PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6668}
7,4 24 776
ocen
7,4 10 1 24776
8,0 9
ocen krytyków
Kalifornia
powrót do forum filmu Kalifornia

Z pewnością nie jest to przypadek. Jak dla mnie mocno stereotypowy i niesprawiedliwy
motyw, takie powielanie etykietki "rednecka", czyli każdy mieszaniec południa, który chlubi
się swoim przywiązaniem do historii przodków (a w obiektywnej ocenie historii więcej
argumentów przemawia, wbrew panującym trendom, za CSA - nie chodziło o żaden rasizm
tak naprawdę!) jest zapuszconym, głupim, ksenofobicznym, agresywnym wieśniakiem-
ignorantem o ciasnym umyśle i takich samych perspektywach (a w filmie w dodatku
psychopatą bijącym swoją kobietę i mordercą pozbawionym wszelkich skrupułów). Może to
trochę wygląda jak czepialstwo z mojej strony, no ale jak umieszcza się wiele znaczący
symbol dla niektórych ludzi na głowie takiej postaci, to dokonuje się jakby jego
personalizacji, którą jest Early albo chociażby identyfikacji jego z tym co nosi na czapce...
podczas gdy jedno i drugie nie ma nic wspólnego. Ostatecznie pod tym względem
ignorancją wykazali się twórcy filmu.

ocenił(a) film na 7
hospodyn

zgadzam się, też to zauważyłam. Myślę, że było to celowe, tak samo jak jego szacunek do Boga i religii (gdy mówi, że do Boga nic nie ma, tylko denerwują go ludzie; potem gdy stawia figurkę świętego Krzysztofa na desce rozdzielczej). Tak samo, miałam wrażenie, pokazane były erotyczne zdjęcia z udziałem osób przebranych za zakonnice i księży, które robiła Carrie. Tak, można to uznać za czepialstwo, ale wszystko razem - moim zdaniem celowe ze strony twórców; takich rzeczy pilnuje się przy pracy nad postacią. Co więcej - gdyby było to przypadkowe świadczyłoby o braku profesjonalizmu scenarzysty.
Zgadzam się z Tobą, że widz identyfikuje potem takie a nie inne wartości z takimi ludźmi.

ocenił(a) film na 8
blonde_lf

No cóż poprawność polityczna każe, niektóre ideały mieszać z błotem, a najłatwiej to osiągnąć wywołując złe skojarzenia.

grd1

Dobrze napisane :)

hospodyn

"Ostatecznie pod tym względem ignorancją wykazali się twórcy filmu."

A ja mam wrazenie ze piszac to co piszesz, ignorancją wykazujesz sie raczej ty.

hospodyn

Ponieważ nie jestem łowcą lewactwa i daleki od spiskowych teorii nie zareagowałbym w ten sposób "z automatu". Ale możesz mieć rację i świadczy o tym na pewno jedna scena. Mianowicie ta w której Early przegląda fotografie z portfolio Carrie i widząc na zdjęciu człowieka w czapce Klanu mówi-tego znam, to mój ojciec. To może potwierdzać Twoją tezę o takim właśnie prostackim widzeniu Południa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones