PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=762864}
6,7 96 251
ocen
6,7 10 1 96251
7,8 53
oceny krytyków
Lady Bird
powrót do forum filmu Lady Bird

Matka

ocenił(a) film na 7

Film sztampowy, powiela szablony z filmów młodzieżowych o nastolatkach i dorastaniu. Porzucenie przyjaciółki, by do niej wrócić, kłótnie z rodzicami... bla bla bla. Wszyscy to znamy. Ładnie zrobiony, ale zabrakło mi jakiegoś odważnego akcentu, chociaż zalążka analizy, skąd to się wszystko wzięło.

Jedno w filmie zwróciło moją uwagę i szkoda, że nie poszli w tym kierunku. A mianowicie jak bardzo matka Christine pochrzaniła jej w głowie. Ciągle ją krytykowała, wyszukiwała tylko pretekstów, żeby ją zdominować i zmieszać z błotem. Wypominała jej, że są biedni i że bardzo dużo na nią wydają. Zamiast ją wspierać i motywować, tylko wmawiała jej jak wielkim śmieciem jest. Że nigdy nie znajdzie dobrej pracy, że nie dostanie się na dobrą uczelnię, że szkoda jej na nią pieniędzy. Prawdopodobnie przez to Christine zachowywała się jak się zachowywała. To nie jest tylko młodzieńczy bunt. Matka rozwaliła jej samoocenę. Wmówiła jej, że jest złą osobą, wręcz w pewnym momencie Christine krzyczy do matki 'wiem, jestem zła'. A ona tylko chciała pokierować sama swoim dorosłym życiem. Matka ciągle ją tylko upokarzała, aż przykro było na to patrzeć. Prawdopodobnie ją kochała, ale nie potrafiła tego okazać ani wychować jej odpowiednio. To też może trochę wynikać z tego, że wspomniała o tym, że jej matka była alkoholiczką. Ludzie wychowani w patologicznych rodzinach często nie są w stanie okazać miłości i czułości dla własnych dzieci, bo nie otrzymali tego w dzieciństwie.
Szkoda, że nie wskazali bardziej na to w filmie, być może uświadomiłoby to ludziom istnienie takiego problemu. Plus, ciekawy temat pod względem psychologicznym.

ocenił(a) film na 7
abc2343

Tak barwnie to opisałeś, że chyba jednak w jakiś sposób Gerwig udało się to pokazać. Może i zgadzam się, że trochę to kino banalne i szablonowe, ale też przez takie lekkie potraktowanie tematyki, która faktycznie mogła być cięższa/głębsza/dramatyczna coś w tym jest. Do tego bardzo ładnie to wszystko było podane na pewno i co ciekawe/istotne w duchu tego, jaka wydaje się być Gerwig, którą lubię. Ma dużo maniery w sobie, ale oglądając z nią wywiady bardziej to akceptuję i nawet polubiłem.

ocenił(a) film na 7
tocomnieinteresuje

Być może właśnie film jest dosyć lekki i powtarzalny pod jednym względem (jak chociażby szkoła Christine i jej relacje z rówieśnikami), żeby bardziej zwrócić uwagę na jej relacje z matką, a jednocześnie być nostalgiczny i niezbyt ciężki? W wypowiedzi odnośnie filmu pewien psycholog określa ich relację jako "enmeshed relationship", co jest też dosyć popularne wśród relacji matka-córka. Zastanawia mnie trochę jak podchodzić do zakończenia, jak dalej wyglądałyby ich relacje.
Ogólnie film całkiem dobry, zostaje w pamięci, co jest dosyć ważne. Tylko dużo osób podchodzi do niego dosyć płytko, a film mimo że sprawia takie wrażenie, to obrazuje też wiele interesujących problemów.
Dodatkowo, Gerwing chyba wychowywała się w Sacramento. Z tego co kojarzę to była zainspirowana jakąś książką sprzed paru lat... ogólnie też dużą rolę odgrywa taka miłość do rodzinnego miasta.

ocenił(a) film na 7
abc2343

Z punktu widzenia psychologii odcięcie ich relacji powinno wyjść na plus. Obie na pewno będą to przeżywały, możliwe, że matka będzie miała długo urazę, a wizyty przy okazji świąt itp. nie będą przebiegały idealnie, ale koniec końców wyjdzie to im na dobre, a szczególnie młodej, która ma całe życie przed sobą. Aspekt miejsko-społeczny akurat bardzo lubię i on w kinie amerykańskim jest bardzo widoczny. Polecam "Columbus" z podobnego "nurtu".

ocenił(a) film na 7
abc2343

Podoba mi się, że przemoc emocjonalna matki wobec Lady Bird została ukazana w tak subtelny sposób - wciąż ją krytykowała, wzbudzała w córce poczucie winy i nie okazywała jej czułości - widać, w jaki sposób wpłynęło to na poczucie wartości głównej bohaterki, która szukała potwierdzenia, że matka ją „lubi” i akceptuje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones