PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=534994}
6,7 3 197
ocen
6,7 10 1 3197
7,3 10
ocen krytyków
Lourdes
powrót do forum filmu Lourdes

Bóg jest kapryśny

ocenił(a) film na 6

Na okładce płyty DVD z filmem reżyserka wypowiada się o swoim filmie. Pisze, że "Bóg jest jednak kapryśny - daje i odbiera w zależności od swoich zachcianek, a my nie mamy szans na przenikniecie jego planów". Przeczytałem tę słowa przed obejrzeniem filmu i narzuciły mi one interpretację i rzeczywiście myślę, że narracja filmu prowadzi w tym kierunku - do "kapryśnego" Boga. Nie zgadzam się z tym. To zdanie to spłycenie Bożej tajemnicy. Czy można Bożą tajemnicę zamknąć w takim stwierdzeniu - kapryśny Bóg? To trochę jak ostatnie słowo dołożone do księgi Hioba, które tam nie pada, Hiob nie dochodzi do stwierdzenia - Ty kapryśny! Hiob mówi - Pan dał, Pan zabrał, niech będzie Pan błogosławiony. Stwierdzenie Bóg kapryśny - to nonszalancja wobec niezgłębionego. Potwierdza mi to ostatnia scena - celebracja cudu, sukcesu, celebracja Boga kapryśnego, tam aż się ciśnie to stwierdzenie z twarzy tych ludzi, którzy siedzą w stolikach.

użytkownik usunięty
jeniknal

Jeśli chodzi o mnie to w tym filmie nie było ani krzty boskości - tylko ludzie pozostający sam na sam ze swoim cierpieniem i iluzją o boskim miłosierdziu. Każdy widz ma swoje konteksty, które kierują w stronę najróżniejszych interpretacji.

ocenił(a) film na 6

Zgadzam się z przedmówcą - film chyba niestety próbuje pokazać dowód na "nieistnienie" Boga. Wydźwięk filmu jest właśnie taki - jesteśmy marionetkami w rękach Boga.

użytkownik usunięty
jeniknal

No właśnie ja nie do końca tak to odebrałam. Nie wiedziałam, że Hausner tak interpretuje swój film i po obejrzeniu go miałam wrażenie że po prostu ukazuje świątynię bez Boga - nie ma marionetkarza, nie ma cudów. Film jest bardzo neutralny i nie osądza postaw, ale nie da się nie zauważyć jakim fałszem są takie miejsca kultu.
I właściwie konkluzja moja jest taka, że jesteśmy marionetkami ale tylko w rękach losu i przypadku - przynajmniej taki mam filmowy punkt odniesienia.
Rozumiem też Twoją pierwszą wypowiedź na ten temat - ale to co rzekła pani reżyser tego filmu to taka lekka hipokryzja cechująca większość ludzi, dla których katolicyzm jest naturalnym zjawiskiem w kulturze. To taki skrót myślowy - większość ludzi jednak pojmuje Boga jako człowieka tyle że wszechmogącego, z całym inwentarzem ludzkich wad. Są nawet hipokryci na maksa, którzy twierdzą że wiedzą czego Bóg od nas chce - taka mała ludzka skłonność do manipulacji. Jest jeszcze jedna możliwość: albo Hiob się już zdewaluował albo po prostu ktoś w końcu zauważył smutną prawdę, że Bóg starotestamentowy nie miał nic wspólnego z miłosierdziem.
O bożych tajemnicach nic nie wiem - nie mam odpowiedniego aparatu poznawczego by stwierdzić czy ten ktoś/coś istnieje i w takie polemiki nie wchodzę.

ocenił(a) film na 8

Bo nie interpretuje. To ateistka.
Wiara to kwestia wiary , a nie aparatów poznawczych. Jak można tego nie wiedzieć ? ;)

Ciekawostka co do Lourdes :
8 grudnia 1854 : Pius IX ogłasza dogmat o Niepokalanym Poczęciu
11 luty 1858 : Jakiejś dziewczynce miała się objawić kobieta i powiedzieć "Jestem Niepokalane Poczęcie"
A potem biznes wystartował.

użytkownik usunięty
Arturro_P

No tak masz rację z tą wiarą:) Ale mimo wszystko śmieszą dyskusję o dowodach na istnienie lub nie istnienie, które rzecz jasna przy okazji takich filmów zawsze się pojawiają

ocenił(a) film na 8

Chciałbym powiedzieć , że takie dyskusje są dobre , bo coś może niektórym ruszy w kopułach. Ale mam to w dupie.

wywiad z reżyserką dla ciekawskich - http://www.timeout.com/film/features/show-feature/9751/Jessica_Hausner_on-Lourde s-.html

ocenił(a) film na 7
Arturro_P

Film jest dobrze zrobiony, gdyż daje podstawy do różnorakich interpretacji (jak filmy Kieślowskiego). Z tego punktu widzenia nie ma znaczenia, w co reżyserka wierzy (w to, że Bóg jest, czy w to, że Go nie ma). M.zd. film nie jest wyrazem niewiary w Boga reżyserki, ile pokazuje powierzchowność wiary współczesnego człowieka. Nie ma na filmie ani jednej osoby, o której można byłoby powiedzieć, że jest głęboko wierząca (może, poza siostrą przełożoną).

jeniknal

Skoro " film próbuje pokazać dowód na "nieistnienie" Boga" niiemożliwa jest tym samym wymowa, że " jesteśmy marionetkami w Jego rękach". Bo to nielogiczne. Albo-albo.

ocenił(a) film na 5
jeniknal

Jezus, duch swiety i maryja rozmawiaja gdzie maja sie udac
duch sw; mowi moze betlejem?
jezus; bylismy juz tam tyle razy
duch sw; to moze jerozolima
jezus; bylismy tez wiele razy
duch sw; to moze do lourdes?
maryja; tak, tak do lourdes,jeszcze tam nigdy nie bylam! :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones