PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=709355}

Lewiatan

Leviafan
7,4 31 396
ocen
7,4 10 1 31396
7,3 27
ocen krytyków
Lewiatan
powrót do forum filmu Lewiatan

Nikt nie wstaje z miejsca. Zwiagincew znów zaczarował !

Brak alternatywy, stagnacja, poszukiwanie szczęścia. Taki obraz wyłania się z kolejnego
doskonałego filmu Andrieja.

Film przytłacza widza surowym krajobrazem, ludźmi którzy jak dzikie zwierzęta muszą walczyć o
przetrwanie, gdzie ich kontakty oraz umowy miedzy nimi są prawem samym w sobie, gdzie siła
pięści chciwość, pieniędze i skorumpowana władza zniszczy każdego kto stanie jej na drodze.
Peryferia Rosji, małego miasteczka są niczym dziura w czasoprzestrzeni lecz mentalnością
mieszkańców przypomina sowieckie czasy. Czy warto walczyć do upadłego o byt, o szczęście
gdy wydaje się, że cały otaczający wszechświat jest przeciwko jednostce, tej małej i pozornie
słabej nie mającej wsparcia ? Czy warto walczyć o miłość za wszelką cenę ?

Zwiagincew przedstawił swój kraj w tak realistycznych barwach,iż po obejrzeniu Lewiatana
jedynymi kolorami mającymi znaczenie będą czarny i biały... Przytłaczająca, ciężka przeprawa
przez życie gdy zewsząd otaczają nas zgliszcza i śmierć! Brak ucieczki...myśli kłębiące sie w
głowie, których nie słychać przy delikatnym szumie morskich fal.

Niesamowity klimat. Polecam !

rainbow_crabb

Tylko najlepiej jeszcze ostrzec ludzi przed ponad dwoma godzinami nieustannej beznadziei. To taki film jak Plan Zbawiciela czy Pusher. Dodatkowo przesycony niepotrzebnymi dłużyznami, które po pewnym czasie mocno nużą. Drugą godzinę ciężko jest wysiedzieć. Nie jestem pewien czy warto piać z zachwytu nad takim filmem tylko dlatego, że fabuła przeplatana jest obrazami przyrody.

Z chwilą kiedy nareszcie pojawił się pierwszy napis końcowy, wybiegłem z kina, bo na zewnątrz, mimo listopadowej pluchy, było cieplej niż w ogrzewanym kinie, wyziębionym jednak mocno przez Zwiagińcewa. "Prawdę" niekoniecznie trzeba poznawać z odmrożonymi palcami.

the_boutique

Opinia to opinia, nie każdemu film przypadnie do gustu owszem. Tylko czy porównanie Lewiatana do Placu Zbawiciela było napewno trafne ? ...Jowita Brudnik, Ewa Wencel to aktorki telenowel przecież i tam najbardziej pasują. Ścisłe centrum Warszawy kontra miasteczko na jednym z krańców Rosji nad brzegiem morza, blisko koła podbiegunowego.

Wydaje mi się, że czas trwania filmu 2.20h był konieczny aby wciągnąć widza w ten świat beznadzieji o której mówisz, żeby każdy mógł się z nią utożsamić chociaż na chwilę.

rainbow_crabb

Nie rozumiem trochę argumentu o aktorkach telenowel. Był Plac Zbawiciela przytłaczający? W mojej opinii tak. Był Lewiatan przytłaczający - niewątpliwie tak. Jak porównuję filmy, nie zawsze mam na myśli porównanie fabularne, bo fabuła to przecież tylko nośnik dla właściwej treści, prawda?

W świat beznadziei można widza wciągnąć także w półtorej godziny. Nadal uważam, że niektóre sceny mogłyby zostać skrócone o połowę. Zwiagińcew jednak prawie maniakalnie przeciąga każde ujęcie. Dodatkowo wyposażony jest ten film w jedną z bolączek także naszego kina: płaczącą kobietę przed lustrem. Może to taka domena słowian i nic na to nie możemy poradzić, mnie to jednak strasznie mierzi.

the_boutique

na szczęście Zwiagincew nie robi filmów dla każdego, zwłaszcza nie dla tych, którzy profanują jego filmy banalnymi porównaniami

Alicjaalicja_alicja

Tak, najlepiej zbanalizować moją wypowiedź, żeby odebrać jej zasadność.

the_boutique

Szkoda. Fajnie się Was czytało. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
Alicjaalicja_alicja

Boutiqe ma rację, inwencji i talentu starczyło reżyserowi na pierwszą godzinę filmu. Druga część jest schematyczna i do bólu przewidywalna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones