PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34936}

Luter

Luther
6,7 3 504
oceny
6,7 10 1 3504
Luter
powrót do forum filmu Luter

Czy ktoś może orientuje się w tym okresie historycznym i mógłby mi powiedzieć, na ile ten film ukazuje prawdę? Bo oglądając go widzę Kościół-Samo-Zło-Katolicki i Bohaterskiego-Buntownika-Lutra, który walczy o Dobro. Mam wrażenie, że to jest trochę podkolorowane.

użytkownik usunięty
SnowWhiteQueen_

Film przemilcza wiele kwestii niewygodnych kościołowi, żadna sprawa nie jest tu wyolbrzymiona!

A masz jakąś historyczną wiedzę na ten temat, czy po prostu nie lubisz katolików?

użytkownik usunięty
SnowWhiteQueen_

Tu nie trzeba mieć historycznej wiedzy, bo kwestie przeciwko którym sprzeciwiał się Luter są aktualne po dziś dzień! Ale oczywiście dobrze orientuję się w tym okresie historii. Katolicyzm już na wstępie zatracił Biblijny przekaz, wprowadzając absurdalne wartości. Luter usiłował z tym walczyć i summa summarum powiodło mu się.
Na początek polecam książkę "WIELKI BÓJ" - Ellen G.White, trochę subiektywna co może odrzucić katolików, niemniej jednak stanowi faktyczną ilustrację dziejów kościoła rzekomo powszechnego!

ocenił(a) film na 9
SnowWhiteQueen_

polecam poczytanie sobie na temat Lutra i tego, czemu się sprzeciwiał

ocenił(a) film na 7

Czasy późnego średniowiecza, a szczególnie historia Anglii i Cesarstwa Niemieckiego w tym okresie to moja pasja, więc myślę, że mogę odpowiedzieć na to pytanie. Film, jak większość filmów historycznych jest tendencyjny, co nie zmienia faktu, że jest to film dobry. Działalność Kościoła została przedstawiona w sposób dość wiarygodny, bo w owym czasie nepotyzm, sprzedaż odpustów, przekupstwa itd. osiągnęły rzeczywiście apogeum. Więcej wątpliwości budzi we mnie postać samego Lutra. W owym czasie Europa była pełna reformatorów, którzy czuli, że trzeba coś zmienić i w tym świetle działalność Lutra wpisuje się w tendencje owych czasów. Jego wyjątkowość polega raczej na tym, że znalazł grono protektorów, którzy go bronili i wspierali. Nie czynili jednak tego wyłącznie z miłości do czystej wiary, lecz w swoim własnym interesie. Władca, który nie podlegał Kościołowi zyskiwał dużą swobodę działań politycznych. Co do wydarzeń przedstawionych w filmie przedstawiają one w dużej mierze obiegową prawdę historyczną, nie fakty np. nie ma żadnego świadectwa z czasów Lutra, że przybił on rzeczywiście swoje tezy na drzwiach norymberskiego kościoła, prawdopodobnie jest to póżniejszy wymysł jego zwolenników na potrzeby publiki. Za to niewątpliwie wysyłał listy do papieża w których zaznaczał potrzebę szybkich reform w Kościele. Listy te zostały całkowicie zignorowane. Chichotem historii jest, że Luter doprowadził rzeczywiście do reformy w Kościele. Sobór trydencki zwołany w 1545 r. zakazał neptyzmu oraz kumulacji beneficjów, oraz zaczął wprowadzać w Kościołąch języki narodowe. Był niestety również początkiem kontrreformacji.

użytkownik usunięty
SnowWhiteQueen_

Film dość wiernie, jak na krótkie świadectwo w formie filmu, przedstawia ówczesne wydarzenia i ich przyczyny, chociaż oczywiście nie są one przedstawione w sposób zupełny.

Sola Scriptura!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones