PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=791793}
7,0 1 630
ocen
7,0 10 1 1630
7,1 14
ocen krytyków
Książę i dybuk
powrót do forum filmu Książę i dybuk

1. Podczas tego dokumentu przytaczane były fragmenty dziennika Waksa. W nich opisywał postać, którą wspomina (mężczyznę). Wg mojej teorii jest to jego miłość (w filmie również wspomniano o jego homoseksualizmie). Być może to był powód, przez który został wykluczony ze swojej rodziny w Kowlu (o tym wspominają jego krewni z Tel Awiwu). Być może pokochał jakiegoś mężczyznę ze swojej miejscowości. Drugi powód, który mógł być przyczyną odejścia to zmiana wiary na rzymsko-katolickie.

A jeżeli jego miłość to katolik z Kowla, dla którego porzucił swoją wiarę? Albo jeszcze inaczej, a jeżeli to właśnie jego opętał "dybuk"***?

***"Dybuk" dramat przedstawia historię miłości Lei i Chonena. Chonen traci życie, rażony nieziemską siłą, gdy się dowiaduje, że Sender, ojciec Lei, zgodził się na zaręczyny córki z innym kandydatem. Na weselu Chonen wstępuje w ciało Lei jako dybuk. Sender udaje się z córką do cadyka z Miropola, by ten odprawił egzorcyzmy i wypędził ducha. Okazuje się, że tych dwoje młodych ludzi było sobie przeznaczonych jeszcze przed urodzeniem przez przysięgę ojców.


Dybuk to w folklorze żydowskim duch zmarłego, który nawiedza ciało żyjącej osoby. W latach 1912–1914 An-ski zbierał materiały do badań etnograficznych wśród żydowskich mieszkańców sztetli na Wołyniu i Podolu.


2. Miał arystokratyczny sposób bycia, "urodzony arystokrata".

Dwa filmy Waszyńskiego to: "Jaśnie pan szofer" oraz "Jego ekscelencja subiekt". Grafolog oceniający charakter pisma Waszyńskiego stwierdził, że zmiana sposobu zapisu litery "T" wskazuje na mitomanię i wiara w kreowaną przez siebie rzeczywistość. Wykreował się na księcia i uwierzył w to. Czyżby jego twórczość miała wpływ na jego życiorys? Czy czerpał pomysł na siebie z filmów, które nakręcił?

Dokument genialny. Tutaj poruszyłam tylko dwie kwestie jego życiorysu, a tego jest więcej, dużo więcej. Fantastyczne jest to jak bardzo jego twórczość i życie są ze sobą powiązane. Można snuć teorie na temat jego życiorysu oraz bawić się w "łączenie kropek".

ocenił(a) film na 8
7215

W gruncie rzeczy, to on sam się wykluczył ze społeczności żydowskiej, zmienił nazwisko i imię na polskie i przeszedł na wiarę katolicką, bo chcial mieć zapewne łatwiejszy start w karierze filmowej.

ocenił(a) film na 6
Ewiatko

Wydaje mi się, że wykluczył się dlatego, że tam nie pasował, chciał iść inną drogą niż narzucało mu urodzenie (zostawszy musiałby przejąć po ojcu zakład kowalski, no i rzecz jasna obowiązkowo ożenić się (z kobietą;) a on kochał mężczyzn i teatr (potem film). Zmiana nazwiska i wyznania to była kontynuacja tej decyzji - Żyd Mosze Waks został zabity, narodził się Polak Michał Waszyński. Jednak z przytoczonych fragmentów jego dzienników wnioskuję, że ta "zabita" przeszłość nawiedzała go, niczym dybuk. Może właśnie dzięki temu stworzył tak genialny film :)

Życiorys niesamowity. Nie wiem czy jeszcze komuś udało się tak perfekcyjnie stworzyć siebie na nowo, zgodnie ze swoimi pragnieniami i tak skutecznie odciąć od tego (niechcianego), co przyniósł los :)

ale_ale

Zapewne dlatego też zmienił nazwisko na polskie, odciął się od swojej religii, przez co został wykluczony przez rodzinę na Ukrainie. Plusem jest to, że sam dokument powstał, ponieważ Michał Warzyński na to zasługuje, szkoda, że jego przeszłość nadal skrywa tajemnice, nie wiadomo co robił 2 lata, po wyjedzie z Ukrainy do Warszawy. Nie mniej warto, aby o Warzyńskim powstał film fabularnym, były takie plany, ale niestety do tej pory ich nie zrealizowano.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones