PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=660066}
8,1 5 157
ocen
8,1 10 1 5157
7,6 8
ocen krytyków
Inny świat
powrót do forum filmu Inny świat

Julcia ze Świniorek z pierwszej minuty filmu to przyjaciółka Pani Danuty z lat młodości - Julia
Gumulak z domu Toczek.
Mam zaszczyt być jej wnukiem.
Julia urodziła się 16.12.1915 roku, tak jak Pani Danuta w Kosarzyskach, obecnie dzielnicy
Piwnicznej Zdrój. Uczęszczały razem do szkoły podstawowej w Kosarzyskach.
Pani Danuta uwielbiała odgrywać teatr z dzieciakami ze wsi: z Julką ze Świniorek, Tadziem
Liberem, Hanką Duloconką.
Tak opowiadała w jednym z wywiadów: "Ta Julka była bardzo bystra i wesoła. Kiedy już
skończyłam studia, pojechałam odwiedzić swoją rodzinną wieś. Stąpam ostrożnie nierównym
gościńcem, na obcasach, w kapeluszu, umalowana jak lalka, a z naprzeciwka po chłopsku ubrana
baba idzie i... nagle rzuca mi się na szyję! To była Julka! Przysiadłyśmy i ja ją pytam:
"Zgadnij, jaki mam zawód?". A ona w śmiech: "Cosik mi się widzi co kumediantka!""
Julia wyszła za mąż za Józefa Gumulaka z Zamakowiska i zamieszkali razem na Kacmaszkówce.
Mąż Julii był w czasie wojny w partyzantce.
Z uwagi na ogromna biedę po wojnie przenieśli się razem w 1946 roku na "Ziemie Odzyskane" do
Michałowic w Kotlinie Kłodzkiej.
Julia zmarła 25.11.2006 roku.
Zawsze gorąco wspominała przyjaźń z Panią Danutą i często wracała do Piwnicznej i Kosarzysk.

ocenił(a) film na 10
fabisz

Wspaniale poczytac o prawdziwych wydarzeniach napisanych przez osobe scisle zwiazana z przyjaciolka p.Danuty Szaflarskiej. Dziekuje:-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones