PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=539072}
7,1 28 075
ocen
7,1 10 1 28075
6,8 18
ocen krytyków
Lęk wysokości
powrót do forum filmu Lęk wysokości

1. Ma być ciemno i nic nie słychać. Sceny dzienne kręć przez szary filtr, żeby wszystko było
maksymalnie bure. Aktorzy powinni w miarę możliwości mamrotać i mówić do ściany, gapiąc
się w przestrzeń.
2. W filmie ma być jedna dominująca rola męska. Długie, męczące ujęcia zaciśniętych ust i
męskiej szczęki bohatera mają uświadamiać trudny los prawdziwego mężczyzny.
3. Role kobiece pomiń. Skoro już muszą być, niech paradują w bieliźnie. Wszystko jedno, jak
się nazywają. Może być trochę golizny. W żadnym wypadku nie dopisuj bohaterkom
osobowości, zawodów, historii ani jakichkolwiek cech charakterystycznych. W ostateczności,
skoro już muszą się pojawić, niech robią kanapki albo jazgoczą bohaterowi nad głową o jakieś
bzdury typu dzieci, dom, praca, ciąża. Ewentualnie omdlewają i jęczą "Och... Wojtku" czy
"Marcin... nie rób mi tego" albo coś w ten deseń.
4. A właśnie, skoro facet już musi mieć babę (jakąś mieć musi, inaczej pomyślą, że gej),
najlepiej, żeby zaszła w ciążę. Ciąża jest zasadniczo bezobjawowa dla bohatera, nie wymaga
żadnej uwagi ani nie zajmuje jego czasu czy myśli. Bohater niech się skupia na czym innym, a
w ten sposób mamy odhaczone życie rodzinne i żonę, która go nie rozumie - jako wyrzut
sumienia.
5. Wyrzuty sumienia są istotne. I trudne relacje z ojcem. Prawdziwy mężczyzna polskiego filmu
jest zraniony i nie umie wyrażać uczuć. Jego dramat wewnętrzny wyrażają długie i nudne jak
ch... sceny, gdy pali papierosa/pije wódkę i patrzy w przestrzeń.
6. Relacji z matką bohater zasadniczo mieć nie musi. No, czasem zje tę kanapeczkę.
7. Zawód bohatera powinien być poważny i prestiżowy. Nie jakiś tam kasjer z marketu czy
elektryk. Moralny niepokój na miarę polskiego filmu wymaga co najmniej mgr. O pracowniku
myjni samochodowej to można nakręcić Trudne Sprawy, ale nie Ambitny Polski Film.
8. Bohater powinien zawalić swoją błyskotliwą karierę pod wpływem przytłaczających
dramatów osobistych. W chwili ostatecznego napięcia może wrzeszczeć i przeklinać, co wyraża
jego najwyższe napięcie emocjonalne. Może też ryknąć na kobietę, kiedy go zadręczy pytaniami
"ale o co chodzi".
9. Nie od rzeczy byłoby też rzadkie i niebezpieczne hobby, np. nurkowanie w grotach lub
chodzenie po górach, które wyraża prawdziwą męskość bohatera. Hobby bohater może
uprawiać z podobnie milczącymi kolegami, z którymi praktykuje szorstką męską przyjaźń. W
żadnym wypadku nie z babami, no chyba że jest wśród nich przyszła kochanka.
10. Wokół ma być bieda, syf, odrapane budynki, zagrzybione mieszkania, patologiczni sąsiedzi
i skrzeczące realia. Skorumpowana policja, nieefektywna służba zdrowia.
11. Nic wesołego. Jeśli widz się uśmiechnie chociaż raz, zawaliłeś film.
12. No dobra, jeden żart. Ale nieśmieszny.
13. Obowiązkowe choroby, kalectwo, wypadki, śmierć.
14. Zakończenie tak otwarte, że nic kompletnie nie rozstrzyga i nie wyjaśnia.
15. Nie ma nic do rozstrzygania i wyjaśniania. Brak jakiejkolwiek tajemnicy, intrygi czy napięcia.
Napięcie jest psychologiczne, kiedy bohater pali papierosa samotnie na zagrzybionej klatce
schodowej. Co najwyżej może go zostawić żona, bo nie rozumie, czemu on zawala swoją
karierę, zamiast ją wspierać w tej ciąży (kretynka jakaś).
16. Jeśli jakaś tajemnica rodzinna, to obowiązkowo tragiczna - wszyscy wszystkich zdradzali,
zostawiali, bili i porzucali w szpitalu.
17. Ogólne poczucie beznadziei. Widz ma się męczyć.
18. Poczucie beznadziei ma pogłębiać to, że kadr jest ciemny jak dupa górnika, a dodatkowo
nic nie słychać.
19. Przepraszam, jeśli jest scena w deszczu czy na ulicy, to musi być słychać doskonale szum
wody czy samochodów, ale nie dialogi. Tak, żeby widz cisnąć Vol+ słyszał coraz głośniej szum
w tle, a coraz gorzej dialogi.
20. Zresztą te dialogi i tak mają być o niczym do co najmniej 25 minuty.
21. Przed 45 minutą filmu ma być kompletnie niejasne, kto jest kim, jak ma na imię, gdzie
mieszka, co robi i generalnie o co chodzi. W końcu ten film jest ambitny!
22. Wokół filmu robimy atmosferę "trudnego obrazu o przemijaniu i zaniku komunikacji we
współczesnym świecie". Potem wszyscy to przepiszą w recenzjach, bo oglądania tego czegoś i
tak nie zdzierżą.

ocenił(a) film na 8
katkanna

krytyka mało konstruktywna za to wyrażająca frustracje jej autora. Pierwsze punkty o uciśnieniu kobiet, są niestety żenujące, z niektórymi się zgadzam, ale większość mówi o Twoich kompleksach, a nie o defektach filmu.

WhereIsMy

tak widzę te kompleksy najbardziej w tym deszczu i dupie górnika

WhereIsMy

a ja się z tym zgadzam-polskie kino to gówno w lesie..masz konstruktywnie

ocenił(a) film na 10
WhereIsMy

Jak ty kompletnie nic z tego filmu nie zrozumiałaś... Nic... Być może oglądałaś go jednocześnie goląc nogi albo kręcąc wąsa i nie dotarło do Ciebie przesłanie. Ten film nie jest dla takich jak ty ludzi, a na pewno nie powinny oglądać go zakompleksione, samotne, odrzucone babony, którym wydaje się, że wszystko wiedzą i rozumieją, bo zaliczyły dwa lata na filologii albo innej filozofii. Wszystko co napisałaś na temat tego filmu jest kompletną bzdurą. Wszystko. W gwoli ścisłości, na końcu filmu masz dedykacje: "dla taty". Historia wydarzyła się naprawdę i ktoś to wszystko przeżył tak, jak przeżył. To przykre, że nie skonsultował z tobą w jaki sposób ma pokazać kawałek swojego życia, żeby nikogo nie urazić i nie wyjść przy tym na ignoranta i damskiego szowinistę. Kiedyś Dorociński powiedział, że ten film jest bardzo ciężki i nie dla każdego. Bo na tym filmie trzeba myśleć o czuć przede wszystkim. A jeżeli ogląda go ktoś, kto nigdy w rodzinie nie doświadczył tragedii, jakiejś strasznej straty, która wywróciła mu flaki na drugą stronę, ten raczej nie ogarnie. Do tego filmu trzeba dużej wyobraźni, której ty niestety nie posiadasz, ponieważ spoglądasz na świat szablonowo, według swoich reguł, nie przyjmując do wiadomości, że nie wszystko jest czarne albo białe, a film nie jest koncertem życzeń widza zrobionym tak, by go przypadkiem nie urazić zbyt trudnym tudzież nieoczywistym obrazem. Jeżeli Ty piszesz, że w tym filmie nie ma napięcia i rola głównego bohatera polega na ciągłym zaciskaniu ust i niemożności okazywania emocji, to śmiem stwierdzić, że między twoimi uszami hula wiatr. To komplement dla tego filmu i tych aktorów, i reżysera, że taki beton jak ty go skrytykował. Chwała Ci za to. Sztuka nie jest dla każdego. Może lepiej oglądaj sobie dalej te swoje "ukryte prawdy",a za ambitniejsze rzeczy to ty już się nie bierz, bo i tak nie ogarniesz...

majgda

dopisz koment. , że się pomyliłaś z adresatem i ten powyższy miał być do @katkanny

katkanna

piękne!!! oi

katkanna

Hahah ,zajebiste! prawie mnie tak rozsmieszyło jak tekst Rakowieckiego o wsp teatrze apropo wst, znajdź se ;p

Natomiast o tym filmie to nieprawda - bardziej o Pręgach ,Edim, KOSZMARNYCH 4 nocach z Anna, ten film był dobry.

ocenił(a) film na 5
katkanna

zgadzam się w 100%, a ten film jest tego niestety przykładem we wszystkich 22 punktach! nie wierzę w tą artystyczną kalkulację.

katkanna

No widzisz - przepis już odnalazłaś. Teraz możesz kręcić sama.

ocenił(a) film na 5
katkanna

Uprzyjemniłaś mi dzień :)

ocenił(a) film na 8
katkanna

jestem świeżo po filmie i muszę stwierdzić że ty chyba nie wiesz sama o czym piszesz poza tym jak twoje zdanie może być w jakikolwiek sposób traktowane poważnie skoro oceniłaś tak słabo np. opere żebraczą czy łowce jeleni

compte

Bukowski na avatarze, spotkały się dwa bieguny jak widzę.

katkanna

Genialne :) Chyba sobie wydrukuję, powieszę na ścianie i będę czytał na poprawę nastroju.

katkanna

rewelacyjny "przepis" :)

katkanna

brawo za pomysłowość!!!

ocenił(a) film na 6
katkanna

Rewelacja! Juz dawno tak się nie ubawiłem. Błyskotliwe poczucie humoru.Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
katkanna

W wolnej chwili oczywiście zastosuję się do twych rad i spróbuję zrobić ambitne polskie kino. Wyjdzie na pewno arcydzieło kinematografii polskiej.

ocenił(a) film na 8
katkanna

:DDDDD
Trafne obserwacje, ale traktuję je pół żartem, pół serio; wiele polskich filmów mi się podoba, nawet gdy ich nastrój jest 'na jedno kopyto' - cóż, Szanowna Pani, życie jest banalne i trudne :-P
pozdro dla bystrej i dowcipnej obserwatorki

katkanna

Swietna z Ciebie babeczka :)

katkanna

Świetne! nieźle się uśmiałem a Ty na prawdę masz talent - bez złośliwości.

ocenił(a) film na 7
katkanna

1. ma byc jasno i kolorowo jak w kucykach ponny.
2.gdzie widzialas te dlugie ujecia to nie wiem.Nie no ale lepiej moze zblizenia na twarz kobiety w koncu jestesmy ladniejsze
3.nawet jak robisz film o mezczyznach to lepiej przedstaw cala historie kobiety...Bo tak trudno sie domyslic ze to jego zona byla
4.niech facet lata jak kot z pechezrzem bo jego kobieta jest w ciazy.Wiadomo w koncu ze ciaza to choroba.wszysstkie baby ida na urlop macierzynski z miejsca jak sie tylko dowiedza ze sa w ciazy bo ciaza rzekomo zagrozona...
5.facet ma ryczec w poduszke,obzerac sie slodyczami,pic alkohol,gawedzic z kolegami jak to mu zle
6.najlepiej byc mamisynkiem to takie trendy
7.zawod jak zawod nie wiem o co chodzi
8.facet ma byc twardy jak skala to nic ze ojciec jest w psychiatryku.Olac rodzine
9.facet powinien szyc to bylo by cos np sweterek ;)
10.w pieknych willach tez dzieja sie tragedie wiec tego punktu rowniez nie rozumiem.
11.nie no dramat ma byc wesoly jak seriale w comedy central
12.tylko jeden zart no cos ty za duzo :)
13.wymysl dramat w innej tematyce
14.zakonczenie wyjasnionione od a do z zeby malo inteligentne osoby zrozumialy
15.nie zrozumialas problemu w filmie
16.nie no wszyscy powinni zyc w sielance...przypominam ze to DRAMAT
17.widz ma sie wczuc emocjolanie to co czuje bohatater
18,19 pomijam poniewaz rowniez nie rozumiem o co chodzi autorce
20, 21 .malo inteligentnym ludziom trzeba wszystko wylozyc na tacy bo sami sie nie domysla wszystkiego :D
22 dorosnij do tego filmu moze za kilka lat ze zrozumieniem obejrzyrzysz ten film

ocenił(a) film na 8
luckygirl23

Koleżanko widzę, że twój nick nie kłamie :) Bardzo dobra odpowiedź na zarzuty, z resztą żenujące ;) Ja niestety jestem chłopakiem, więc jestem zbyt leniwy, żeby odpisać na komentarz główny ;) ;) Myślę, że koleżanka - założycielka tematu o dość feministycznym podejściu do kina przyzna mi rację ;] Tak w ogóle katkanna świetne uproszczenie tematu, wiesz że coś takiego co wymyśliłaś (nie wiem ile ci to czasu zajęło) można napisać na temat każdego, KAŻDEGO filmu, bez względu na gatunek? A i nie sądzę, żeby to było pisane dla humoru, raczej z frustracji zawiedzeniem obejrzanego filmu, ale co miała na prawdę na myśli autorka to już wie tylko ona sama :)

ocenił(a) film na 7
donlemon89

:) dzieki za uznanie:).Mysle ze zalozycielka tematu to wlasnie feministka i z fustracji napisala swoj komentarz :).Ja jej odpisalam bo nie moge czytac takich glupot ktore ona wypisuje.

luckygirl23

Wiesz w ogóle co znaczy słowo "feminizm"? Równość płci. Jak ktoś stawia jedną płeć wyżej, nie jest feministą.

ocenił(a) film na 7
Kot_Fresh

zapewniam ze wiem kim jest feministka :)

luckygirl23

Ale przeciez kucyki pony sa fajne.

ocenił(a) film na 7
bredy

hehehe no jasne ze sa fajne za dzieciaka jak na gwiazdke dostalam kucyki pony ( oczywiscie nie orginalne) to najbardziej wlasnie z nich sie cieszylam.Mialam tez na kasecie bajke ''kucyki pony i smog''.Moj tata kiedys przywiozl ta bajke z Australii a teraz nie moglam jej nigdzie znalezc w necie ;(

luckygirl23

Dokładnie!

luckygirl23

@luckygirl23
Jeśli nie wiesz, o co chodzi to przyjdź z mamą (kucyk pony mile widziany) :P

... a tak serio
Po co piszesz takie bzdety pod ŚWIETNYM tekstem filmwebowiczki @katkanna? Psujesz to, co dobre. Wiadomo nie od dziś, że polska kinematografia to dno i to się raczej nie zmieni.

ocenił(a) film na 7
isleena

dla Ciebie moze to swietny tekst dla mnie nie.Dlatego napisalam swoje zdanie a akurat dramaty Polacy robia dobre.To nie to samo co durnowate komedie non stop z tymi samymi aktorami.Poza tym chyba autorka tematu nie zrozumiala filmu.

P.S mam 30 lat wiec nigdzie z mama nie przyjde ;)

ocenił(a) film na 8
katkanna

Hahaha, cudne! Genialnie podsumowałaś moje odczucia.
Wprawdzie są dobre filmy, które przełamują ten wzorzec, wiele jednak (szczególnie starszych) wpasowuje się całkowicie lub częściowo w powyższy szablon.

Chciałabym zobaczyć Twój przepis na Kultową Polską Komedię. :)

katkanna

W zupełności się zgadzam, moja narzeczona ogląda takie filmy i nieraz mnie nimi katuje co powoduje u mnie pogorszenie nastroju. Potem ma pretensje że piję alkohol , żeby otrzeźwieć w trakcie takiej "uczty filmowej".

ocenił(a) film na 6
Ensifer

hehe

ocenił(a) film na 6
katkanna

filmu jeszcze nie obejrzałam, ale doświadczona wieloma polskimi, ambitnymi filmami jestem w stanie stwierdzić: o matko, piękny tekst! :D na samym końcu powinna jeszcze być formułka: "wybierz dowolne składniki/komponenty i wymieszaj" :D można jeszcze dorzucić "obowiązkowa kwestia żydowska" i ewentualnie "donosicielstwo, agent SB za PRL" :p

zandra5

Jestem w takiej samej sytuacji - też jeszcze nie oglądałam i być może film nie jest zły, ale diagnoza polskiej kinematografii "ambitnej" bardzo trafna!
Niestety, ale ambitnie po polsku, to znaczy zaprzeczenie świata barbie girl - jak jakiś cholerny rewers. Nie daj Boże żeby było słodko - gorzko, śmiech przez łzy, albo błękitne morze, bo jak człowiek cierpi to musi być mesjanistycznie i w ogóle z najlepiej z katyńskim akcentem. Musi padać, tynk oblatywać, menelstwo w okolicy i w ogóle totalny brak nadziei. Wszyscy dookoła mają być zombi lub margines. Nawet takie kino jak "Żurek" musi egzystować w burym świecie... Takie wszystko na tacy podane. Aż żal dupę ściska.

katkanna

zajebiste

ocenił(a) film na 7
katkanna

hehe dobre...

katkanna

Bardzo dobre, ale się jednak nie odnosi do tego filmu..

katkanna

Ogólnie zgadzam się i przyznaje rację. Wystarczy obejrzeć filmy nominowane do polskich nagród i ma się do czynienia zawsze z filmem takim jak w opisie...

,,W żadnym wypadku nie z babami, no chyba że jest wśród nich przyszła kochanka. "

Oczywiście poza tą ,,przyjaźnią damsko męską" :D Nawet ktoś średnio rozgarnięty wie, że przyjaźni damsko męskiej nie ma, bo zawsze któraś strona wymięka :P

TomKruz

No jak ktoś myśli penisem/waginą, to dla niego/niej przyjaźni damsko-męskiej nie ma, to dość indywidualna sprawa, nie sądzisz?

katkanna

Dzięki za NIESAMOWITĄ poprawę humoru !!!

wyjątkowo trafnie ujęty temat ;)
oglądając filmy tego typu faktycznie człowiek ma ochotę się powiesić :]

ocenił(a) film na 7
rica_2

widac dramaty nie sa dla kazdego.A Polacy robia wlasnie dobre dramaty.

luckygirl23

Może i dobre ale robią tylko dramaty...no i może komedyjki romantyczne ale o tych to raczej nawet nie watro wspominać.

analthunder

I wojenne... Dramaty, komedie romantyczne i wojenne... jak zrobią kiedyś porządny film s-f, to wtedy polska kinematografia wskoczy na wyższe lvle, a póki co, to lepiej oglądać polskie filmy z lat 60-tych, o wiele ciekawsze scenariusze i porządnie grający aktorzy, bo teraz to nieraz nie można odróżnić tych paradokumentów od normalnych seriali, filmów.

katkanna

Świetny tekst, naprawdę :)

katkanna

Rozbawiłaś mnie - super tekst.
Rzeczywiście atmosfera wszystkich polskich dramatów jest depresyjna. Jakby nie mogli pokazać życia w scenerii niekoniecznie szaro - burej i w opozycji do slapstikowych produkcji amerykańskich. Proponuję szukać dramatów, które niekoniecznie robią wiwisekcję na widzu za pomocą klimatu i obrazu - może "Rzeź" "Lot nad kukułczym gniazdem" czy "Kolor purpury" - to naprawdę rewelacyjne kino bez nurzania się w g...

katkanna

Swietne, błyskotliwe i w 100% trafne. :)

ocenił(a) film na 6
katkanna

Jedyne z czym się zgodzę to z tym ,że kolory są bure i dźwięk jest spaprany.
Co do kolorów to jest jasne bo to dramat więc musi być buro.
Co do dźwięków to bolączka wielu Polskich filmów. W prawie każdym musi być jakiś szybko powiedziany dialog którego nie idzie zrozumieć. Albo muzyka zagłusza wszystko.

Co do punktów 2-9 to świadczy jedynie o tym ,że jesteś feministką. Czepiasz się jedynie tego ,że w filmie dominuje rola męska i na tym się skupili, a kobietę z dzieckiem dali na drugi plan.
To jest dramat syna i ojca przede wszystkim. Jest wiele dramatów gdzie główną rolę odgrywa kobieta i wtedy też można by się czepiać ,że faceci się pojawiają przelotnie i widzimy ich tylko w scenach łóżkowych albo w upojeniu alkoholowym, a nie poznajemy ich życia. Bez sensu argumenty.

Co do reszty zarzutów powiem tylko ,że to jest dramat. To ma pokazywać beznadzieję. Fakt ,że są dramaty gdzie się żartuje i miejscami jest zabawnie, ale to nazywamy Komedio-Dramat.
A jeśli bijesz w całości do Polskich filmów to faktycznie się u nas kręci najwięcej dramatów i komedii romantycznych, ale taki mamy klimat.

Radbun

Najpierw znajdź definicję słowa "feminizm". A gdy chcesz się zwrócić do kobiet stawiających siebie wyżej od mężczyzn, proponuję określenie "nazi-feministka".

ocenił(a) film na 8
katkanna

Dzwiek fakt spaprany, ale co do reszty sie nie zgadzam.
Rola kobiety w tym filmie własnie miała być ograniczona. Bo to jest film o ojcostwie, byciu synem, wzajemnej odpowiedzialności i strachu z tym zwiazanym. Narodziny dziecka spinają całość, a kluczową sceną jest opowieść ojca o śnie.
Moim zdaniem bardzo czytelne i fajne przesłanie. Jako syn, ojciec i mężczyzna zdecydowanie aprobuje. Być może film zbyt męski i dlatego Ci nie podszedł. "The only fear you have to fear is fear itself" (to już niezależnie od płci)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones