PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=875533}

Krzywe linie Boga

Los renglones torcidos de Dios
6,9 17 019
ocen
6,9 10 1 17019
6,0 6
ocen krytyków
Krzywe linie Boga
powrót do forum filmu Krzywe linie Boga

Moim zdaniem kobieta była jednak chora,wskazuje na to jej zachowanie kiedy w końcowej scenie zobaczyła tego doktora,wydaje mi się że łzy,grymas na jej twarzy jest spowodowany strachem że wszystko się wyda i komisja lekarska jednak jej nie wypisze ze szpitala

ocenił(a) film na 6
Kasia_790

Też tak myślę. Ciekawi mnie jednak o co chodziło z jej mężem - od sceny z rozbitym lusterkiem miałam wrażenie, że coś mu jednak zrobiła.

ocenił(a) film na 8
Sol89

Była bardzo inteligentna może nie była nawet detektywem-leczyła się już wcześniej dlatego była ubezwłasnowolniona,dostała skierowanie do szpitala wtedy zabiła męża i to ukryła,przygotowała dom wymyśliła plan, dobrowolnie pojechała z lekarzem do szpitala żeby ten nie chciał rozmawiać z mężem i nie odkry od razu że ten nie żyje,wiedząc że może przekonać lekarzy swoim sprytnym planem wmawiając że to wszystko spisek męża i lekarza przeciwko niej

ocenił(a) film na 8
Kasia_790

Też tak myślę i to chyba najbardziej prawdopodobne zakończenie!
Tak czy inaczej film świetny.

ocenił(a) film na 8
Kasia_790

W scenie w której wyjeżdża z domu i otwiera bramę przed która stoi lekarz, widać męża w tle- na tle domu.

ocenił(a) film na 8
Emvoo86

Tak ale jest to ukazanie jej opowieści którą przedstawia lekarzowi więc to logiczne,że mówi mu że mąż żyje

ocenił(a) film na 8
Kasia_790

true!

ocenił(a) film na 6
Kasia_790

Nie iest przerażona tym, że się wyda tylko tym ze zorientowała się że coś jest nie tak, że faktycznie jest chora. Ona wierzy w całą tę historię i myśli że to prawda, a jednak okazuje się że to doktor mial racjem tylko wykreowała sobie taki świat o w niego wierzy.

ocenił(a) film na 8
malin_00

Najlepsze, że cała rada przysięgłych dała się nabrać na jej sztuczki.

ocenił(a) film na 6
bredny

To nie były sztuczki, ona, w swojej chorobie, wierzyła we wszystko to, co mówiła.

Kasia_790

Dokładnie tak

ocenił(a) film na 7
Kasia_790

Pielęgniarka powiedziała na końcu, że od rana wiadomo, że mąż jest w Azji. Więc nie mogla zabić męża.

Sol89

Chciała go otruć

Kasia_790

Obejrzałam film w całości, a potem jeszcze fragmentami. Wydaje mi się, że pacjentka wielokrotnie była w szpitalu, nie był to pierwszy jej pobyt. Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że to dr Olma jest jej mężem, a chłopak, którego zabójcę chciała znaleźć to jej syn. Nie poradziła sobie z traumą i wymyśliła całą historię z byciem detektywem i otruciem męża.

Psychokate

Dodam, że Olma w jednej ze scen mówi do niej: „jestem tym kim chcesz"

ocenił(a) film na 8
Psychokate

Gdzieś przegapiłam,że on to powiedział ale jeśli faktycznie była w szpitalu kilka razy to czemu nie ma tego w karcie pacjenta?Dlaczego dr.Donadio ten który jest podpisany pod listem z początkowych scen w którym opisuje chorobe kobiety i który pojawia się na końcu filmu nie napisał w liście że była już w szpitalu np innym? Dobre spostrzeżenie że to Olma może być jej mężem ale jeśli tak jest dlaczego nie zjawił się w szpitalu?Dlaczego nawet ten dyrektor szpitala tego nie wiedział a na podpisanych dokumentach mąż ma to samo nazwisko co ona?

Kasia_790

Co do kilku pobytów, to ja mam wrażenie, że w filmie miesza się kilka perspektyw czasowych i to mogą być urywki z różnych pobytów, choć mogą być to różne perspektywy - zdrowa i chora. Olma zjawił się na końcu mówiąc że znów narobiła sobie kłopotów. Zjawił się też w jednej ze scen, jako jej wyobrażenie, kiedy była w klatce i powiedział, że jestem tym kim chcesz.

ocenił(a) film na 8
Psychokate

Olma i Donadio to 2 inni lekarze na końcu zjawia się Donadio czyli lekarz który wystawił jej skierowanie(list z opisem choroby) który czytany jest na początku filmu

Kasia_790

Olma rzekomo zatrudnił ja do badania sprawy syna. Donadio to ten, który przyjechał po jej zatruciu. Nie widzimy jego twarzy, siedzi z mężem w salonie odwrócony. Tutaj dochodzimy chyba do rozwiązania zagadki. Raz kobieta mówi, że skierowana została przez Donadio a raz, że przysłana przez Olmr do zbadania sprawy. Donadio i Olma to ta sama postać, tylko w jej głowie dwie inne postacie i dwie inne historie.

ocenił(a) film na 7
Psychokate

to nie jest ta sama osoba. Olma przyszedł przecież do szpitala, a ona go nie poznała. potem na końcu dopiero przychodzi Donadio, który był z żoną na wakacjach. personel o tym mówi. więc na pewno to są dwie osoby.

Psychokate

ech, nie jesteś zbyt bystra...

suszyMie

Ty tym bardziej

Kasia_790

Tylko o tym liście też jest później mowa - ona sama go napisała...

ocenił(a) film na 8
Psychokate

Zapominacie ze był wątek z tym całym Olma, który okazał się fejkowy i ona go kompletnie nie poznała bo był to inny człowiek, na scenie końcowej był to już jednak ten sam którego cały czas wspominała, w takim razie dyrektor zakładu musiał kłamać.

Luxan97

Nie, nie kłamał. Ona go po prostu nigdy nie widziała na oczy, bo zmyśliła tę historyjkę z zabójstwem, które tropi

Psychokate

To nie był Olma tylko Donadio

ocenił(a) film na 8
Psychokate

Co do tych słów warto też pamiętać że choruje ona na paranoje czyli może ona myśleć że Olmo to ktoś komu ona pomaga a tak naprawdę jest to jej lekarz prowadzący czyli Donadio ale ona jako paranoiczka nie uznaje że jest chora więc wypiera fakt,że Donadio ją leczy i w swojej głowie zrobiła z niego Olma tak żeby pasowało to do jej historii że jest detektywem,nie zabiła męża i to wszyscy inni są przeciwko niej i są źli a nie ona

Kasia_790

Tak, też jest możliwe, że Olma jest jej lekarzem prowadzącym.

Kasia_790

Przecież się wyjaśniło , że mąż wszystko ukartował i lekarz dyrektor był w zmowie. Mąż wyczyścił konta. A kobietę uwolnili a dyrektora zwolnili. Nie ma co wymyślać

ocenił(a) film na 8
daro8112

Można i tak to odbierać ale wystarczy poczytać na temat choroby która jest przedstawiona w filmie i to zupełnie zmienia odbiór filmu

ocenił(a) film na 9
daro8112

Chyba nie widziałeś do końca ;)

daro8112

Chyba nie widziałeś końca filmu jak wyszło na jaw że wszystkich okłamała...i nie wyjdzie ze szpitala:)

MGlinka

ja widziałam do konca, ale nigdzie nie było sceny, w ktorej okazało się, że wszystkich okłamała i nie wyjdzie ? Film zakończył się spotkaniem jej z tym lekarzem i ona sie zdziwiła na jego widok i na tym sie zakończyło ?

ocenił(a) film na 6
niunia_a90

to nie było zdziwienie, tylko przerażenie ;) W tym przypadku to duża różnica. Oczywiste jest, że kłamała...

ocenił(a) film na 7
gggggrzegorz

niby czemu i gdzie jest napisane, że to przerażenie a nie zdziwienie i kto ci powiedział, że "oczywiście okłamała". o to chodzi w filmie, ŻE OCZYWISCIE NIE WIADOMO to tzw otwarte zakończenie, żebyś mógł się na forum wywyższać, że OCZYWIŚCIE wiesz lepiej. równie dobrze dyretor placówki mógł być w zmowie z mężem, który zniknął z pieniędzmi i doktorem, który podał się za ojca zaginionego chłopca, by podstępem wysłać ją do psychiatryka (właściwie dzięki temu sama się wysłała) OCZYWIŚCIE równie dobrze może mówić prawdę, bo 1. lekraz nie przyzna się do wystawienia fałszywego dokumentu o chorobie, bo straci możliwość wykonywania zawodu, 2. skoro to spisek, to o to chodziło, zrobić z niej chorą psychicznie, koleś tylko powiedział, że jest ojcem chłopca, ale był lekarzem, gdy zaczęło wychodzić na jaw, że kobieta jest na prawdę detektywką, mąż ukradł pieniądze, dyrektor wziął łapówkę, wezwali typka, który był na prawdę lekarzem - potwierdził wersję dyrektora, zniszczył wersję kobiety, ale wcześniej OCZYWIŚCIE mógł na prawdę grać ojca, przed nią, by ją zbałamucić - plan doskonały.

ocenił(a) film na 6
ml_Leake

Jeśli nie odróżniasz przerażenia od zdziwienia to o czym tu dyskutować ?

ocenił(a) film na 8
ml_Leake

"detektywką" - ty tak na poważnie?

ocenił(a) film na 6
gggggrzegorz

Oczywista to jest twoja głupota, nie kłamała, przerażona była kolejnym podstawionym lekarzem przekupiony przez mężz

ocenił(a) film na 6
ataman2016

hmm..czyja głupota jest oczywista to ja nie chcę tu głośno mówić, wystarczy przeczytać Twój wpis, zwłaszcza końcówkę...

MGlinka

Wyszła

MGlinka

Wcale nie wyszło to jest otwarte zakończenie

ocenił(a) film na 6
daro8112

Przecież jest dokładnie odwrotnie. Czasami trzeba pomyśleć, przeanalizować chociaz w tym przypadku główne założenie jest oczywiste tylko trzeba chociaż trochę użyć mózgownicy:P

daro8112

Też tak uważam, ostatnia scena jest po to by wprowadzić zamieszanie, a lekarz to szarą eminencja, która ma ją pogrążyć, gdy wszystko zawiodło, z pewnością szczodrze opłacony przez męża

ocenił(a) film na 6
daro8112

zdecydowanie powinieneś obejrzeć jeszcze raz ;)

daro8112

To chyba nie obejrzałeś filmu do samego końca, bo wtedy okazało się jednak, że babka była rzeczywiście chora, a facet, który ją przywiózł do szpitala, nie był jej zleceniodawcą, tylko lekarzem. A mąż ją okradł, ale ona wcześniej próbowała go zabić. Tak, jak mówił dyrektor.

ocenił(a) film na 6
akima_

Bzdura, ty się nadajesz do leczenia, była zdrowa, mąż przekupił lekarzy, tego co niby zlecił zadanie i tego co podpisał skierowanie

ocenił(a) film na 7
Kasia_790

Paranoja to stan w którym nikomu się nie ufa, a ona nie wykazywała takich objawów. Ona obdarzyła zaufaniem kilka osób np. Ignatio.

Kasia_790

Jej reakcja w ostatniej scenie mogła być równie dobrze spowodowana tym, że zdała sobie sprawę, że od początku brała dr Donatio za dr Olma. Jej mąż mógł jej tak go przedstawić, a sam go przekupił, żeby pomógł mu wpakować ją do szpitala i przejąć majątek. Więc ostatnią scenę można interpretować tak, że była chora i została ujawniona przez swojego lekarza prowadzącego albo była zdrowa i uświadomiła sobie, że przegrała, bo mąż razem z lekarzem ją załatwił.

falklanday

A czy ktoś mi odpowie czemu w jednej ze scen kiedy umieścili ją w klatce , odwiedzili ją Ignacio wraz z tym jednym z tych chorych bliźniaków, i zachowywywali się tak jakby on był jej mężem, a ten bliźniak nazwał ją mama, powiedzieli ze ja wydostaną stąd niedługo, o co w tym chodzi? Ponadto główna bohaterka zwróciła się do niego imieniem swojego męża a nie Ignacio.

ocenił(a) film na 8
niki130498

Wydaje mi się,że to mogło być spowodowane elektrowstrząsami i lekami które dostawała,było nawet powiedziane że dyrektor zalecił bardzo intensywne leczenie przez co mieszało jej się w głowie,chłopak nazywał ją mamą bo był bardzo chory i uznał ją za matke tak jak niespokrewnioną z nim dziewczyne uznał za siostrę.Chcieli ją wydostać bo byli już przez nią zmanipulowani do tego stopnia,że wierzyli w jej historie

ocenił(a) film na 9
falklanday

Nie ma co gadać jestem rozwalony tym filmem. Moim zdaniem można dwojako interpretować zakończenie - albo byla chora i zdała sobie sprawę, że jej plan legł w gruzach, albo rzeczywiście lekarze są przekupieni. Jednak skłaniam się trochę bardziej ku pierwszej wersji. Dlaczego :
_ Nie jestem psychiatrą, ale jedyną drogą na wyleczenie takiej osoby (chyba) jest trzymanie jej w świadomości, że robi coś ważnego. Jeśli do świadomości takiej osoby dojdzie, że nie jest tym kim sobie sama stworzyła to co się wtedy musi stać z jej umysłem?
- Pamiętacie pewnie Wyspę Tajemnic. Też na końcu filmu mamy wrażenie, że są 2 opcje, ale jakoś dziwnie przekierowujemy się na tą, że był chory i wszyscy wokoło robili wszystko żeby mu pomóc
- Dlaczego 4 lekarzy glosowało na tak? Pamiętajmy, że akcja filmu dzieje się w 78 roku. Psychiatra nie była tak rozwinięta jak dzisiaj. W każdej scenie możemy zawuwazyc, że ona jest mocną manipulantką. Zaczynając od okularów doktora. w każdej rozmowie potrafi zmanipulować każdego. Musimy być swiadomi, że tacy ludzie istnieją. Mysle, że to też jest pomysł rezysera, aby nam uświadomić siłę tej choroby. Czy kogoś z Was zainteresował temat schizofrenii przed obejrzeniem Fight Clubu, lub Pięknego umysłu? Odpowiedz brzmi : nie.
Przepraszam jeśli chaotycznie o tym pisałem. Ja się bardziej przekierowuje, że nie było żadnego spisku. Była ubezwłasnowolniona co może być powodem tego, że ktoś miał dostęp do jednej pięniedzy. Może przed odkryciem choroby zrobiła licencje detektywistyczną. Mąż po odkryciu, że ona chce go zabić rzeczywiście uciekł. Ostatni argument który mnie przekierowuje na tą scieżke jest jedyny lekarz, który powiedział nie. On jest starszym lekarzem, więc bardziej doświadczonym. Tylko on powaznie analizuje słowa, żeby jej nie ufać w to co mówi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones