PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=98595}
6,8 687
ocen
6,8 10 1 687
5,7 3
oceny krytyków
Jidł mit'n fidł
powrót do forum filmu Jidł mit'n fidł

zrobił na mnie tenm film. Oglądałem go podczas ostatniej nocy muzeów, wyświetlany był pod chmurką, nieopodal pomnika Bohateró Getta, w sercu dawnych Nalewek. I dziwne to było uczucie oglądać ten film i zdawać sobie sprawę, że w tym samym miejscu 70 lat temu był zupełnie inny świat - a ludzie, którzy grali w tym filmie, za wyjątkiem głównej bohaterki...poszli do gazu:-(

ocenił(a) film na 9
icek_3

Miałam podobne przemyślenia, choć próbowałam się od nich odciąć, by odebrać ten film po prostu jako film, bez kontekstów. Ale tak się nie da - oglądałam go podczas festiwalu jidysz, gdzie wyświetlano też archiwalne filmy dokumentalne z 1939 r. o Żydach w Polsce. Porażające zestawienie faktów historycznych i tej barwnej społeczności prezentowanej na trzeszczącej taśmie filmowej, po prostu brak słów :(

ocenił(a) film na 10
zielonakosiarka

"Bez kontekstu" chyba NIE DA SIĘ.
Tak po prostu.
Niestety, wszyscy żyjący mamy świadomość historii, która dotyczy nas.
Jednak... paradoksalnie w tym przypadku, powiedzmy, że nie było ze mną tak "źle" - o wiele trudniej było mi "trzymać się jakoś" przy filmie "List do matki", który widziałem 27 Listopada 2011, też w KinoPolska:)
Szkoda, że jutro nie będzie powtórki tego filmu.

ocenił(a) film na 10
icek_3

Właśnie przed kilkunastoma minutami miałem okazję zobaczyć ten film w "Kino Polska".

To BYŁA UCZTA KONESERA:)!
Brak mi słów, mistrzostwo:)!

Wiem, że... tego świata, tych ludzi już dawno nie ma:(
Zostały po nich chociaż wspomnienia, obrazy, filmy. Cieszmy się choćby tym:)

peace4all

Tak film był naprawdę świetny!

ocenił(a) film na 8
777temida

Komu dzisiaj przyszłoby do głowy zrobić film nie o ludziach, którzy z niczego osiągnęli sukces albo z biedaków stali się bogaczami, tylko o ludziach, którzy byli dobrzy :)
Ten film w "żargonie" zrobiony był przez Żydów i dla Żydów - jak jego wrażliwość i dobro wytłumaczą wieszający psy na tej społeczności?
Albo może lepiej - niech nie tłumaczą. Cieszmy się w spokoju ciepłem i urokiem tego obrazu...

jm1964

Warto obejrzeć ten beztroski, radosny przekaz-obraz zawierający kawał polskiej historii (też dokumentalnej) i posłuchać rzewnych, klimatycznych utworów.
Jeśli już dzielimy ludzi na wyznawców judaizmu i katolików to dla mnie istnieje podział na 4 grupy nie 2. Do nich dołączam : tych , którzy nienawidzą i zwalczają Polaków oraz tych , którzy nienawidzą i zwalczają Żydów. Obie grupy nie mają nic wspólnego z tym co jest istotą religii, patriotyzmem i zwykłym , uczciwym życiem.Z rozmysłem manipulują oni bezmyślnymi masami w taki sam sposób jak politycy. A ponieważ tłumy bezmyślności wciąż rosną ....
Bardzo mi się podobało Twoje zdanie o tym , że brakuje filmów o ludziach "tylko" dobrych. Dokładnie tak i ja myślę.
Co do tego filmu - jest piękny i ciepły jak wiele filmów przedwojennych - sprawiających , że myślimy pozytywnie i utwierdzamy się w przekonaniu, że dobro będzie zawsze dobrem a zło - złem. Ja nie dzielę filmów na te dla Żydów czy Polaków. Przecież Ci Żydzi byli jednocześnie Polakami! A co kogo obchodzi w co kto wierzy? Ważne , żeby innych kochał miłością jakiej uczy każdy Bóg w każdej religii lub kochająca Matka.
Ta opowieść o Judelu jest dla mnie wstrząsającym podejrzeniem czasów, (które nie minęły zwyczajnie jak zwyczajnie płynie życie), które brutalnie sprofanowano i sprawiono, że do dziś ponosimy tego konsekwencje. Ta taśma filmowa zawiera ciekawy dla mnie świat Żydów , klimat tamtych czasów i miejsca Warszawy, które przemierzali moi bliscy.
I dodam, że jestem katoliczką z dziada pradziada a wiara jest dla mnie bardzo ważna.Zupełnie mnie to nie przeszkadza poznawać i podziwiać kulturę żydowską.
Serce mi się kraje, nad losem WSZYSTKICH POLAKÓW wtedy w czasie okupacji i nie tylko...
PS. Moja ŚP. Babcia przez całą okupację ukrywała w swoim domu w Warszawie na Mokotowie koleżankę Żydówkę z córką - mając ośmioro własnych dzieci! Chyba każdy wie , że było to wielkie bohaterstwo, bo ryzykowała życiem swoich bliskich, a także musiała też wszystkich utrzymać! I boli mnie za każdym razem kiedy obrzuca się błotem Polaków w tych sprawach...tym bardziej , że nigdy mi o tym osobiście nie opowiadała(wiem od Taty i jego rodzeństwa). Mówiła o Niemcach, jak sobie radziła , o swojej pracy w szpitalu i Społem, ale nigdy się nie skarżyła. Teraz myślę, że nie uważała tego za nic nadzwyczajnego...I jak patrzę na takie filmy jak ten to zastanawiam się, czy może są tam osoby, które Babcia znała...
Szkoda, że teraz większość ludzi żyje na pokaz i dla zdobywania pieniędzy...Ciekawe co będzie ważne dla naszych wnuków za 70 lat...
Pozdrawiam serdecznie

ocenił(a) film na 8
Gnieszka666

Gnieszka666 - dziękuję za Twój post :)

icek_3

Skąd znasz losy żydowskich aktorów grających w tym filmie ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones