PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=971}

Księżniczka Mononoke

Mononoke-hime
8,0 88 064
oceny
8,0 10 1 88064
8,7 22
oceny krytyków
Księżniczka Mononoke
powrót do forum filmu Księżniczka Mononoke

wow

ocenił(a) film na 10

Po prostu niesamowity film i tyle. Najbardziej żałuję, że obejrzałem dopiero teraz, a nie będąc znacznie młodszym, znając siebie wywarłoby jeszcze większe wrażenie.

Na prawdę, wielu baśni filmowych aspirujących do miana arcydzieła po prostu nie ma, a dziś nie spodziewając się tego kompletnie obejrzałem jedno z nich.

Raz jeszcze - wspaniały film - tylko KONIECZNIE trzeba oglądać po japońsku z napisami, angielski dubbing dać tutaj to byłaby czysta herezja.

ocenił(a) film na 10
ogierinho

Amerykański dubbing w tym filmie był zadziwiająco dobry. Zwłaszcza postać Kouroku bardziej mi się podobała w wersji amerykańskiej niż japońskiej. Lady Eboshi, Ashitaka, San i Moro też świetnie zdubbingowani obu wersjach.

ocenił(a) film na 10
eewa_

Nie oglądałem po angielsku co prawda, ale mimo wszystko nie wyobrażam sobie tego filmu inaczej niż po japońsku.

ocenił(a) film na 10
ogierinho

Ja nie wyobrażam sobie oglądania KM z polskim dubbingiem, gdyby taki był. A wersja oryginalna (pomijając Kouroku, który amerykański bardziej mi się podoba) jak we wszystkich filmach Studia Ghibli najlepsza.

ocenił(a) film na 10
eewa_

Chyba jest dubbing pl, wczoraj na coś takiego natrafiłem szukając tego filmu, ale nawet nie włączałem.

Wiesz może, czy film bazuje na jakichś legendach/mitach? Ciekawi mnie to bo kiedyś dawno temu wpadła mi w ręce książka o różnych wierzeniach wschodnich i tak coś mi świta a nie mogę sobie przypomnieć co dokładnie ;/ A w tym wypadku wujek google okazuje się jednak średnio wystarczający...

ocenił(a) film na 10
ogierinho

Ten pseudodubbing to dwójka lektorów dzielących się rolami męskimi i kobiecymi przy wyciszonym oryginalnym dubbingu. Nie da się tego oglądać.

Czy bazuje na jakiejś konkretnej legendzie, nie wiem. Nie wydaje mi się.
Miyazaki pisze w swojej książce "Starting Point" w rozdziale "Princess Mononoke planning memo": "spróbujemy zrekonstruować Japonię zanim miała tyle zapór na rzekach, kiedy lasy były bujne, niezamieszkane przez ludzi a natura była czysta [...] Wykorzystując to umiejscowienie w czasie zamierzamy przełamać stereotypową wiedzę i wykreować postacie wolne od banału" i tak dalej przez dwa akapity.
W książce"Studio Ghibli. Miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze" jest fragment: "Miyazaki celowo umieścił akcję filmu w tych czasach (okres Muromachi) [...] by pokazać historyczną transformację mentalności ówczesnych Japończyków. Ich świat będący do tej pory w bliskim kontakcie z naturą, odwracał się od niej, skupiając się na człowieku i jego potrzebach."
Jak rozumiem historia nie opiera się na żadnej legendzie/micie, tło historyczne tego okresu było najodpowiedniejsze do przedstawienia tego co autor chciał przekazać.

Wyszła mi trochę długa i chaotyczna wypowiedź mam nadzieję, że sensu nie straciła.

ocenił(a) film na 10
eewa_

Bardzo ciekawe, no jak dla mnie udało mu się spełnić założenia ;) Ale mimo wszystko spróbuję sobie przypomnieć co to była za książka, nie mówię, że ten film to zekranizowanie legendy/mitu ale pewne motywy wydają mi się znajome. Dzięki za odpowiedź!

ocenił(a) film na 10
ogierinho

Przypomniałam sobie teraz, że lud Emishi z którego pochodził Ashitaka jest utożsamiany z plemieniem (nie wiem czy to dobre słowo) Ajnów, więc może chodzi o tę książkę: http://sklep.kirin.pl/pl/ksiazki/283-mity-ajnow.html

ocenił(a) film na 10
eewa_

hmm, niewykluczone. Jak mówiłem czytałem tą książkę bardzo dawno więc do końca pewien nie jestem. Ale to była chyba taka większa "kompilacja" różnych ludów i ich wierzeń, było tam chyba również o starożytnych chinach m.in. Ale prawdopodobnie chodzi mi właśnie o jakieś mity tych Ajnów (słowo wydaje mi się znajome). Cóż spróbuję sobie tą książkę namierzyć, albo poszukać informacji na internecie po prostu. Dzięki wielkie za pomoc!!

ocenił(a) film na 10
ogierinho

nie ma sprawy. :)

użytkownik usunięty
ogierinho

Tak, niesamowity, a najlepiej się ogląda w oryginalnej wersji ;) Mnie jedynie zakończenie lekko rozczarowało, myślałem że jakoś bardziej się do siebie, zbliżą....

ocenił(a) film na 9

Mam identyczne odczucia ;)

użytkownik usunięty
Gandalf777

Pamiętam jak z niecierpliwością czekałem aż się..... ;p Jedno z moich ulubionych anime :)

ocenił(a) film na 9

Ale powiedzieli sobie iż będą się odwiedzać, więc można sobie dopowiedzieć że jakoś się to rozwinęło ; )

użytkownik usunięty
Gandalf777

No tak ale wiesz, co innego zobaczyć to, a co innego sobie dopowiadać... Bo przy tym drugim to nigdy nie wiadomo czy byłoby tak czy inaczej :) Mogli zostać np przyjaciółmi, co akurat mnie nie zabardzo to pasowało :p

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones