PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6838}
7,2 1 667
ocen
7,2 10 1 1667
Koniec wakacji
powrót do forum filmu Koniec wakacji

Film Stanisława Jędryki z 1975 z plejadą świetnych młodych naturszczyków np.: śp. Marek Sikora, Agata Sieńcińska, czy w charakterystycznym dla siebie epizodzie Henryk Gołębiewski. Oprócz młodych aktorów występowały tam również inne gwiazdy polskich filmów takich Marka Konrada mówiącego głosem Krzysztofa Stroińskiego, Henryk Bąk grający charakterystyczną dla siebie rolę sekretarza partii, Jerzy Bończak jako górnik Rudolf, czy Józef Nalberczak jako ojciec Jurka. Ten film śmiało mogę polecić dzisiejszej młodzieży, mam nadzieję że wychwycą co reżyser chciał nam wtedy przekazać. Że można komuś pomagać bezinteresownie, czy też kogoś bronić. Dla mnie osobiście ten film był powrotem do dzieciństwa i do miejsc, których już dziś nie ma. Można było nakręcić fajny film w niefajnym ( jak dla kogo miejscu a raczej miejscach ).
Film ten był kręcony był w Katowicach Szopienicach, w Chorzowie a zdjęcia plenerowe na hałdzie w Świętochłowicach Chropaczowie tzw. Ajsce. Dziś już niestety wielu tych miejsc nie ma, bo zmienia się krajobraz, tak jak zmienia się też cały Śląsk. Nie ma niestety hałdy ( po ślonsku HOŁDY ) w Świętochłowicach Chropaczowie tzw Ajski, nie ma też już domków dziadka gł. bohatera w Szopienicach Wilhelminie, chociaż wieża ciśnień została. Gorąco polecam młodszym i starszym a dla dociekliwych polecam pierwowzór literacki.
PS. Czy ktoś wie, gdzie ten film, można teraz zobaczyć w całości, bo ostatni raz był wyświetlany w telewizji ładnych parę lat temu.
PS II. Dla dociekliwych dysponuję zdjęciami z miejsc, gdzie ten film był kręcony, i jak te miejsca wyglądają teraz.

T_72G

Jest teraz dostępny na cda.

ocenił(a) film na 8
bewek2

Dziękuję bardzo. Warto do tego filmu powrócić.

ocenił(a) film na 10
T_72G

Gdzie Jurek wsiada do pociągu do Warszawy? Nie widać nazwy stacji. W Warszawie wysiada na stacji Warszawa Centralna - ale dworzec jest jeszcze w trakcie budowy.

ocenił(a) film na 8
Slawomir_Kurek_filmweb

Witam serdecznie. Fajnie, że się zainteresowałeś tym filmem. Scena z podróżą do Warszawy, kręcona była na nie istniejącym już w oryginale niestety dworcu w Chorzowie Miasto. Niestety dworzec został już dawno przebudowany i nie pozostał już z niego stary klimat. Teraz to już sam beton i stal. Ostatnio oglądałem ten film i z wielką przyjemnością przypomniałem sobie wszystkie te miejsca oraz grę młodych aktorów. Jeżeli jeszcze masz jakieś pytania dot lokalizacji w tym filmie to serdecznie zapraszam, chętnie podzielę się wiedzą i zdjęciami. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
T_72G

Dziękuję bardzo. Jestem zainteresowany planami w tym filmie - jeśli możliwe to proszę o zdjęcia z miejsc gdzie ten film był kręcony (ówczesne i obecne). Interesuje mnie także czy było możliwe oglądanie tych hałd w Świętochłowicach przez okno pociągu jadącego do/z Warszawy - tak jak to zostało pokazane w tym filmie.

ocenił(a) film na 8
Slawomir_Kurek_filmweb

Witam serdecznie. Proszę o podanie prywatnego maila, to prześlę zdjęcia miejsc gdzie były kręcone poszczególne sceny. Co do hałd, to ta hałda, gdzie kręcone były sceny w Świętochłowicach, to jej, już nie ma, ponieważ w ramach rekultywacji terenów przemysłowych została rozparcelowana, więc żadnego aktualnego zdjęcia nie posiadam. Co do widoków z pociągu do Warszawy, to proszę zwrócić uwagę, że nie w tych scenach nie widać samego pociągu pasażerskiego ( z tego co pamiętam oczywiście) tylko pokazane są widoki z kamery. Tamtędy z tego co wiem , to nie jeździły pociągi pasażerskie tylko towarowe z urobkiem, więc wg mnie ta scena jest efektem montażu, czyli tak zwanej magii kina. Łatwiej było ustawić dziewczynę na hałdzie z rowerem niż puścić tam pociąg pasażerski. Ale mogę się mylić. Całość materiałów wraz z opisami, prześlę na priv. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
T_72G

Dla zainteresowanych: reżyser Stanisław Jędryka wspomina kręcenie także tego filmu, m.in. jak wybrał Marka Sikorę i inne smaczki. https://pansamochodzik.net.pl/viewtopic.php?p=232329#232329

ocenił(a) film na 10
leszelka

m.in.: "On był jednym z 6 tysięcy dzieciaków, które przyszły na ogłoszenie zamieszczone w prasie, do Parku Kultury w Chorzowie, na taki, jak to się dzisiaj mówi: casting. Pierwsza selekcja to była sprawa wyglądu, czy ktoś mnie zaciekawił, zainteresował. Potem były rozmowy. A trzecia selekcja to były próby. Czwarta selekcja to próbne zdjęcia w atelier w Łodzi. Potem dopiero zapadała decyzja. No i ja się na niego zdecydowałem. On potem przyjechał z mamą (a mieszkał w Czeladzi w Zagłębiu), do Warszawy na dobór kostiumów, a jego mama przy powitaniu prawie że całowała mnie po rękach, że go wybrałem do tej roli. Tymczasem ja patrząc na niego pomyślałem sobie: „Boże kochany, przecież to jest jakiś fatalny wybór! To nie ten chłopak!”. Ale w tej sytuacji nie mogłem nagle zmienić swojej decyzji, jeszcze po tym przyjęciu, jakie mnie spotkało ze strony jego mamy (śmiech). Bo też wielką krzywdę bym jej wyrządził. Pozostało mi jednak przekonanie, że nie jest to dobry wybór. Ale przyszedł pierwszy dzień zdjęciowy do "Końca wakacji" i było takie proste ujęcie: chłopak biegnie przez rozpalone słońcem hałdy śląskie ze swoim niesfornym pupilkiem – gołębiem i nagle widzi, że po tych hałdach idzie jego stary nauczyciel, zimowo ubrany, w kapeluszu. On podchodzi, patrzy na tego nauczyciela, kłania się, nauczyciel prawie że go nie zauważa i tyle, taka prosta scena. I on podbiega, staje, patrzy i ja nagle zobaczyłem, że to jest ten chłopak! I rzeczywiście się nie zawiodłem, bo zagrał wspaniale. Zresztą potem był znanym aktorem i wspaniałym reżyserem telewizyjnym i teatralnym. Tak że to wszystko polega na sprawach intuicji. "

ocenił(a) film na 6
T_72G

Pisze do ciebie w sprawie zdjec o ktorych tu wspomniales. Odezwij sie prosze na maila efjotka gmail com. Dzieki

ocenił(a) film na 8
fjk

Próbuję się z Tobą skontaktować, ale coś jest nie tak z adresem mailowym. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
T_72G

efjotka malpa gmail kropka com, powinno dzialac

ocenił(a) film na 6
T_72G

Musi dzialac efjotka malpa gmail

ocenił(a) film na 8
fjk

Witam ponownie. Niestety podany przez Ciebie adres jest błędny i nie mogę się z Tobą skontaktować.

ocenił(a) film na 6
T_72G

efjotka, 7 liter, moze to bylo mylace

ocenił(a) film na 8
T_72G

https://35mm.online/vod/fabula/koniec-wakacji?fbclid=IwAR1ULW0qhyD8Y5FHODEsz-HuF 2tGa7s94c9BKn7Z5LeWMsonPWKDQI51cU8

ocenił(a) film na 8
Wojaczek2021

Dziękuję bardzo za link. Zawsze wracam do tego filmu z wielkim sentymentem. Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones