PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=495698}

Istnienie

The Presence
4,0 598
ocen
4,0 10 1 598

Istnienie
powrót do forum filmu Istnienie

dodaj ducha

ocenił(a) film na 4

Początek klimatyczny dość - ona ma swoją tajemnicę, duch zdaje się mieć swoją tajemnicę. Pojawia się narzeczony - wydaje się, że będzie rozegrana w malowniczej scenerii, nieco posępna historia o walce o duszę dziewczyny - zwycięży życie (narzeczony) czy może samotność (milczący duch). Ale reżyser postanowił podręcić - dodał następnego ducha, który szepcze zło do ucha dziewczynie, który milczącego kusi mroczną stroną życia duchów. Dwa duchy to za mało? No to dodajmy jeszcze trzeciego, anioła stróża o afroamerykańskiej (dla kontrastu) urodzie... I nastrój się rypie... Wszystko co ciekawe w tym filmie dzieje się właściwie na początku... Jesli ktos oczywiście lubi leniwą narrację :)

treborus

Dokładnie, oglądałem lekko przybuszywszy i na samym początku przeraziłem się że to będzie coś w klimacie szwedzkiego kina niezależnego, 10 min. oglądania faceta na krześle, czy kołyszącej się łódki.
Jednak zacząłem się wkręcać i zdałem sobie sprawę że to może być najlepszy horror jaki oglądałem (a obejrzałem ich już niemało w życiu).
Klimat jak cholera, prawdziwe ciary w kilku miejscach filmu (moment z gramofonem w nocy - rewelacyjny, po takiej akcji nie wyszedłbym z pod łóżka przez tydzień), żadnych "grup młodych ludzi" czy studentów, tylko dziewczyna, samotny dom na lesistej wyspie i do tego wszystkiego mocno popieprzony i psychotyczny duch który przejawia niezdrowe zainteresowanie dziewczyną.
No ale jak napisał treborus, potem już tylko coraz większy tłok i coraz większe bzdety.
A szkoda, bo mogłoby być naprawdę grubo.

ocenił(a) film na 8
przedwieczny

(spoiler) czy ja wiem? wg mnie nie jest zły - pokazuje walkę dobra ze złem - dziewczyna z traumatyczna przeszłością oraz duch, który został skazany na pokutowanie za swoje winy, na wieczną samotność (zastanawiałam się czy to o nim był ten artykuł - "kryminalista, który utonął w jeziorze", wydaje mi się, że tak - cokolwiek zrobił trafił do "czyśćca")... nooo i oczywiście wysłannik samego diabła próbujący zgarnąć dwie dusze za jednym zamachem. cóż, w tym horrorze zwycięża dobro, nie jesteśmy porzuceni na pastwę zła - Afroamerykanin czuwa;p może to nie do końca horror, ale z pewnością film z przesłaniem, ale to już akurat tylko moja własna, być może mylna interpretacja... swoją drogą zastanawiam się kto jeszcze był na łodzi w końcowej scenie (gdy ten dostawca pierwszy raz ją odwiedził postać w kapturze też tam była - myślałam, że może jego syn, ale okazało się, że to też tylko mara - ale zastanawiam się jaka - dobra, czy zła... mi postaci w kapturach z symboliki kojarzą się ze śmiercią...) może ktoś mnie oświeci, kto to mógł być?;-D

eeevelina

Ta postać w kapturze szeptała coś do ucha temu panu Bromanowi, więc może to był jego prywatny demon, namawiający go do złego? I wydaje mi się, że tam nie był 3 duchów tak jak pisze treborus, tylko jeden duch i po jednym wysłanniku nieba i piekła. taka klasyczna walka dobra ze złem.

ocenił(a) film na 8
tobba

tak, z tym się zgadzam - to był chyba raczej skrót myślowy - drugi duch = postać wysłannika diabła, próbującego zgarnąć dusze dla swego pana... on był akurat ukazany dość jednoznacznie;);p
co do postaci w kapturze, może faktycznie masz racje - każdy ma prywatnego demona i własne rozterki, z którymi musi się zmierzyć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones