PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=744749}
6,6 28 869
ocen
6,6 10 1 28869
4,4 9
ocen krytyków
Kochając Pabla, nienawidząc Escobara
powrót do forum filmu Kochając Pabla, nienawidząc Escobara

Film zaczyna się jak latynoska telenowela a kończy jak dramat. Nie jest jednak udany z paru powodów.
Jak wiadomo podstawą filmu jest książka Virginii Vallejo i widać to w każdym kadrze. Jest to właściwie jej biografia, mocno ją wybielająca. Cały czas jest podkreślane jaka to była niezależna dziennikarka telewizyjna. Czysta ciekawość można rzec, sprowadziła ją na orbitę Escobara i w efekcie zniszczyła jej życie. Virginia jest przedstawiona jako ofiara barona narkotykowego podobnie jak żona Escobara i ich dzieci. Tymczasem wcale tak nie było.
Virginia korzystała z krwawych pieniędzy Escobara z dużym upodobaniem, jest scena w której Escobar wciska jej rulony dolarów do walizki a Virginia komentuje to w następujący sposób: : "jesteś mężczyzną który wie jak dogodzić kobiecie".
Na początku układ Escobar - Virginia miał coś z politycznego układu mafijnego wzajemnych przysług ale w momencie gdy Escobar wywołał wojnę z własnym krajem i zaczął zabijać własnych krajan Virginia stała się trybikiem w morderczej machinie narco businessu. Całe to jęczenie Virginii w drugiej części filmu za każdym razem jak Escobara widzi jaką to ona jest ofiarą jego zainteresowania ma zdjąć odium i krew z rąk Virgini wynikającą z faktu, iż Escobar zabił 3000 kolumbijczyków w zamachach bombowych i wielokrotnie większą liczbę z zwykłych egzekucjach. Virginia została kochanką Escobara, gdy zaczynał on swoją nieudaną karierę polityczną i jego zasadą było "srebro albo ołów". Już wtedy Virginia wiedziała, że Escobar jest zwykłym krwawym bandytą bez żadnych hamulców moralnych.
Drugi powód jest niejednoznaczne przedstawienie samego Escobara który zamienia się w terrorystę i kata swojego narodu czy tym terrorystą był zawsze, tylko pod koniec swojego życia na większą skalę?
Film raczej pokazuje jak Escobar pogrąża się w szaleństwie odwetów i siania strachu ale z przekazów jego min syna wynika, że zawsze taki był.
W każdym razie nie wiadomo dlaczego Escobar rozpętał wojnę z Kolumbią i USA naraz, patrząc z perspektywy XXI w był skazany na porażkę i kolejne zaostrzenia terroru, które nie przynosiły żadnych efektów powinny mu to uzmysłowić.
Tak więc jako kolumbijska telenowela film nieźle oddaje ducha czasu lat '80 ale jako film o narcos, z ambicjami festiwalowymi, jest słaby moim zdaniem.

ocenił(a) film na 8
nawieczor

Z ambicjami festiwalowymi? Ani trochę, po prostu wciągający film sensacyjny oparty na faktach, w żadnym wypadku nie próbuje podszywać się pod kino "artystyczne", i chwała mu za to.

Co do postaci Virginii Vallejo... nie wiem, wierzę że masz rację. Poczytam coś jeszcze na ten temat i ocenię, czy faktycznie została wybielona, ważne, że przynajmniej nikt nie wybielał samego Escobara.

supermuzg_ok

Nie zgodzę się z tezą, że film nie aspiruje do kina ambitnego.
Dopracowane w każdym szczególe detale epoki, scenografia, charakteryzacja kobiet w tym Virginii, wreszcie sama postać Escobara z jego wielkim brzuchem temu przeczą.

ocenił(a) film na 8
nawieczor

Każdy film o wysokim budżecie ma dopracowaną scenografię, charakteryzację (szczególnie kobiet), detale epoki (jeśli takowe są potrzebne) itp itd, od dramatów kostiumowych po "Szybkich i wściekłych". Przybieranie na wadze (bądź chudnięcie) do roli przez aktorów również nie jest wyznacznikiem przynależności do kina niezależnego.

*Zresztą to nie jest do końca istotne ;) nie ma to żadnego wpływu na mój odbiór tego filmu, który, jak widać, bardzo mi się podobał.

ocenił(a) film na 6
supermuzg_ok

Dopracowane detale epoki ale nikt nie zauwazył ze Kolumbii nikt nie mówi po ang. A juz na pewno nie osoby porozumiewające się w swoim kręgu czy sicarios. Ogromny minus w całym tym dopracowaniu.

ocenił(a) film na 8
floricienta

Szczerze? Też mnie trochę zdziwił ten angielski na początku, ale po trzech minutach zapomniałam i w ogóle mi nie przeszkadzał, serio. (Mnie to nawet trochę na rękę było, nie znam hiszpańskiego)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones