PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=134119}

Księżniczka na ziarnku grochu

The Princess and the Pea
6,6 851
ocen
6,6 10 1 851
Księżniczka na ziarnku grochu
powrót do forum filmu Księżniczka na ziarnku grochu

Film ten wydaje się być w stylu tych Disneya : Adaptacja znanej bajki, bohater który jest 100% dobry i uczciwy, jakieś śmieszne drugo planowe postacie i jakiś straszny (z wyglądu) czarny charakter...
Pomijam fakt że jeśli ta księżniczka ma być 100% dobra i miła to będzie to sprzeczne z oryginalną bajką gdyż powinna być raczej chamska i wybredna by przeszkadzało jej jedno ziarnko grochu (jak oni chcą rozciągnąć tą fabułę na półtorej godziny filmu to ja nie wiem...)
W erze "Shreków" i "Szeregowców Dolotów" filmy tego typu prezentują się słabo (pod względem humorystycznym i animacyjnym) jednak jak się nad tym zastanowić to filmy familijne tego typu nie są dobre dla dziecka... Owszem pięknie przedstawiony świat, ładne postacie i piosenki... To co mnie razi w tych filmach to, to że zawsze :
Główny bohater/bohaterka jest zawsze uosobieniem cech pozytywnych a czarny charakter ma gębę i charakter taki że po czterech sekundach wiadomo że on jest "ten zły"... Słowem, jest strasznie wyraźnie wydzielona granica dobra i zła (postacie są albo czarne albo białe) To tylko "odrealnia" film i daje oglądającemu go dziecku wrażenie że świat w którym żyjemy tak wygląda. Bzdura! Osoby w naszym świecie nie są ani czarne ani białe tylko szare. Ktoś może być satanistom a być całkiem sympatyczny, a ktoś może być księdzem a przy tym skończonym chamem... Także śmiesznie się przy tym prezentuje morał filmu "nie szata zdobi człowieka...

ocenił(a) film na 10
ggk___

Ale małe dzieci na początku swojego życia potrzebuja takich jasnych podziałów! Puścisz 3-4 latkowi "Dolota" albo innego 3D "filma" i biedactwo w końcu nie będzie wiedziało, czy może wymachiwac zapalonymi zapałkami komus przed nosem czy nie :/1

ggk___

Moim zdaniem nie zrozumiałaś /eś przesłania tego filmu. Już od pierwszych minut wciągnął mnie jak ostatnio żaden inny. Brakuje mi także filmów stworzonych bez udziału grafiki 3D dlatego szperam i przebieram w filmach starszych produkcji. Z pewnością przesłanie "Księżniczki..." jest idealne dla młodszego odbiorcy. Dziecko potrzebuje podzielenia fabuły na dobro i zło, ponieważ dopiero uczy się postrzegać świat i tylko w takich barwach można mu go przedstawić. Bohater zły ma mieć wredną gębę i chore plany, które zagrażają innym bohaterom, zaś dobry jak wiadomo ma służyć podsumowaniu całej treści opowiadania - tak, dobro zawsze zwycięża. Kreska jest bardzo dobra, może nie idealna ale pomimo słabego budżetu udało się z niej wyciągnąć to co najlepsze. Prawdziwą perełkę. Wystarczy spojrzeć na ekspresje bohaterów, kiedy jest im smutno to się smucą, zaś gdy się śmieją, są bardzo radośni - nie we wszystkich filmach da się tą prostą formułkę rozróżnić, niestety. Nie można także zapomnieć o szacie graficznej, która ich otacza. Królestwo Filipa, jak i ruiny królestwa zalane wodą są genialnie ukazane. Zachowali także charakterystyczne obrzędy, zachowania ludzi oraz widoczną zgodność z faktami historycznymi - rude włosy kobiety, jako coś niezwykłego i pięknego, czy też ukazanie mieszczańskich domów na planie pałacu (rzadko w jakich filmach, ukazuje się, że lud mieszkał tuż przy królestwie).
Najbardziej zaś podobało mi się wyjaśnienie historii z ziarnkiem grochu. Przemawia do mnie zdecydowanie lepiej, niż oryginał. Zinterpretowano ją w całkiem inny sposób co się chwali. Dla dzieci ten przekaz jest o wiele łatwiejszy w odbiorze. Przyznam też, że intrygi jakie przewijały się przez czas trwania seansu były na wysokim poziomie - jak na film familijny - i wiele scen mnie zaskoczyło. Przy takich produkcjach się nie zanudzi ani dziecko, ani dorosły. Jest to film godny polecenia całej rodzinie.

ocenił(a) film na 7
kate_mountan

polecam starszą wersję przepiękna, to bajka z mojego dzieciństwa niestety ciężką ją zdobyć :(

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones