PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1020}

Lśnienie

The Shining
7,8 424 278
ocen
7,8 10 1 424278
8,6 50
ocen krytyków
Lśnienie
powrót do forum filmu Lśnienie

O tym filmie lepiej się czyta i słyszy o nim, niż się go ogląda. Kubrick wybrał swoją - według niego - sensowną ścieżkę realizacji horroru, metodę i filozofię, treść i formę, ale one do mnie (prawie) w ogóle nie przemawiają. Film jest straszny? Nie! Zestarzał się? TAK! Czy należy go obejrzeć? Oczywiście, ale nie wyłapiesz wszystkiego (chodzi zarówno o fabułę jak nie czytałeś książki Kinga, jak i kontekst - te wszystkie Steadicamy, reżyserskie próby zrobienia obrazu totalnego i immersyjnego itp.). Obejrzyj jak masz czas, bo to klasyka, ale lepiej przed i po seansie poczytaj trochę czegoś wartościowego o samym filmie, co oni próbowali tu stworzyć i jak do tego wszystkiego podchodzili, żeby coś zostało w głowie i żeby wynieść coś wartościowego.

freak_outxp

Ja oglądam przysłowiowy setny raz i uważam, że ani odrobinę się nie zestarzał, a wręcz przeciwnie: lśni coraz mocniejszym blaskiem na tle nowszych produkcji. Kiedy wreszcie ludzie pojmą, że horror nie polega na tym, żeby ktoś się sfajdał ze strachu w spodnie? Jak dla mnie ten film jest niepokojący i straszny. Poza tym ten film wyrasta poza ramy gatunku, to po prostu wielkie kino.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones