PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=500891}

Incepcja

Inception
8,2 620 458
ocen
8,2 10 1 620458
7,8 46
ocen krytyków
Incepcja
powrót do forum filmu Incepcja

Nie wiem jak wam, ale mi w filmach bardzo sie podoba, kiedy to widz musi sobie sam dopowiedziec pewne rzeczy. Przez caly dzien trzeba sie zastanawiac, o co w tym wszystkim chodzi... Czyli zakonczenia, ktore jednak koncem historii nie sa. Tak jest w przypadku Incepcji i to czyni ten film wyjatkowym.

Jakie jeszcze znacie tytuly o podobnym zakonczeniu bez odpowiedzi na wszystkie pytania? Oprocz Wyspy Tajemnic, ktora widzialem.

P.S.
Nie rozumiem ludzi, ktorym Incepcja sie nie podobala... Filmy caly czas trzyma w napieciu, trzeba byc maksymalnie skupionym, zeby sie nie pogubic... Moze po prostu dla niektorych jest za trudny?

ocenił(a) film na 10
banan87

"Incepcja" nie jest akurat filmem, w którym trzeba zbytnio myśleć. Jak chcesz sobie naprawde pomyslec przy jakims filmie to powinieneś zaczac od filmow Finchera, bo to podstawa. A potem siegnac po inne filmy Scorsese.

ocenił(a) film na 9
zuckuss_2

ani przy filmach finchera, ani przy scorsese nie trzeba natrudzić się z mysleniem. Oczywiście oboje są wybitnymi reżyserami, ale zakręcone kino to robi Lynch. Jeśli ktoś chcę naprawdę pomyśleć polecam Zagubioną Autostradę i Mulholland Drive

ocenił(a) film na 10
M0RiARTY

Zgadzam się z Panem wyżej. "Wyspa Tajemnic" i "Incepcja", to bez wątpienia genialne filmy, Fincher i Scorsese to genialni reżyserzy, ale jeśli chodzi o filmy, po których nie wiadomo, o co chodzi, to Lynch jest niedościgniony. No może dodałbym do tego jeszcze nieśmiało Kubricka.

ocenił(a) film na 8
wh1sky

Zgadzam się z przedmówcami co do filmów Lincha, a jeśli kogoś interesują wielopoziomowe filmy ze złożonym scenariuszem, polecam zmierzyć się z obrazem "Primer", traktującym o przemieszczaniu się w czasie. To jest dopiero wyzwanie! Mimo iż trwa zaledwie 77 minut to zdecydowanie trzeba być bardziej skupionym niż na "Incepcji".

ocenił(a) film na 9
sundayborn

Lynch dokłada jeszcze 2-3 wymiary i niewygimnastykowany mózg może mieć problem ze znalezieniem związku przyczynowo skutkowego, którego zwykle także nie ma.

ocenił(a) film na 10
wh1sky

jest jeszcze " memento "

ocenił(a) film na 5
M0RiARTY

Zależy jak na to patrzeć, Fincher lubuje się w filmach o zaskakującym i niekonwencjonalnym zakończenie, gdzie przez cały film widz próbuje rozgryźć zagadkę w filmie, gdzie na końcu i tak nie trafia i mówi "Tego się nie spodziewałem". Za to po filmach Lyncha zostaje nie dopowiedziana historia, to wręcz filmy, w których brakuje zakończenia i widz po filmie dopiero rozmyśla, jak na to spojrzeć i jak rozumieć. Oczywiście obaj reżyserowie to czołówka w historii kinematografii, a Fincher jest moim ulubionym reżyserem, no ta bene Scorsese jest w moim subiektywnym rankingu na 2 miejscu.

ocenił(a) film na 10
M0RiARTY

a to nie tu miało iść :)
sry

ocenił(a) film na 10
M0RiARTY

bardziej zrytego filmu ( w pozytywnym tego słowa znaczeniu ) Lyncha który zrobił mi dziure na wylot i która to dziura nie chce sie goić to " Inland Empire " . Film ryje czache a wisienką na torcie jest genialna Laura Dern ( moim zdaniem jej życiowa rola ) której dałbym za te role 10 oscarów

ocenił(a) film na 10
M0RiARTY

Lynch przeważnie robi kino którego on sam nie rozumie . Bo jeśli pyta sie go o co chodziło w " mulholland drive " ten odpowiada " nie wiem " . A dlaczego tytuł " inland empire " ? Odp : " bo podoba mi sie brzmienie tych słów " to i zlepił je do kupy . Sensu w filmach Lyncha nie ma sie co doszukiwac . Ale zobaczyć warto : " dzikość serca " " mulholland drive " " blue velvet " " inland empire "

ocenił(a) film na 10
zuckuss_2

hahaha aleś teraz pacnął, no nie mogę - przy filmach Finchera trzeba myśleć hahaha. Ekranizuje książki i to w sposób beznadziejny.

Podaj filmy Fincher i Scorsese przy których trzeba myśleć.

Polecam to
http://www.filmweb.pl/Rekonstrukcja

ocenił(a) film na 9
zuckuss_2

Że niby "Podziemny krąg" i "Gra" to jest ta postawa???????????????????

banan87

"Nie rozumiem ludzi, ktorym Incepcja sie nie podobala... Filmy caly czas trzyma w napieciu, trzeba byc maksymalnie skupionym, zeby sie nie pogubic... Moze po prostu dla niektorych jest za trudny?"

Gusta są różne.

ocenił(a) film na 7
kenexgro

Dokladnie. Kazdy ma prawo do swojego zdania, jednym film moze sie podobac, innym nie. Ja z kolei nie rozumiem ludzi, ktorzy twierdza, ze jesli film nie podobal sie, musieli go nie zrozumiec. Incepcja to ciekawe kino sensacyjne i spokojnie moge uznac ja za dobry film, ale nie ma tu specjalnie watkow, ktore bylyby trudne do zrozumienia, wiekszosc rzeczy jest albo podana na tacy albo wymagaja jedynie minimalnego wysilku do rozgryzienia.

ocenił(a) film na 7
banan87

Donnie Darko - dziwny film, dużo niedopowiedzeń, podróże w czasie

ocenił(a) film na 10
kewlak

" donnie darko " akurat nie wymaga większego myślenia . To taki "efekt motyla " z tym że w innej konwencji . Nomen omen polecam w tej tematyce " Mr . Nobody "

banan87

Memento

użytkownik usunięty
banan87

Jeżeli chodzi o Incepcję - jak dla mnie - jest to odpowiednik jarmarcznej żonglerki. Można i trzeba wpatrywać się bardzo intensywnie, dzięki czemu umyka konkluzji pewien prosty fakt, że w obu przypadkach chodzi tylko o to, żeby było kolorowo i żeby się ruszało ;-) I na tym przesłanie się kończy.
Brakuje choćby fundamentalnej kwestii, że całe nasze życie jest niczym innym, jak pasmem incepcji i to wypadało by w pierwszej kolejności zaakcentować, co wymagało by oczywiście innego scenariusza.

ocenił(a) film na 10
banan87

"Rekonstrukcja" o ile uda ci się gdzieś zobaczyć
http://www.filmweb.pl/Rekonstrukcja

ocenił(a) film na 8
banan87

Serial "Sherlock" - spełnia Twoje kryteria ;)

ocenił(a) film na 7
lamaison

Może spróbuj "Synekdocha Nowy York"; "Goemi Sup" i można nawet swieżego "Demona" Marcina Wrony.

ocenił(a) film na 10
LeXincerta

Polecam klasyki takie jak "Ucieczka w sen" J. Rubena i "Odmienne stany świadomości" K. Russella ;)

banan87

Tutaj artykuł o filmowych łamigłówkach wraz z przykładami:
http://ekrany.hekko24.pl/images/teksty/17/17_tnumeru_szczekala.pdf

Od siebie mogę dodać filmy „Tylko Bóg wybacza” i „Uniwersalny żołnierz: Dzień odrodzenia” (tak, piszę poważnie). Są one utrzymane w dość podobnym tonie i skierowane do raczej wąskiego grona odbiorców (szczególnie fani rozbudowanych dialogów przeżyją spory zawód). Do dziś budzą niemałe kontrowersje. Znajdowały się w podsumowaniach krytyków filmowych zarówno jako najlepsze, jak i najgorsze filmy roku. Spór głównie dotyczy tego, czy twórcom chodziło jedynie o epatowanie sadyzmem, czy też chcieli oni przekazać jakieś głębsze wartości (skłaniam się ku temu drugiemu). Na plus w obu obrazach można zaliczyć zdjęcia.

Przykładowe interpretacje (po angielsku):
http://www.starpulse.com/news/Nicholas_Wrobel/2013/07/22/understanding_only_god_ forgives_and_wh

http://birthmoviesdeath.com/2014/07/21/why-i-just-cant-stop-loving-universal-sol dier-day-of-reckoning
http://www.godlikeproductions.com/forum1/message2040597/pg1?disclaimer=1

Z lektury anglojęzycznych portali wiem, że zdecydowana większość narzekań dotyczących „dziurawej fabuły” w ostatnim „Uniwersalnym żołnierzu”, nie ma potwierdzenia w faktach. Sam nawet pokusiłem się o to, by napisać w oparciu o te źródła własną interpretację filmu (dostępna na jego filmwebowym forum). Jako ciekawostkę podam fakt, że niedługo twórcy tych filmów - Refn i Hyams połączą siły w remake’u horroru „Maniac Cop”, pierwszy – jako producent, drugi – jako reżyser.

ocenił(a) film na 6
banan87

eXistenZ
Paprika

ocenił(a) film na 8
banan87

Cześć!
Niedawno
Jeśli szukasz filmów o podobnej tematyce (sny) i bardziej skupione na ludzkim umyśle, w podejściu troszkę filozoficznym, polecam od siebie kapitalny - Waking Life (2001).
http://www.filmweb.pl/film/%C5%BBycie+%C5%9Bwiadome-2001-34004

Daje do myślenia :)
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 10
banan87

polecam również " Listopad " z Courtney Cox . Ciekawe kino studyjne .

ocenił(a) film na 9
banan87

Wyspa widmo
Prawo Zemsty

ocenił(a) film na 6
banan87

Wyspa Tajemnic akurat w pełni jest zakończona. Niektórzy dopisują sobie teorie szpiegowskie. Film wygląda tak: bohater prowadzi śledztwo, jest wątek szpiegowski i na koniec ku zaskoczeniu widza okazuje się, że jest chory i to wszystko sobie uroił. Nie ma nic ukrytego. Jest to zaskakujący thriller psychologiczny.

banan87

Moim zdaniem wszystko zostalo wyjasnione na poczatku filmu. Gdy mamy poczatkowe sceny, on to sprawdza i zycie jest "prawdziwe" nie jest to sen
Pozniej dzieje sie cala fabula filmu jednak na koniec wszystko wraca do do "poczatku" wiec jest to realne zycie.

ocenił(a) film na 8
edyta2894

A większość filmu opiera się na snach.

banan87

Prestiż

ocenił(a) film na 8
banan87

Prawda. To tak jak z tym znanym powiedzeniem:"co poeta miał na myśli....". W tym wypadku,widz sam może żonglować subiektywnymi interpretacjami.

ocenił(a) film na 1
banan87

Masowy film nie może być trudny - to sprzeczność.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones