PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=844}

Jeździec bez głowy

Sleepy Hollow
7,4 235 811
ocen
7,4 10 1 235811
7,2 32
oceny krytyków
Jeździec bez głowy
powrót do forum filmu Jeździec bez głowy

Witam, ostatnimi czasy jestem wielkim fanem filmów które cechuje świetny klimat, lubię zasiąść poźnym wieczorem w fotelu, otworzyć zimne piwo, drinka, bądź też lekko się spalić, włączyć jeden z moich ulubionych filmów i delektować się, niezależnie od tego czy takowy film jest już klasykiem, czy jest stosunkowo młody.
Wspólną ich cechą jest gęsty, przykuwający do ekranu i pozwalający się w dany film wczuć klimat, mimo iż jestem osobą która zazwyczaj po obejrzeniu filmu nie wraca do niego szybko ( jeśli był naprawde dobry, wracam do filmy po dłuższej przerwie ), to są produkcje które mogę oglądać regularnie i zupełnie mi to nie przeszkadza, wciągam się w dany obraz, znów czuję się ta magie kina której w produkcjach powstających współcześnie praktycznie niema.Filmy które teraz powstają są zazwyczaj robione pod jedno kopyto, chodzi o to aby się dobrze sprzadały, wpływy z BO były duże. Ostatnimi czasy w coraz większej ilości filmów zupełnie niepotrzebnie twórcy próbują iść w strone realizmu lub pseudorealizmu, który nijak ma się do treści które dany film przedstawia. Moda ta moim zdaniem rozpoczęła się przy pierwszym Bournie (skądinąd moja ulubiona seria filmów akcji, oczywiście nie uwzględniając słabego dziedzictwa), który pokazał bardzo świeże podejście do kina sensacji, później ukazał się nowy Batman Nolana, zupełnie odświeżony Bond oraz masa innych filmów w których starano się pokazać akcje w sposób realistyczny. Zatracono tym samym ( będę się powtarzał ale trudno) ową Magię kina, coś co sprawiało że do filmów można było wracać wiele razy, a film nawet po wielu latach ogląda się z równie wielką frajdą.Obawiam się, że w chwili obecnej, naprawdę ciężko jest zrobić takowy film, w epoce w której stawia się na realizm, w której prym wiodą produkcje oparte na komiksach ( niektóre nie są takie złe), w której zrobienie filmu " po swojemu" jest praktycznie niemożliwe, nad reżyserem stoją ludzie z wytwórni którzy analizują czy film się sprzeda, czy trafi do oczekiwanego grona odbiorców, filmy są przerabiane, prodecenci często żądają dokretek itp, powoli zaczynam się godzić z tym, iż nowych produkcji o starym genialnym klimacie możemy prędko nie zobaczyć.
Dlatego zwracam się z orgomną prośbą do forumowiczów, o polecenie filmów które klimatem, mogą nawiązywać do filmów które wymienię poniżej, które uważam za wzorcowy przykład tego co pisałem wcześniej.
Oto moja lista:
-Indiana Jones- nikomu przedstawiać nie muszę, świetna trylogia ( celowo nie wspominam 4 części), 1 i 3 część fantastyczne, 2 część trochę słabsza
-Mumia i Mumia Powraca- moim zdaniem chyba jedyna seria którą można uznać za godnego zastępce Indiego ( co do tego pewnie wielu miałoby inne zdanie), jest świetny klimat egiptu, jest przygoda, humor, lekkość w odbiorze, zawadiacki i świetnie rozpisany główny bohater, olśniewająca Rachel ( taka nieporadna, a jednak miała w sobie to coś), świetnie zagrany Imhotep itp, podsumowując świetne kino przygody
-Van Helsing- podobnie jak powyżej, Sommers wiedział jak kręcić tego typu filmy, gorszy od Mumii, jednak wciąż świetnie się to oglądało, oczywiscie jak przy produkcjach tego typu, z dużą dozą dystansu
- Jeździec bez głowy Burtona- niesamowity klimat, świetna kreacja Deppa, ciekawa historia, świetna muzyka
-Harry Potter ( 1 i 2 część, ewentualnie 3)- nie, już od jakiegoś czasu przestałem być dzieckiem, jednak wciaż bardzo lubie wracać do tego magicznego świata, który w fantastyczny sposób ukazał Columbus w dwóch pierwszych częściach ( jeśli ktoś jeszcze nie wie, Columbus jest również twórcą obydwu części Kevina, do którego większość, łącznie ze mną, lubi wracać w okresie świat, właśnie ze względu na klimat i lekkość w odbiorze), można mówić że pierwsze Pottery byly naiwne, skierowane do młodszej widowni itp, jednak tylko w tych częściach można było odczuć prawdziwy magiczny klimat, tego fikcyjnego świata (książek nie czytałem)
-Nieustraszeni pogromcy wampirów Polańskiego - film nie pierwszej młodości, jednak bardzo klimatyczny, nakręcony z humorem, cała sceneria, zima, sprawia że ogląda się go bardzo dobrze
-Piraci z Karaibów- jedynka była naprawdę dobra, oddawała ducha przygody, świetna muzyka i charakterystyczne kreacje, ciekawa akcja, zawsze przyjemnie wracam, co do reszty, z każdą kolejną tylko gorzej, chociaż część druga była jeszcze niezła
- Park Jurajski- 1 częśc to klasyk, bardzo dobre kino przygody, ale to Spielberg w swoich najlepszych latach, nie mogło być inaczej, kolejne części słabsze
- na koniec wymienie kilka produkcji które również polecam, ale nie mam zamiaru się na ich temat specjalnie rozpisywać, mianowicie: Liga niezwykłych dżentelmenów, Maska Zorro, Prawdziwe Kłamstwa ( coś zupelnie innego od reszty, jednak również fajny klimat), Super 8

celowo nie wymieniałem takich produkcji przygodowych jak Kopalnie króla Salomona, Bibliotekarz,The wolfman, Skarb Narodów, Sahare, niektóre z nich są niezłe, jednak moim zdaniem są to filmy raczej na raz.

Jeśli ktoś ma podobne odczucia jak ja, oraz zna dobre filmy w podobnym stylu, będę niezmiernie wdzięczny za podzielenie się takowymi tytułami, mam również nadzieję że pomogłem komuś znaleźć film do oglądniecia wieczorem :)

PS:z góry przepraszam za nadużycie słowa "klimat" :)

piotrekekole

Are you for real?

ocenił(a) film na 8
bellsomni

nope, i'm just kidding...

piotrekekole

Thanks God :)

ocenił(a) film na 8
piotrekekole

Abstrahując od listy (no, "Mumia", "Maska Zorro", pardon, ale co kto lubi ;)), ale zwracając uwagę na słowo KLIMAT + produkcji których teraz już nie ma. I tak dwie szersze propozycje, ale zaznaczam że specjalnie nie amerykańskie: 1) cokolwiek Dario Argento, tyle że raczej starsze filmy; 2) stare polskie flmy grozy - tu już poleciłbym dokładnie dwa obrazy: "Lokis. Rękopis..." oraz "Medium". Jak dla mnie i włoskie, i polskie dzieła zawierają w sobie kwintesencję "klimatu". Tylko nie wiem czy piwko lub inne wspomagacze humoru przy tych filmach się sprawdzą :D

kawakao6

Dziekuję za przypomnienie o Medium. Świetny film.

ocenił(a) film na 9
piotrekekole

"Z piekła rodem" z Deepem,
"Coś" Carpentera,
"Imie róży",
"Prestiż",
bardzo fajny specyficzny klimat ma "Zabić Sekala" z dużym udziałem Polaków,
"Wyspa tajemnic"

ocenił(a) film na 9
piotrekekole

Filmy z bardzo podobnym klimatem do Sleepy Hollow Burtona to: From Hell, Vidocq, Brotherhood of the Wolf, The Name of the Rose i Bram Stoker's Dracula. Wszystkie te tytuly sa niezwykle klimatyczne

ocenił(a) film na 3
piotrekekole

Oglądnij Osadę .

piotrekekole

Wydaje mi się że pierwsze trzy części Mad Maxa powinny się znaleźć na Twojej liście. Jeżeli nie widziałeś to polecam. Z takich mniej oczywistych to również świetna baśń filmowa "Willow" z młodym Kilmerem i piękną muzyką. Poza tym jest masa filmów, w których dla mnie jest klimat, a dla moich znajomych już niekoniecznie, także nie będę podawał :) Ale temat ciekawy i będę obserwował.

ocenił(a) film na 10
kubatogwiazda

@Kubo
MadMax do zestawienie jakie chce autor nie pasuję, bo klimat w nim jest lipnym, mnie już znudziły filmy o "Uciekaniu i strzelaniu" do klimatu SleepyHollow,HarryPotter pasuję najbardziej Dziewczyna w czerwonej pelerynie, znalazło by się więcej dzieł o takim klimacie, ale nie zapisuję filmów, które obejrzę :/, w sumie szkoda, bo niektóre to są arcydzieła, a tytuły wyleciały m z głowy.

Jak podoba Ci się trylogia MadMaxa, obejrzyj Matrixa, ludzie zrobili z niego pełno "memów", co zniechęciło jakąś część osób do oglądania, ale trylogia jest niesamowita, produkcja 99, a dorównuje większości trylogii z przed kilku lat

kukulake

Skoro jest przytoczony Indiana Jones, to myślę że Mad Max z postapokaliptycznym światem przedstawionym i klimatem jak w Fallout też powinien być. Kluczem wydaje mi się jest popykać w tą super grę żeby wykminić tą atmosferę. Właśnie przytoczona przez autora definicja filmu "z klimatem" jest dosyć niejednorodna, stąd moje propozycje.

ocenił(a) film na 9
piotrekekole

Wywiad z wampirem, podziemny krąg, skazani na shawshank, Edward nożycoręki, Dwa pierwsze Batmany Burtona, Helikopter w ogniu,Pluton mógłbym jeszcze wymieniać.. Z wieloma tytułami które wymieniłeś się nie zgodzę ale to kwestia gustu....

ocenił(a) film na 6
piotrekekole

Dla mnie klimat mają filmy Hitch-a polecam głównie "Okno na podwórze" no ale nie wiem czy ten "klimat" ci będzie odpowiadał. Dla mnie to jest mega film. Fajny jest też Psychoza i wiele innych :)

piotrekekole

polecam Braterstwo Wilków

ocenił(a) film na 10
piotrekekole

Crimson peak, labirynt fauna, dystrykt 9, zagubieni w kosmosie... Tylko tyle mi przychodzi do głowy. A Sleepy hollow jest genialny :) tempo, humor, bieg wypadków nie do przewidzenia... Git.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones