PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=491447}

Lato Muminków

Muumi ja vaarallinen juhannus
5,7 776
ocen
5,7 10 1 776
Lato Muminków
powrót do forum filmu Lato Muminków

Prawdziwy skarb.

ocenił(a) film na 9

Kocham Muminki od dzieciństwa. Nie widziałem ich na dużym ekranie od czasu niedzielnych kinowych poranków dla dzieci za czasów PRL-u. Z wielką radością więc przyjąłem wiadomość o tym filmie, który na dodatek został sklecony z cudownych "Opowiadań Muminków" Lucjana Dembińskiego. Ta wersja wyjątkowo trafnie oddaje ducha książek Tove Jansson.
Cudownie było zobaczyć film animowany nakręcony w tradycyjny, spokojny sposób, z bardzo subtelnym humorem i niepowtarzalnym urokiem. Jakże inny to świat od tych koszmarnych filmideł w 3-D, których zwiastuny poprzedzały seans. Na ich tle "Lato Muminków" to prawdziwa perełka. Animacja jest po prostu niesamowita i jedyna w swoim rodzaju. Taka "chropowata" ręczna robota, a nie wymuskana, cyfrowa i sztuczna . Widzimy teksturę tkanin i użytych materiałów, przy zachowaniu niesamowitej głębi, na co pozwala technika lalki płaskiej. Po prostu mistrzostwo. Bardzo cieszy też to, że zachowano rewelacyjną oryginalną muzykę Andrzeja Rokickiego.
Jedynym - jak dla mnie - mankamentem był polski dubbing. O ile Krzysztof Kowalewski jest godnym następcą Stanisława Kwaśniaka, to już pozostała część obsady wypadła blado i bezbarwnie. Bardzo żałuję, że nie zaangażowano tych samych aktorów, co w polskim dubbingu wersji japońskiej. Tamte głosy były dobrane i wyreżyserowane genialnie. Tutaj natomiast, za sprawą głosów, Mała Mi nie jest już tak złośliwa, a Mama Muminka tak ciepła. Natomiast Tatuś Muminka tylko jakoś tak dziwnie charczy. To największa rysa na tym klejnocie, który jednak przez to nie traci swego blasku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones