PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=110751}
6,5 147 173
oceny
6,5 10 1 147173
5,8 26
ocen krytyków
King Kong
powrót do forum filmu King Kong

Moi drodzy porównajcie sobie Tyranozaura z Parku Jurajskiego Spielberga z 1993 a Tyranozaura z King Konga Jacksona z 2005. Jest różnica ...ale o dziwo na korzyść tego starszego . Park Jurajski to obok Odysei Kosmicznej Kubricka największy skok pod względem efektów specjalnych w historii kina . To w jakim stopniu film Spielberga przyczynił się do wyglądu współczesnych blockbusterów jest wręcz nieocenione ale niestety nie wszyscy umieja uzywać CGI z głową co widać po filmach Jacksona . Nie mówię tu o Władcy Pierścieni gdzie te efekty były znakomite (głównie za sprawą massive do generacji dziesiątek tysięcy żołnierzy i technologii motion capture-gollum) a i sporo tam było tradycyjnej scenografii i charakteryzacji . Mam na myśli King Konga i Hobbita ,które momentami przypominają gry komputerowe . CGI gdzie popadnie. W Hobbice nawet w prezentacji orków zrezygnowano ze sprawdzonych w trylogii masek i makijażu tylko zrobiono je komputerowo a Azog prezentuje się tragicznie . Scenografia też w większości podrasowana komputerowo. Oglądając zwiastun do drugiej części filmu o krasnoludach miałem wrażenie że nawet legolas jest podrasowany zwłaszcza jego oczy .Jackson nie umie dozować CGI ,które powinno być używane wtedy gdy nie da się czegoś pokazać w tradycyjny sposób .
pozdrawiam Ojciec Pijo

OjciecPijo

Zgadza się, ja po tej fenomenalnej charakteryzacji we Władcy miałem duży żal do Jacksona za komputerowe orki w Hobbicie, za dużo tych efektów komputerowych a co za dużo to i świnia nie chce ;)

ocenił(a) film na 9
OjciecPijo

To nie wina Jackson'a; sami mówicie że w trylogii było świetnie (zgadzam się) wtedy taka moda była i nie była dostępna taka technologia że orka można komputerowo zrobić (lub była ale to było by warte filmu z tvpuls). Taka jest teraz moda i nawet jemu może to nie pasować. Nie wiem ale np. Calwin Charis mówi że dzisiejsza muzyka schodzi na psy a i tak tworzy gówno bo co innego by się nie sprzedało. I nie oczekujmy że dinozaury w Świat Jurassic będą lepsze od tych co w King Kongu nawet jeśli producentem jest Spielberg. Jeśli będzie jak w trylogii Parku to będę zachwycony :)

AnthonyCole

Skoro nawet ten pseudo DJ Harris mowi, że dzisiejsza muzyka schodzi na psy i dlatego sam taką robi, to znaczy, że jest marnym artystą. Prawdziwi artyści potrafią stworzyc nowy nurt, który pociągnie za sobą resztę, nadadzą nową jakośc. Harris jest w muzyce kolejnym rzemieślnikiem tworzącym coś co w aktualnym czasie się sprzedaje.
Sorry za off-top.

Wracając do filmów Jacksona, to również się rozczarowałem jak zobaczyłem komputerowe orki w hobbicie. Uruk Hai w trylogii WP w pełni ucharakteryzowane prezentowały się znacznie lepiej i co najważniejsze powodowały odrazę (czyli uczucie pożądane). Orki w Hobbicie po prostu były, a za 10-15 lat będą się wydawały groteskowe i archaiczne, bo technika znowu pójdzie do przodu. Nic nie zastąpi charakteryzacji i prawdziwych plenerów.

ocenił(a) film na 9
Maniek2008

Co do DJ to masz rację ale to mi przyszło po prostu do głowy na porównanie więc napisałem.

Co do reszty to się zgadzam. Jednak spodziewałem się takiego efektu i niestety to dostałem :(

Boje się co zrobią z tym Światem Jurassic :/

AnthonyCole

Zapewne zostanie zrobiony tak samo jak większośc dzisiejszych stworów. Jednym z wyjątków w ostatnich latach to była posac Cesara z Genezy planety małp. On akurat wyglądał naprawdę dobrze i nie odczuwało się sztuczności podczas oglądania.

Motion capture to nie wszystko. Do tego potrzeba dobrych ludzi potrafiących nadac komputerowym postaciom kolorytu. Dlaczego King kong, Gollum i Cezar (Geneza planety małp) były tak dobre? Odpowiedz jest prosta: Andy Serkis ;)

AnthonyCole

Weź się naucz pisać z sensem...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
OjciecPijo

zgadzam się świetny post !

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
OjciecPijo

Bo widzisz dziś się wykorzystuję samo CGI, a wtedy się wykorzystywało ogromną marionetkę + CGI co dawało lepszy efekt. Whalla prosta odpowiedz na twoje wywody.
Między innymi dlatego też LOTR 1,2,3 otrzymywały Oskary, a Hobbity NIE. Bo do wszystkiego we Władku Pierścionku się przykładano. Jednak czas między Władcą a hobbitem to jest przepaść w postaci jednej dekady, przez jedną dekadę wszystko się zmieniło. I sam uważam że teraz filmy są gorsze aniżeli kiedyś.
Bo kiedyś mimo wszystko trzeba było wyjść w PLENER np: w trylogii Władka. A obstawiam że Hobbit był robiony w większości w dużym hangarze jak większość współczesnych filmów. Tak właśnie tnie się koszta, a i wszystko można zrobić na miejscu. Nic dziś nie jest prawdziwe, nawet taka księga dżungli (2016) to jedno wielkie CGI.

ocenił(a) film na 7
MaXXi

No ale to znak naszych czasów. Masowy klient wymaga widowiska z fajerwerkami zapierającymi dech w piersi. I chce tego z każdym filmem więcej i więcej. Kiedyś użycie technologi komputerowej przy tworzeniu filmu było bardzo drogie, a teraz jest na odwrót. Nie wyobrażam sobie jakim kosztem byłaby dynamiczna scena w której Kong walczy z trzema t-rexami w wąwozie. Po prostu kosztowało by to monstrualne pieniądze niestety. Moim zdaniem można zrobić w dzisiejszych czasach film bez CGI ale nawet jeżeli byłby rewelacyjny to raczej ciężko było by mu zarobić na siebie. I nie oszukujmy się, kino to biznes. A jak wiadomo w biznesie ważniejszy jest zysk niż strata. Tak to niestety już jest.

no_name_666

CGI dobrej jakości dalej kosztuje krocie. Natomiast klasyczne efekty kosztują może 20% tego co CGI, ale nieporownywalnie wiecej wysiłku, czasu i umiejętności.

OjciecPijo

Film dla mnie bardzo dobry, z Twoja opinia o efektach zgadzam sie, azog plugawy wyglada smiesznie, jak z gry, jestem zdziwiony dlugoscia filmu, dzis leci w tv, 4godz - ło matko mysle, ile reklam jak film dwie godz!! Sprawdzam a film ponad trzy godz!! Oglada sie swietnie , wcale sie nie ciagnie jak spagetti. Jestem w szoku z tym czasem.

borek13_filmweb

Jedyne co mi przeszkadzało w emisji w TV4 to straszny lektor - Czytał aż tak bezpłciowo że sobie darowałem oglądanie do końca - Aż z jestem ciekaw kto tak schrzanił swoją pracę .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones