Nosimy maski, ale nie swoją własną gębę. Poddaliśmy się w nierównej walce z upływającym czasem. Strach przed odrzuceniem nie pozwala nam kochać bez granic. A my czekamy, czekamy na koniec, bo już tylko tyle możemy. Robić to, co potrafimy najlepiej i nie zadawać żadnych pytań.

Z chęcią poznam inne interpretacje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones