PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1117}
7,8 38 719
ocen
7,8 10 1 38719
8,3 27
ocen krytyków
Kanał
powrót do forum filmu Kanał

Od razu zaznaczam, jeszcze nie szukałem jakichś analiz każdej ze scen, jednak mimo wszystko "Kanał" uchodzi za film, który poniekąd pochwala romantyzm i patriotyzm. Oczywiście są także głosy jednostek uważających, że jest wręcz przeciwnie, a mianowicie Wajda, tak jak Munk w "Eroice" lub Gombrowicz w całej swojej twórczości, wyśmiewa, piętnuje i "Kanałem" utyskuje na skutki postawy młodzieży biorącej udział w Powstaniu Warszawskim.
I w tym momencie dodam coś od siebie (choć pewnie pierwszy z tym nie będę).
Krótkie ostrzeżenie: uwaga, następny fragment wypowiedzi zdradza część fabuły filmu, dziękuję za uwagę :)
Wracając do tematu: scena wyjścia "Mądrego" z kanalizacji! (bodajże trzecia od końca) Co ten człowiek uczynił? Czemu nie zawołał do otworu kanału, w którym byli powstańcy czegoś w rodzaju: "Uciekajcie, tu czekają Niemcy." ? Nie, on odszedł, uklęknął przed stertą zwłok. Wiem przecież, że był w ogromnym szoku i trudno było mu myśleć racjonalnie, ale nie zdobył się na taki prosty czyn, do którego droga była otwarta. Pozwolił, aby Niemiec krzyknął do włazu: "wyłazić, wyłazić!". Ja doszukuję się w takim rozwiązaniu reżyserskiej tezy brzmiącej następująco: były osoby uczestniczące w Powstaniu Warszawskim (często posiadające wyższe rangi) i zajmujące stanowisko walki z nazistami w Warszawie, które wręcz przed oczyma miały klęskę w odstępie tygodnia/ miesiąca... Osoby te były świadome, lecz zasłaniały tę świadomość młodzieży, która ślepo walczyła i ginęła, swoim postępowaniem.
Reasumując, porucznik Mądry poprzez nie ostrzeżenie reszty wydał na nią wyrok. Równie dobrze MÓGŁ wykrzyczeć: chodźcie tu są Niemcy, zabiją was, przecież po to łazicie po kanałowych gównach przez pół dnia!

Wajda oskarża dowódców? Według mnie, tak!

ocenił(a) film na 10
ringos1

Wydaje się że postawa Mądrego we wcześniejszych kadrach nie predystynuje go do czegokolwiek. Po prostu było mu wszystko jedno. Taki charakter. A Wajda, no coż, pewnie był na jakimś pasku władz. Ale Kanał jest świetny. Miasto 44 to betka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones