PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=758270}
6,2 1 570
ocen
6,2 10 1 1570
Jasper Jones
powrót do forum filmu Jasper Jones

Zakończenie

ocenił(a) film na 6

Dziś obejrzałem przypadkowo ten film w telewizji. Choć wolę filmy przygody, z jakąś mocniejszą akcją, to ten oglądało mi się przyjemnie i bardzo mnie zaciekawił. Moim zdaniem porusza trudny temat nie tyle dorastania, a rasizmu w Australii w latach 60. i "małomiasteczkowości", które to zjawisko może wystąpić w każdym kraju.

Zakończenie jednak mnie zaskoczyło. Głównie samym faktem, że to było zakończenie. Młodzi wyjaśnili, że ten, którego podejrzewali, że jest "tym złym", okazał się nawróconym gościem po przejściach. Znaleźli tego prawdziwego "złego". Wątek azjatyckiej rodziny został zakończony po macoszemu. Historia zabitej dziewczyny okazała się bardzo dramatyczna. Matka Charliego postanowiła odejść, ten ją zrozumiał, dom "złego" się spalił... A Charlie zadowolony poszedł czytać książkę.

Wydaje mi się, że intencją twórców było zamknięcie filmu bez szczęśliwego zakończenia. Tylko to poczucie trochę zaburza mi radosny Charlie siadający do książki ojca na koniec filmu.

Ja widzę przyszłość jego i Elizy w raczej czarnych barwach. To prawdopodobnie Eliza podpaliła dom swoich rodziców po tym, jak matka jasno dała do zrozumienia, że toleruje to, że jej mąż latami gwałcił starszą córkę. Mimo pożaru stary dziad został jednak uratowany, więc z czasem i tak rodzice będą męczyć Elizę dalej. Jeśli chodzi o podejście lokalnej społeczności do Jaspera czy tej azjatyckiej rodziny - też nie zanosiło się na poprawę. Sam Charlie został z ojcem, z którym miał raczej dobrą więź, ale jednak rodzina mu się posypała. To zasługiwało na "unhappy end".

I właściwie... co miało być puentą filmu? Winnego śmierci tej dziewczyny nie spotkała kara (wyliże się z ran w wyniku pożaru), gnębieni przedstawiciele mniejszości będą jeszcze głębieni zapewne kilka/kilkanaście lat, nim Australijczycy zmienią sobie podejście, więź Charliego i Elizy jest mocno zagrożona, bo jej matka raczej nie dopuści, żeby córka spotykała się z kimś, kto zna brudne sekrety ich rodziny... Jednocześnie nie do końca pokazano te negatywne skutki całej tej historii. Moim zdaniem końcówkę urwano w jakimś losowo wybranym momencie.

ALE koniec końców - warto obejrzeć :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones