PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36628}
7,8 14
ocen
7,8 10 1 14
Kochanka Szamoty
powrót do forum filmu Kochanka Szamoty
Neuromer

Podpisuję się pod pytaniem. Czyżby ten film został bezpowrotnie stracony w czasie wojennej zawieruchy?

cedwa

Film nie zachował się do dnia dzisiejszego.
Źródło : filmpolski.pl

Neuromer

No tak...jak ja zamieszczałem znaleziony plakat na filmweb do filmu to nie, bo to nie pasuje, bo z tej strony nie zamieszczamy, bo tamto, teraz jednak się dało.
i to z wielka sensacją na pierwszej stronie :(

Neuromer

Typowe na filmweb !!! Przeżyłem to nie raz. Czasem wydaje się że admini to towarzystwo kolesi. Tobie odrzucą drugiemu przyznają....

użytkownik usunięty
Neuromer

Wielka szkoda, opis obiecujący.

Neuromer

Niestety z tego co się zorientowałem, pisząc prace o filmach na podstawie opowiadań Grabińskiego. Polacy po drugiej wojnie światowej, zniszczyli większość filmów z udziałem Igo Syma (...). Film prawdopodobnie był by dziś światową klasyką. Nie tylko ze względu na grę utalentowanych aktorów docenianych wtedy przez nazistów, ale również bardzo kreatywnego reżyser. Mógł momentami nawiązywać do niemieckich ekspresjonistów, ale nie odcinając się od inscenizacji rodzimej kinematografii. Obraz powstał również pod okiem samego autora, Stefana Grabińskiego , który zafascynowany teatrem i świeżym medium jakim było kino, z pewnością sam maiła wiele ciekawych pomysłów. Czytając opowiadanie "Kochanka Szamoty" , odnoszę wrażenie że jak na tamte czasy, mogła to być jedna z najbardziej kontrowersyjnych ekranizacji, w końcu główny bohater nie wiadomo czy jest do końca zdrowy psychicznie , czy może faktycznie spotyka widmo, wszystko przedstawione jest z jego subiektywnej perspektywy, wiec kto wie czy nie pokuszono się o podobne rozwiązanie co w "Gabinecie doktora Caligari" (1920)). Na pewno sypia z zmarłą, więc jest jak by nie spojrzeć nekrofilem.
Pozostaje tylko mieć nadzieje że gdzieś na jakimś zakurzonym strychu, nieczynnego od 50 lub więcej lat kina, przypadkiem przetrwała jakaś kopia, przywalona setką innych filmów zamkniętych w metalowe krążki.

MGK82

Cóż, jeśli Ciebie to interesuje: powstaje obecnie krótkometrażowy film będący kolejnym obrazem na motywach „Kochanki....”, m.in. z Rafałem Maćkowiakiem. Umiarkowane nadzieje wyrażam.


http://www.szamota.sfau.pl/

pegaz_filmweb

Dzięki za Info, pozdrawiam!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones