PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=200967}

Horton słyszy Ktosia

Horton Hears a Who!
6,3 28 389
ocen
6,3 10 1 28389
6,4 10
ocen krytyków
Horton słyszy Ktosia
powrót do forum filmu Horton słyszy Ktosia

Sądziłem, że "Horton Słyszy Ktosia" będzie głupiutką bajeczką. Zostałem pozytywnie zaskoczony. Mimo, iż fabuła jest cieniutka i mało oryginalna, aluzje do kultury masowej (i wysokiej) w filmie są nadzwyczaj smakowite. Scena parodii Pokemonów i Dragon Balla jest po prostu bezcenna i dobrze wyśmiewa oba tytuły, które plamią dobre imię japońskiej animacji. Nie gorsze jest też nawiązanie do "Odysei Kosmicznej" Kubricka (scena na moście przeplatana z wizytą u dentysty przy akompaniamencie Straussa). Pożyteczna jest wartość poznawcza i religijna filmu (nie tylko to, co widoczne istnieje). W końcu aktualne jest nawiązanie do kultury Emo (syn burmistrza). Niestety, zauważyłem (jak w tytule tematu), że film promuje oparty na męskich wzorcach i nepotyzmie model uprawiania polityki - burmistrz, mimo iż ma prawie setkę dorodnych córek, pragnie powierzyć panowanie nad Ktosiowem niezbyt rozgarniętemu, aspołecznemu synowi. W ogóle demokracja w Ktosiowie to niezbyt jasna sprawa. Faktyczną władzę nad krainą sprawuje despotyczna Rada (czyżby nawiązanie do sytuacji w Chinach i Korei Pn?), która tępi przejawy indywidualizmu, a panowanie jest dziedziczne (pokolenia burmistrzów). Dodajmy jeszcze do tego niepokojącą aseksualność bohaterów, a ujrzymy posępną antyutopijną wizję totalitarnego społeczeństwa.

Ale co tu dużo mówić. Jeśli macie nie więcej niż 12 lat, nie dostrzeżecie aluzji, a jeśli jesteście starsi, to film tylko zyska w waszych oczach. Daję 8/10.

Panoptikon

Witam!

Film niezły, i faktycznie interpretacja poprzednika ma sens. Nie mniej jednak za całokształt daję 6/10

PS. Kasia wymiata =]

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones