PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=439584}

Lektor

The Reader
7,8 205 886
ocen
7,8 10 1 205886
6,8 27
ocen krytyków
Lektor
powrót do forum filmu Lektor

film porusza kontrowersyjny temat np romansu nastolatka z dorosłą, dojrzałą kobietą i trochę obawiałam się czy nie będę mieć przez to pewnego niesmaku, ale nie. Film jest tak zrobiony, że mnie to wręcz nie raziło i z zaciekawieniem śledziłam ich losy. W końcu różne są koleje losu, a reżyser bardzo ciekawie przedstawił relacje dwójki tych ludzi. W kontekście całości jest to dla mnie wiarygodne, bo gdy poznajemy kim jest Hana, to ja w sumie wtedy zaczynam rozumieć czemu weszła z nim w romans. Była po części chyba kobietą, która nie rozumiała co jest dobre a co złe, dlatego tak mało było w niej refleksji po tym co zrobiła, a czego dowiadujemy się później. No bo później film porusza bardzo ważny temat, czego może lepiej nie zdradzę, bo warto obejrzeć, choć zdaję sobie też sprawę, że wiele osób już na pewno obejrzało ten film, a ja tak z opóźnieniem Cały film mnie zaciekawił, jest świetnie zrobiony, muzyka, dialogi, gra aktorska - to wszystko dla mnie łączy się w bardzo dobrą całość. To dobrze, że Kate Winslet za swoją postać otrzymała nagrody, jest bardzo wiarygodna.

Tak samo podziwiam grę nastoletniego Davida Krossa. Nie znałam wcześniej tego aktora, ale widzę, że film był jednym z jego pierwszych, miał 18 lat, a zagrał rewelacyjnie, a rolę miał jakby nie patrzeć trudną, bo romans z dużo starszą kobietą, musiał pokazać też całą paletę emocji. Jestem pod dużym wrażeniem. Film ani trochę mnie nie nudził, a ciekawił, nie mogłam się oderwać od niego, mogę to spokojnie powiedzieć. Oprócz tego wyzwolił we mnie sporo emocji, raz wzruszył, raz chciałam potrząsnąć bohaterami. No, ale emocji było wiele. Historia niby całościowo nie jest bardzo rozbudowana, ale dla mnie bardzo ciekawa. Ciekawie skonstruowana. Dobrze pokazane jaki Hana miała wpływ na dalsze życie Micheala i z jakim obciążeniem musiał się zmagać tyle lat. Może jedynie zmieniłabym coś w zakończeniu, ale poza tym wszystko bardzo mi się podobało. Jeden z najlepszych oglądanych ostatnio przeze mnie filmów. Na pewno przeczytam też książkę, na podstawie, której powstał. Film też nie moralizuje, ale też nie usprawiedliwia nikogo. Dlatego też jest taki świetny moim zdaniem, pozostawia pole do wielu własnych refleksji, które ja cały czas mam. Dla mnie film rewelacyjny, bardzo polecam, oceniam go spokojnie na 9/10. Zdecydowanie warty obejrzenia, będę go pamiętać bardzo długo. Niepotrzebnie obawiałam się kontrowersyjnej tematyki, bo film jest po prostu rewelacyjny. No, ale czasem tak mam, że jestem sceptycznie nastawiona, a potem bardzo miło się zaskoczę, tak jak teraz Polecam raz jeszcze.

ocenił(a) film na 9
monika220

Bardzo dobrze napisane. Mam podobne odczucia, tyle że nie obawiałem się zobaczyć romans z różnicą wieku. Moja ocena też będzie 9.

ocenił(a) film na 6
monika220

A mnie totalnie rozczarował!

ocenił(a) film na 9
Viola__filmweb

Nom bywa. Mnie akurat bardzo sie podobal j zapadl w pamiec. Dobrze go pamietam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones