PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7194}

Lokator

Le locataire
7,8 37 368
ocen
7,8 10 1 37368
8,0 29
ocen krytyków
Lokator
powrót do forum filmu Lokator

Filmy Polańskiego raz robią na mnie wrażenie("Pianista", "Nieustraszeni pogromcy wampirów"),a raz rozczarowują, zwłaszcza te przez wielu uznawane za klasyki("Chinatown","Lokator"). Tworzenie filmu o chorobie psychicznej to jednak balansowanie na niezwykle cienkiej linie. Twórcy mogą wpaść nie tylko w pułapki własnej wyobraźni(scenariusz), ale także mogą przekroczyć granicę tego co ma śmieszyć, a tego co ma zaskakiwać, przytłaczać, oburzać i przerażać. Tym razem Polański spada z liny,ale kurczowo trzyma się jej i w finale z powrotem wchodzi na nią z dumą i kończy swoje przedstawienie z gracją. Szkoda tylko,że od początku produkcji nie przykuwa mojej uwagi, dopiero ostatnie 30 minut filmu miesza mi w głowie porządnie(świetna scena pierwszego skoku oraz próba pomocy mieszkańców). Nie wiem czy to wina zbyt rozwlekłych wątków pobocznych, jak np. romans ze Stellą, czy też braku zaangażowania w wyjaśnienie "sąsiedzkiej szopki" przez Trelkovsky, który chyba najmniej ze wszystkich jest przejęty tym co się z nim dzieje. Przez takie rzeczy stawiam na piedestale takie produkcje jak "Mechanik" czy "American Psycho". Owszem, filmy te nakręcone dłuugo po "Lokatorze", ale zrobiły na mnie duużo lepsze wrażenie i przede wszystkim nie nudziły(do dzisiaj nucę sobie pod nosem Hip To Be Square z AP). Nie jest to winą zmęczenia materiału, bo akurat stare filmy Polańskiego pod względem technicznym są świetne, po prostu wolę schizofrenię w nieco bardziej hardcorowym wydaniu.

ocenił(a) film na 9
katedra

Boś turbo gimbus,dlatego kino holiłudzkie bardziej ci imponuje.

ocenił(a) film na 7
Harpagan_Kamember

Mechanik i American Psycho to kino hollywoodzkie?

ocenił(a) film na 9
katedra

Nie,to niskobudżetowe homemade'y twoich starych.

ocenił(a) film na 7
Harpagan_Kamember

Tak myślałem,że jesteś kolejnym trollem, który szuka żarełka.
*po czym rozpina rozporek*
Smacznego

ocenił(a) film na 9
katedra

Raczej jestem ostatnim sprawiedliwym na tym portalu i masakruje takie pseudo recki jak twój temat.

ocenił(a) film na 7
Harpagan_Kamember

To nie jest recenzja, to krótki opis wrażeń po seansie. No jak na razie nie podałeś żadnych konkretów, poza tym,że nazwałeś AP i Mechanika hollywoodzkimi produkcjami, czego nie biorę na poważnie, tak jak twojej osoby

ocenił(a) film na 9
katedra

Mowisz, ze wolisz 'bardziej hardkorowe' schizofrenie- owszem, na ekranie sie to na pewno ciekawiej oglada. Ja osobiscie jestem pod wrazeniem ilustracji urojen przesladowczych i odnoszacych. Miewam do czynienia z pacjentami chorymi na schizofrenie i ciezko mi zawsze sobie wyobrazic, jak oni moga myslec, ze wszystko kreci sie wokol nich: wszyscy wokol spiskuja, wszyscy o nich mowia, wszyscy sie z nich smieja, chca ich zabic itp. Nie mam az tak szerokiej wiedzy na ten temat, ale do tej pory takie rodzaje zaburzen spotykalam u schizofrenikow najczesciej. Niestety, schizofrenia kojarzona jest zazwyczaj z omamami i pseudoomami, ktore na pewno maja wielki potencjal w przekazie filmowym, ale w praktyce nie sa wcale takie powszechne.
Szczerze mowiac, dopiero po obejrzeniu 'Lokatora' jestem w stanie bardziej wczuc sie w emocje, ktore schizofrenik przezywa. Jestem naprawde zachwycona warsztatem rezyserskim: bez zadnych fajerwerkow, efektow specjalnych itp Polanski zdolal mnie niezle poruszyc. Moze akcja na poczatku rzeczywiscie sie ciagnie i dopiero pod koniec bardziej wbija w fotel, ale ja jestem pod wrazeniem autentycznosci tej choroby, ktora Polanskiemu udalo sie tu pokazac. I za to ten film dostal ode mnie wysoka ocene. Moze nie uwazam, zeby byl to najlepszy film Polanskiego, zaraz po seansie mialam mieszane uczucia, ale mija juz chyba 3 tydzien od seansu,a mi wciaz zdarza sie go wspominac.

ocenił(a) film na 9
katedra

Twój temat to już spoiler..także dzięki za rozwalony seans

ocenił(a) film na 7
Justyna0810

a mianowicie?

ocenił(a) film na 9
katedra

Serio pytasz?........

ocenił(a) film na 7
Justyna0810

no bo po przeczytania sceny skoku raczej ciężko się jest czegokolwiek domyślić

ocenił(a) film na 9
katedra

przeczytałam treść TEMATU, to jest MEGA SPOILER, na tym opiera się cała końcówka filmu

ocenił(a) film na 7
Justyna0810

w niektórych opisach również jest mowa o chorobie/szaleństwu

ocenił(a) film na 9
katedra

Przeczytałam tylko główny opis i nie było tam nic takiego. To że jest tak napisane w opisach nie usprawiedliwia tego że Twój spoiler się wyróżnia i rozpieprzyłeś mi i wielu osobom dobry film.

ocenił(a) film na 7
Justyna0810

Wiesz, dla innych wspomnienie imienia głównego bohatera jest już spojlerem,a dla jeszcze innych wspomnienie o scenie robienia kupy w miejskim WC więc przepraszam,że w ogóle coś napisałem. Jeśli chcesz możesz zgłosić, zakładając następny temat oznaczę go spojlerem

BIG SPOJLER^

ocenił(a) film na 9
katedra

No to już są skrajne przykłady, ale uwierz że oglądając film czekałam tylko na to kiedy objawi się u niego schizofrenia, a tak na pewno byłby to dla mnie element zaskoczenia.

katedra

Dokładnie, dla mnie po przeczytaniu nazwiska już było wiadomo, że szaleństwoto będzie motyw przewodni :) ( trelkovsky od gr. trelos = szalony ) . Film jak większość dzieł Polańskiego godny uwagi, ale ksiażka Topora zdecydowanie lepsza .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones