PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=709355}

Lewiatan

Leviafan
7,4 31 396
ocen
7,4 10 1 31396
7,3 27
ocen krytyków
Lewiatan
powrót do forum filmu Lewiatan
ecarcer

Dokładnie!

ecarcer

Lewiatan to nazwa potwora morskiego, często uznawanego za uosobienie szatana lub jednego z książąt piekieł. Myślę, że w nawiązaniu do treści filmu, tytuł jest jak najbardziej na miejscu. Bardziej mnie zastanawia kto nazwał tak supermarket.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
keirametz

ależ skąd, jestem trollem.

ecarcer

dobre, dobre, 8/10

ecarcer

Lewiatan to dziś znaczy wieloryb po hebrajsku. Inne znaczenie to potwór morski (ale de facto to też chodziło o wieloryba). Ludzie wówczas widzieli z daleka, że to coś dużego, że większości tego czegoś nie było widać bo była pod wodą - wyobrażali sobie co może być schowane pod wodą (ale to zawsze był wieloryb) i jak to ludzie...wyobrażali sobie potwora morskiego.

ecarcer

za http://www.wiw.pl/: Lewiatan Thomasa HOBBESA (1588-1679): racjonalna koncepcja władzy i triumf sztuczności. W Lewiatanie Hobbes próbuje odpowiedzieć na zasadnicze pytania: dlaczego państwo? czemu trzeba go słuchać? jak ono działa? Zdaniem Hobbesa, który uważa, że wszystko, co istnieje, ma swe źródło w przyrodniczej konieczności, problem państwa jest zagadnieniem siły i powinien być rozwiązany w kategoriach siły bez uwzględniania kwestii etycznych. To stanowisko prowadzi go do odrzucenia tradycyjnej koncepcji człowieka jako istoty społecznej i politycznej. Hobbes przywołuje najpierw sytuację fikcyjnego "stanu natury" - w tym stanie, gdy nie ma ani państwa, ani prawa, toczy się wojna wszystkich ze wszystkimi. Źródłem powszechnej przemocy są jednostki, które podlegają wyłącznie prawu życia, wyrażającemu się w namiętnościach (instynkt samozachowawczy) i w sile; jednostki przez nic nie są ograniczone, gdyż człowiek z natury jest istotą wolną. W tych warunkach konflikt egoizmów jest nieuchronny, a człowiek człowiekowi staje się wilkiem.

ecarcer

Najbardziej w tej wypowiedzi intryguje mnie to "hołłąto" - co to kurde jest? Chomąto znam, ale hołłąto... xD

ocenił(a) film na 8
ecarcer

Wio koniku a jak sie postarsz,

na kolacje zajedziemy akurat!

ocenił(a) film na 9
vircel

Biedna ecarcer, tak się przejęła, ale przecież najważniejsze, że wydała z siebie głos.

ecarcer

najbardziej podobaja mi sie kasjerki w pampersach

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones