PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=556929}
6,5 158 835
ocen
6,5 10 1 158835
5,4 25
ocen krytyków
Jurassic World
powrót do forum filmu Jurassic World

Dostrzegłem pewien szczegół wiążący wszystkie cztery części Parków Jurajskich ze sobą. Jest nim taka niewiele znacząca drobnostka w postaci ilości szponów, którymi dysponują pierwszoplanowe drapieżniki filmów tego uniwersum. Co prawda czwarta część, Jurassic World, jeszcze nie miała swej premiery, jednak stopniowo pojawiający się content na oficjalnych stronach viralowych w połączeniu z ostatnim spotem zaprezentowanym na Super Bowl dały już wystarczające światło na to, jak wygląda główna gwiazda nadchodzącego widowiska - Indominus Rex.

Zróbmy więc podsumowanie z szczegółowym opisem:

Jurassic Park - W tej części głównymi gwiazdami były Velociraptory. A przynajmniej otrzymały one dużo czasu antenowego (więcej nawet od T-Rexa) i pokazały wówczas nieco odmienny pogląd na panujący wtedy stereotyp w głowach przeciętnego kowalskiego, że wszystko co było dinozaurem, było ogromne, ciężkie i zmiennocieplne. Velociraptory miały JEDEN wyróżniający się od innych pazur u nóg, któremu w filmie reżyser zarezerwował aż całą, wystarczająco długą scenę (Grant straszący dzieciaka niemającego respektu do wymarłych zwierząt).

The Lost World: Jurassic Park - Tutaj w większości filmu dominuje Tyranozaur. Nawet dwa dorosłe Tyranozaury, plus jeden młody. Tym razem twórcy filmu chcieli na ich przykładzie pokazać, że dinozaury nie tylko mogły być groźne, ale także mogły być bardzo troskliwymi rodzicami. Każdy wie, że T-Rex ma po DWA pazury u każdej z przednich kończyn.

Jurassic Park III - W tej części twórcy zaprezentowali szerokiej publiczności Spinozaura. Obalili tym samym tron dotychczasowego króla świata dinozaurów, Tyranozaura Rexa (pomimo łez fanów i ku uciesze paleo-nerdów). Stereotyp T-Rexa, jako największego drapieżnika stąpającego po Ziemi został zniesiony. Spinozaur miał u przednich łap TRZY masywne szpony. Ponadto trójka w logo filmu została zaprezentowana właśnie jako trzy zadrapania pasujące idealnie do Spinozaura.

Jurassic World - Tym razem gwiazdą ekranu ma być dinozaur, który w zasadzie nigdy nie istniał i został stworzony od podstaw w laboratorium z materiałów genetycznych Karnotaura, Majungazaura, Rugopsa i Giganotozaura. Twórcy chcą przez to pokazać, że w dzisiejszych czasach zdominowanych przez technologię i środki masowego przekazu, ludzie, nawet w parku pełnym przywróconych do życia dinozaurów, mogą potrzebować czegoś więcej do walki z nudą. I tym właśnie ma być nowa atrakcja - Indominus Rex. Posiada on CZTERY szpony u każdej z rąk, tak jak część dinozaurów wchodzących w jego kod DNA, należących do nadrodziny abelizauroidów.

Tak więc oto mamy streszczone zestawienie pierwszoplanowych dinozaurów w filmach z tej serii oraz wpływu ilości ich pazurów na kolejność filmów. Nie wiem, czy twórcy robili to w stu procentach umyślnie, czy może przypadkiem tak wyszło. W każdym razie fani serii będą mieli teraz ciekawostkę z gatunku tych, które nurtują fanów gier z serii Half-Life wyczekujących trzeciej części ich ulubionego uniwersum (1998 - HL1, 2004 - HL2, 3010 - HL3. No to sobie poczekają...). Tak więc, jeśli Jurassic World odniesie sukces i stanie się rzeczywiście nową trylogią, jakiego nowego dinozaura z pięcioma pazurami zaprezentują nam twórcy w następnej części ;) ? Tym oto felietonowym tonem kończę i zostawiam temat do dyskusji.

Raptosaur

Ciekawe spostrzeżenie. Obstawiałbym jednak przypadek gdyż wątpię żeby dopasowywali dinki do ilości pazurów. Piąta część to pikuś, co dopiero przy siódmej :P Będą mu musieli dać opierzenie i odpowiednią ilość piór :)

PS. Na stronie do wykazu dinozaurów został dodany I-Rex, ale sam opis bez zmian. Będzie też info o Raptorach.

ocenił(a) film na 7
Raptosaur

W piątej części największym zagrożeniem będzie człowiek :P

ocenił(a) film na 9
Cohonez

Oj, w tej serii raczej zawsze człowiek był wszystkiemu winny ;) .

Cohonez

Albo dadzą w końcu te hybrydy ludźmi z dinozaurami :P (oby nie)

http://img3.wikia.nocookie.net/__cb20121117130017/jurassicpark/images/9/97/14.PN G

nevler

Na początku to właśnie ta hybryda miała być w filmie, tak czytałem. Gdyby na serio dali hybrydę człowieka i dinusia poszlibyście na to? Bo ja bym chyba tylko dla tytułu "Jurassic World" XD

ocenił(a) film na 8
nevler

To już by była lekka przesada ale samo to że był plan nakręcenia takiego filmu jest niepokojący :/.

filmyija

Ale chyba fani wybiliby to im z głowy XD

ocenił(a) film na 8
MrMu

I bardzo dobrze bo seria poszła by w fatalnym kierunku :p. Mam tylko nadzieję że z braku pomysłów nie wrócą do tego karkołomnego planu.

ocenił(a) film na 10
filmyija

Ogólnie to dobry pomysł, ale nie dla tej serii, tylko jakiegoś oddzielnego filmu, jedynie bazującego na podobnych motywach, ale kwalifikującego się jako horror. Dobry horror, w stylu Obcego (tam była hybryda kosmity z człowiekiem, ohydna i przerażająca). Wyobrażacie sobie taki film? Mroczna dżungla nocą i biegający po niej morderca posiadający z obu rodzajów najlepsze bronie do zabijania : mózg człowieka, zwinność, rozmiary, paszczę i szpony dinozaura.

ocenił(a) film na 9
hitman4334

A mi się podoba jeszcze pomysł hybrydy Obcego z Velociraptorem.

ocenił(a) film na 10
Evans18

Mi kamienia z pietruszką, k***a.

hitman4334

A mi hybryda dr. Granta i Triceratopsa. Co Wy na to?

ocenił(a) film na 10
nevler

Mi Malcolma z Parazaurolofem. Podobny fryz mają.

ocenił(a) film na 9
hitman4334

No na pewno lepsza opcja obcego + dino niż człowiek + dino. Moje zdanie, możesz mieć swoje oczywiście

ocenił(a) film na 9
hitman4334

Możecie się nabijać, ale pod względem wyglądu to połączenie jest mega. Tylko pewnie fabuła by była zbyt wyhuśtana, nagięta itd.

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/p843x403/1969414 _833050126756680_6609674377471675944_n.jpg?oh=8bc56e856e2ee85ec044ec911d4910df&o e=554EDEC3&__gda__=1435919793_de683675d066c1ccb6e0c54afbbc161a

ocenił(a) film na 9
Evans18

https://www.facebook.com/jurassicparkpolska/photos/a.486272384767791.108108.4861 50488113314/833050126756680/?type=1&theater

ocenił(a) film na 10
Evans18

Ale obcy to taki kosmiczny dinozaur, więc nie widzę sensu krzyżowania go z dinozaurem. Ma wszystko czego trzeba do zabijania. Krzyżówka z człowiekiem jest lepsza.

Spójrz tylko, czyż nie są piękne?
http://static.gamesradar.com/images/totalfilm/a/abandoned-jurassic-park-concept- art-reveals-human-dinosaur-hybrids-117266-00-470-75.jpg

http://cdn.collider.com/wp-content/uploads/jurassic-park-4-concept-art-5.jpg

Triceratohumanoida nie wrzucam, bo wygląda jak wydepilowany goryl z kołnierzem i jednym rogiem Triceratopsa.

ocenił(a) film na 9
hitman4334

Nie dla mnie to byłaby porażka po całej linii. Nie mówiłam w sensie uniwersum parku, bardziej miałam na myśli jakąś osobną serię. Ale to grząski grunt, bo łatwo można byłoby to schrzanić. Przerażałby mnie sam fakt, jakie cechy miałaby taka hybryda.
Wracając do JW, to jestem bardzo ciekawa jak rozwinie się fabuła, w którym kierunku pójdą, czym nas zaskoczą. A tu jeszcze tyle czekania na premierę.

ocenił(a) film na 10
Evans18

No i o to by chodziło, żeby Cię ta kreatura przerażała. Dinozaury poza pewnymi cechami, które czynią ich skutecznymi drapieżnikami, w stosunku do człowieka, są po prostu tępe. Prawdziwy horror miałby miejsce wtedy, gdyby te bestie były tak kreatywne, jak my.

ocenił(a) film na 8
hitman4334

Ciekawszy byłby film o wymarłej cywilizacji dinozaurów, żyjącej przed milionami lat na wysokim poziomie. To dałoby ludziom do myślenia, czy my też tak kiedyś znikniemy?

ocenił(a) film na 10
Gazor090

Tak, znikniemy, każdy z osobna, a proces ten zwie się śmiercią - cecha wspólna wszystkich żywych istot.

ocenił(a) film na 6
Gazor090

Nie mogą o tym zrobić filmu, ponieważ wymarły tylko te tępe dinozaury, a te tworzące cywilizację przetrwały i wciąż rządzą światem z ukrycia.

ocenił(a) film na 9
Khaosth

Czy raczej rozwinęły się na tyle, że odleciały w kosmosy te 65 mln lat temu, he he...

ocenił(a) film na 8
Raptosaur

... i powrócą, by zagarnąć co swoje! Buahahahahahahahaha...
Jak ktoś oglądał Iron Sky to ma gotowe skojarzenia :)

ocenił(a) film na 7
hitman4334

padłem, tu w tym momencie.
dotknąłem podłogi plecami.
nie zaluje :DD

Cohonez

W tej cześci z tego co widzę po wrzucanych materiałach Owev Grady będzie kimś w rodzaju guru dla raptorów. Troszkę sceptycznie podchodze do takich mało realnych pomysłów;). Jeśli twórcy zapędzą się w zażyłościach ssaczo-gadzich, to możemy rzeczywiście otrzymać 5palczastego dinoluda.

Raptosaur

Dobre spostrzeżenie :)

Raptosaur

Xenomorfozaurusa :P :D !

Tu nawet ludzie by nie musieli brać udziału - Twarzołapy spadną z np statku kosmicznego, warto wiedzieć że Alieni to tak naprawdę połączenia kosmitów z ludźmi - Tak samo Runner połączenie DNA xenomorfów z bykiem/psem i Predalien - pół xenomorf pół Predator. Tyle jeśli chodzi rozmnażanie Alienów :P

Teraz wystarczy czekać aż znów połączą dwa Uniwersum ( tak jak było z predatorem : P )...

ocenił(a) film na 9
movies_2

Meh, przekombinowane... Zadowoliłbym się spin-offem w postaci "Wojowniczych raptorów ninja" ;P . Alienów w kinie jest aż nadto, a jeszcze szykują kolejną część.

ocenił(a) film na 10
Raptosaur

Indominus miał 3 pazury xddd

ocenił(a) film na 10
Patkall

Ojć, a jednak cztery, pomyliłem się hah

ocenił(a) film na 5
Raptosaur

A mnie strasznie irytują te amerykańskie raptory. Skąd oni je wzięli? Welociraptor miał niecały metr wysokości i pióra.

ma_rcin

Kolejny, co nawet nie zna się na kanonie i już pisze bzdury. Velociraptory i inne dinozaury stworzone przez InGen nie były w 100% tymi dinozaurami. Były to hybrydy tych zwierząt z płazami. To tłumaczy wyrośniętego i bezpiórnego Velociraptora, małego Dilofozaura z jadem i słaby wzrok Tyranozaura.... setnej osobie to muszę pisać.

ocenił(a) film na 7
ma_rcin

Wynika to z wiedzy paleontologicznej jaka panowała w latach 80 (kiedy powstawała książka) i latach 90 (kiedy kręcono pierwszy film). Generalnie to Crichton podczas prac nad filmem wiedział, że de facto zamiast Velociraptorów powinny być Deinonychy, ale ktoś z ekipy był bardzo podjarany nazwą Velociraptor, więc zostało jak zostało.

Cohonez

Może nie tyle Deinonychy, co Utahraptory. Deinonych sięgałby człowiekowi do biodra, a jak wiemy jurajskie raptory były wyższe ("dwa metry wysokości", tak zostały opisane).

ocenił(a) film na 7
acherontius

To możliwe, aczkolwiek tylko Deinonych pada jako nazwa przy wszelkich materiałach zza kulis powstawania filmu :)

Raptosaur

Zapytam w skrócie. Oceniasz na 9 też grę aktorską, miałki i płytki scenariusz, absurdalne zachowania bohaterów, czy efekty specjalne?

ocenił(a) film na 9
perun_6

W przypadku Jurassic World oceniłem gatunkowo. Jurassic World w swoim nieformalnym gatunku określanym mianem "dino-drama" zawiera właściwie wszystkie charakterystyczne jej elementy. Włączając w to klisze z rozwodem, naprawianiem 22-letniego jeepa i inne absurdy z bieganiem w szpilkach przez cały film na szczycie. W poprzednich częściach były podobne głupoty, jak np. facet zjedzony na sedesie, odchody Triceratopsa nieproporcjonalnie większe w porównaniu z samym zwierzęciem, telefon dzwoniący w brzuchu Spinozaura i dużo, dużo innych. Tak więc stwierdziłem, że to po prostu taki gatunek, gdyż podobne klisze można było znaleźć w masie podobnych filmów z dinozaurami vs ludzie, nie tylko w starej trylogii Jurassic Park. Można to sobie porównać do oceniania wielu kultowych filmów akcji, gdzie bohater wystrzeliwuje z magazynka więcej pocisków niż rzeczywiście można i każda szyba sypie się w drobny mak, gdy aktor na nią pada z nawet niespecjalnie dużą siłą. To są po prostu tego typu umowności i nagięcia.

Gdybym miał ocenić Jurassic World możliwie jak najbardziej obiektywnie, nie gatunkowo, jak każdy inny film, to najpewniej byłoby to 5/10 lub naciągane 6/10.

A obiektywna ocena jakości efektów specjalnych, zwłaszcza czegoś, czego właściwie nikt nigdy nie widział - dinozaurów - mija się z celem. Jak dla mnie CGI w tym filmie wyszło bardzo dobrze i porównując z CGI z poprzednich części widać wyraźną różnicę w szczegółowości komputerowych dinozaurów. W całym filmie było też kilka ciekawych ujęć, w których dinozaury wyglądały, jak ja to określam, "organicznie". Ciężko jest to streścić, ale moim zdaniem wszystko było doskonale oświetlone, pod skórą dinozaurów grały kości i mięśnie, czuć było ich ciężar i siłę, widać było wilgotność ich oczu i pysków, chropowatość skóry i masę innych detali, które definiują żywe organizmy.

Raptosaur

No i jest to w końcu Jurassic Park :)

użytkownik usunięty
Raptosaur

No i mamy już niedługo JW2 i na tym ów ciekawostka polegnie. Chyba że dorobią Indoraptorowi piąty paluch, ale ten raczej nie ma być głównym "antagonistą". Kto wie? :P

ocenił(a) film na 9

No niestety, kiedyś trzeba na czymś skończyć. Podejrzewam, że i tak w nowym filmie w ogóle nie będzie żadnego głównego dinozaura.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones