PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=94}

Kula

Sphere
6,7 37 081
ocen
6,7 10 1 37081
6,0 5
ocen krytyków
Kula
powrót do forum filmu Kula

- dużo płycej niż w książce zarysowano portrety psychologiczne bohaterów, pochodzenie kuli oraz reakcje zespołu naukowego na dokonane odkrycie nieco zmarginalizowano. Niemniej dla widza który nie czytał książki te "niuanse" moga mieć drugorzędne znaczenie. Jeśli czytało się książke - 5/10

rozkminator

a co, chciales kilku godzinny film ?? :)

ocenił(a) film na 5
cokane87

Ja bym wolał, kilku godzinny film od jakiegoś nieudanego, niedorobionego klona...

ocenił(a) film na 5
rozkminator

"Jeśli czytało się książke - 5/10" - zgadza się ja tez tak oceniłem :)

ocenił(a) film na 6
Mr_Tabaca

No dokładnie tak samo oceniłem :D

Zgadzam się - świetny temat na film mocno okrojony :(
Niepotrzebnie pozmieniano sporo rzeczy, które w książce były inaczej przedstawione...

ocenił(a) film na 6
rozkminator

Najbardziej mnie zawiodlo, ze w filmie nie pokazali jak sie Kule otwiera. To byla podstawa do wszystkiego co sie pozniej zdarzylo, a oni to po prostu sobie pomineli! Film nie byl by przez to dluzszy, ale na pewno lepszy i latwiejszy do zrozumienia.

Rlyeh

A mogli byście napisać jak otworzyli kule??
Raczej nie będę miała okazji przeczytać książki wiec była bym wdzięczna za skrócony opis ... :)

użytkownik usunięty
kasia2409

A moglibyście nie pisać? Tak na przyszłość, dla tych, którzy chcą
przeczytać książkę ;]

ale ja chce tylko ten moment kiedy oni otwierają kule :(
Ale w sumie to zgadzam się ze lepiej nie pisać tego na forum :P

użytkownik usunięty
kasia2409

To akurat jest niezwykle kluczowe w fauble książki i pozbawiłoby Cię połowy zabawy. Lepiej nie wiedzieć. A najlepiej - przeczytać książkę. Bo wymyślone (oczko do tych, co czytali ;)) jest to bardzo zgrabnie, a motywy - jak otworzyć kulę, co ona daje i zakończenie książki (a także wiele innych scen) - są bardzo udane i interesujące.

ocenił(a) film na 6

ja z pominiętych rzeczy najbardziej żałowałem nawiązywania kontaktu z kulą, to było zajebiaszcze :)

ocenił(a) film na 9
rozkminator

ekhm.. jeśli ty czytałeś książkę i uważasz Crichtona za dobrego pisarza - to najważniejsze :)

ja uważam z kolei, że Crichton pisuje straszne badziewia - tzn styl jego pisaniny jest beznadziejny i ciężko się czyta.. po prostu nudy.. ale za to filmy na podstawie jego powieści - poezja, właśnie dzięki zmianom.. szczególnie Kula i Jurassic Park.

ocenił(a) film na 6
diana6echo

Hmm, Crichton to moj ulubiony pisarz. Wlasnie uwazam, iz jego ksiazki czyta sie doskonale, do tego nauka w jego ksiazkach jest swietnie wyjasniona. Tak dobrze wrecz, ze wszystkie jego pomysly sa mozliwe. Np. taki Park Juraski w teorii jest calkiem prawdopodobny - ksiazki przynajmniej sa dla doroslych. Filmy czesto przerobione na rodzinne lub dla nastolatkow. Wlasnie Park Jurajski chyba najgorzej...

ocenił(a) film na 10
Rlyeh

" w teorii" to wszystko jest możliwe i prawdopodobne. :)
kula jest dla mnie akurat mało naukowa i prawdopodobna: materializowanie myśli jakoś nie klei się z nauką dla mnie. bardziej jako sci-fic to widzę ( i książkę, i film).

ocenił(a) film na 5
diana6echo

Popieram Ryleh, Crichton jest również moim ulubionym pisarzem, jego dzieła mają dość głębokie przesłanie wewnętrzne. Z kolei co do jego stylu... dla mnie pisze on bardzo łatwe teksty, dla ucha i umysłu (Potop jest gorszy :])

ocenił(a) film na 9
Mr_Tabaca

do obojga was powyżej (sobie pozwolę by nie pisać tego samego ;)):

sądzę, że naukowe teorie można przedstawić w bardziej atrakcyjnej formie co też (na szczęście) uczynili twórcy filmów..
sucha teoria i styl wykładowy w formie 'ja mówie, wy słuchacie' (mam kilku takich wykładowców na administracji), który jest stałym elementem jego książek mi nie przypadł do gustu.. więc wolę naukę w formie zbliżonej do konwencji Pogromców Mitów - jest nauka i jest zabawa :]

ocenił(a) film na 6
diana6echo

Ciężko - to się czyta Dukaja :D (np Czarne oceany, Lód.) Przebrnąłem najpierw przez pierwszą - trwało to dłuuugo. Uznałem, że czyta się straszliwie ciężko, ale zaryzykuje "Lód".
To był błąd :D - nigdy więcej Dukaja :>.

Co do Crichtona - uważam, że ma książki niezłe i gorsze. Akurat "Kula" jest chyba moją najbardziej ulubioną książką tego autora (a przeczytałem większość dostępnych na naszym rynku).

ocenił(a) film na 6
diana6echo

lubię jego książki w 50%; zgodzę się że niektóre mnie znudziły a jego najnowsze dzieła nijak mają się do tych które pisał w latach 90-tych, jednakże "Andromedą" oraz "Kulą" zasłużył na mój szacun :)

ocenił(a) film na 10
rozkminator

u mnie też różnie z jego książkami.

ocenił(a) film na 10
rozkminator

lubię książkę park jurajski, czlowiek terminal, kulę akurat średnio.

ocenił(a) film na 5
rozkminator

Książka dla mnie jest niesamowita. Film mnie wymęczył okropnie 5/10:)

użytkownik usunięty
rozkminator

kksiążka była nudna <ziewa>

ocenił(a) film na 7
rozkminator

Właśnie odświeżyłem sobie film. Ciekawy, dobry, ale szału nie robi.
Co prawda książkę czytałem dwa razy, tyle że bardzo dawno temu, ale mam z jej lektury bardzo pozytywne wrażenia, dlatego mocno ją polecam.
Kula filmowa 7/10

ocenił(a) film na 6
rozkminator

Film nie zachwyca jako adaptacja ale Hoffman, Schreiber, Stone i Jackson nadrabiają. Zgodzę się, że ci co czytali książkę mogą mieć problem bo książka jest fenomenalna (wracam do niej co jakiś czas to chyba moja ulubiona czytałam ją chyba ze 4 razy).
Ocena 6/10

ocenił(a) film na 6
rozkminator

Powieść świetna, film niekoniecznie. Niby to samo a jakże inne. Ale żeby to zrozumieć trzeba "umieć" czytać, dla niektórych to niepojęte zjawisko w dzisiejszych czasach.

ocenił(a) film na 10
witcher78

to nie kwestia umiejętności, po prostu każdemu podoba się co innego. Z Crichtona podobał mi się Park Jurajski i Człowiek Terminal. Co do Kuli, wolę film.

ocenił(a) film na 5
panna_x_filmweb

http://www.wadayaneed.com/images/cl216.jpg
Ofiaruje Tobie, tę oto bezcenną złotą łopatę, za odkop tygodnia :D

ocenił(a) film na 10
Mr_Tabaca

trudno, teraz weszłam na forum Kuli to teraz napisałam. :) przecież nie będę na siłę pisać o filmach których nie znam czy nie lubię dlatego że tam wątki są aktualniejsze, szukam takich co mnie interesują :)

ocenił(a) film na 10
Mr_Tabaca

a łopatka bardzo ładna. ;)

ocenił(a) film na 5
panna_x_filmweb

i wszystko xD

rozkminator

a mi się bardzo podoba i książka i film :)

ocenił(a) film na 9
rozkminator

Jestem leniem i za dużo kliniec na google jest dla mnie aby to sobie znaleźć jak się nazywa ta książka i czy trzeba przeczytać jakieś inne jego księgi aby lepiej zrozumieć twórczość tego pisarza ?

ocenił(a) film na 5
Dreddenoith

Film po prostu opiera się na książce. Jest taki trochę amerykański - rozmach efekty i big brother a brakuje w nim trochę naukowego bełkotu i sensowniejszego połączenia zdarzeń. Przyłączę się do tych co twierdzą że książka jest ciekawsza :) film tak na 5 /10

ocenił(a) film na 9
rozkminator

Dość późno jest i nie chce mi się czytać całej dyskusji, ale napisze co już kiedyś gdzieś pisałem na temat relacji film a książka:
-Książka zawsze będzie lepsza od adaptacji filmowej - to punkt pierwszy i najważniejszy
-Jeśli oceniasz film to na podstawie tego co w filmie widziałeś/aś a nie tego czego w nim nie było a być mogło
-Film ocenia się kategoriami przeznaczonymi dla filmu nie dla książek
-Film czy książkę powinno się oceniać wyłączając swoje dotychczasowe wrażenia jeżeli z którymś z nich mieliśmy już uprzednio do czynienia

Trochę obiektywizmu ludzie :)

Qzak

jeżeli chodzi o punkt pierwszy to są wyjątki, np. forrest gump.
a co do reszty to się zgadzam w 100%

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones