PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7506}
7,1 642
oceny
7,1 10 1 642
Magneto
powrót do forum filmu Magneto

Zdobyć ten film, to jak znaleźć Atlantydę. Mnie się udało, choć już traciłem nadzieję. Sytuacja jest dziwna, bo mowa o dobrym polskim filmie z lat 90. wyreżyserowanym przez Kolskiego, a więc człowieka o którym słyszał chyba każdy, kto choć trochę interesuje się filmem.

Fabuła składa się z licznym retrospekcji i posiada chyba najbardziej zaskakujące zakończenie ze wszystkich dzieł Kolskiego. Wyjątkowo mało mamy tu zachwytów nad przyrodą, cała oś fabularna skoncentrowana jest wokół tytułowej postaci. Oczywiście film nic na tym nie stracił, powiedziałbym tylko, że to nieco inny film niż reszta jego utworów z lat 90.

Warto zwrócić uwagę na znakomitą rolę Lindy. Co ciekawe - zagrał on również w innym filmie Kolskiego z tego samego roku (mowa o "Jańcio Wodniku"), a postacie z obu filmów były dość podobne.

Nie wiem, co mógłbym jeszcze napisać, żeby nie spoilerować. Uważam, że dla miłośników twórczości Kolskiego i polskiego kina w ogóle to pozycja obowiązkowa. Moim zdaniem nr 3, ex aequo z "Pogrzebem kartofla", wśród dokonań Kolskiego. Gorąco polecam!

ocenił(a) film na 7

Witam. gdzie znalazłeś ten film ??? bo szukam szukam i nigdzie nie ma :(

użytkownik usunięty
ELVIS1410

Jak nie znajdziesz na pe-b. pl, precy-l. pl czy aj-o .pl, spróbuj wpisać w Google nazwę filmu i "rapidshare". Jak nie "rapidshare", to "megaupload". Jak nie to, to "torrent". Jeśli wszystkie te sposoby zawiodą, to film jest dostępny na chomiku-j. pl. Oczywiście trzeba wysłać SMS-a. Ja se założyłem konto i od razu wykupiłem 5 GB transferu. Warto, bo jest dużo mało znanych filmów. Wersja tam dostępna jest słabej jakości (obraz i dźwięk), ale jeśli nie jesteś królewną, to powinieneś bez problemu obejrzeć.

ocenił(a) film na 8

szukałem tego filmu chyba z 10 lat i nic, aż niedawno znalazłem właśnie na chomiku-j.pl. Robi takie samo wrażenie jak wiele lat temu gdy widziałem go pierwszy raz. Mus dla fanów Kolskiego. Mi zawsze szkoda, że Ela Dębska przepadła gdzieś, bardzo fajna aktorka.

Pozdrawiam

Błąd.Ten film nagrywano w latach 80, dlatego bardzo dziwne jest, że data premiery to 93 rok. Film dostępny jest na youtube

użytkownik usunięty
Ingvar

Skąd takie informacje?

Od znajomej, która brała tam udział jako statystka. Jestem z miasta, gdzie to kręcono, ale mimo, że jestem starszy niż ten film(z datą tu podaną), to nigdy nie widziałem, żeby coś takiego w tych latach tam kręcono.

ocenił(a) film na 7
Ingvar

Chyba nie masz racji. Film kręcono w roku 1993, natomiast premierę miał dopiero pięć lat później.
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=127098

"Magneto" miało być częścią większego cyklu: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=127097

Gdyby film był z lat 80., to taka data widniałaby przy tytule. Przecież i tak musiał czekać pięć lat na premierę, a jednak nie ma przy nim daty 1998 (rok premiery), ale 1993 (rok produkcji). Ponadto pierwszym filmem pełnometrażowym Kolskiego był "Pogrzeb kartofla", nigdzie nie ma informacji, jakoby przed tym filmem nakręcił "Magneto".

Amerrozzo

W internecie różne są informacje podawane. Ja wiem to po prostu z autopsji. Cała moja rodzina od lat 40 mieszka w mieście, gdzie to kręcono i zbyt duża ilość znajomych starszych osób potwierdza tamte lata, bym mógł sądzić inaczej, zwłaszcza, że dużo ujęć kręcono w ścisłym centrum miasta, gdzie każdy bywa prawie codziennie. Możesz mi wierzyć, lub nie :)

ocenił(a) film na 7
Ingvar

Akurat stronę filmpolski.pl tworzą ludzi związani z Łódzką Szkołą Filmową. Pełen profesjonalizm, to nie jest Filmweb, gdzie każdy może dodać niesprawdzony materiał, który czasem bywa akceptowany.

Taki np. Krzysztof Respondek skończył studia aktorskie w 1992 roku, rok później zadebiutował w "Magneto". Jego lata aktywności (licząc także teatr) zaczynają się właśnie od 1992 roku, a nie od lat 80.

Można też porównać wiek Mateusza Zelnika, który grał w filmie, a urodził się w 1981 roku. 4 lata różnicy, między 1989 a 1993, powinny być u dzieciaka widoczne, bo 8-letni chłopiec (założyłem samą końcówkę lat 80.) znacząco się różni od 12-letniego.

Cytat z filmu "Przez dziewięć mostów": "Pamięć ludzka z miski wody morze zrobi.".

Amerrozzo

Byłbym bardzo zdziwiony mimo wszystko, gdyby tak było, bo moja mama pamięta kręcenie filmu, kiedy mnie nie było na świecie jeszcze. Ale ja nie chcę Cię przekonywać. Po prostu dla mnie to mimo wszystko nieprawdopodobne. Być może podana data jest zakończeniem kręcenia filmu, czy coś. To by wtedy było jakoś możliwe.

ocenił(a) film na 7
Ingvar

Ja Cię rozumiem, też bym wierzył rodzicielce. Na tę chwilę przypuszczam, że być może Twoja mama miała na myśli inny film.

Postaram się uzyskać wiarygodne informacje, napiszę do paru osób, które mogą coś wiedzieć, jeśli moje mini-śledztwo przyniesie rezultaty, dam znać.

Amerrozzo

Nie ma po co się w to bawić xD Jestem w stanie uwierzyć, jeśli fakty mówią same za siebie, tylko po prostu jest to dla mnie nieprawdopodobne, względem tego, co usłyszałem w mieście. Ciężko uwierzyć, by aż tyle tyle osób pomyliło się o aż tyle lat.
A jeśli chodzi o inne filmy, to był tu kręcony tylko Gwiezdny Piar, ale to już zupełnie później, bo to i ja pamiętam :)
Nie mniej jednak, fajnie, że Magneto powstało, bo na pewno może to dać ciekawą inspirację wielu twórcom. Jak dla mnie baardzo oryginalny i interesujący pomysł.

ocenił(a) film na 7
Ingvar

Hej, już po śledztwie :)

Skontaktowałem się z osobą odpowiedzialną za stronę filmpolski.pl, a ta osoba zwróciła się z pytaniem bezpośrednio do reżysera - p. Jakuba Kolskiego. Okazało się, że zdjęcia powstały w 1992 roku. Ta informacja znajduje się już we wspomnianym serwisie: http://filmpolski.pl/fp/index.php?film=127098

ocenił(a) film na 7
Amerrozzo

Zjadłem pierwsze imię reżysera :)

Amerrozzo

Ja z tego tekstu zrozumiałem, że zdjęcia ZAKOŃCZONO w 1992. Mogły zatem być kręcone etapami (pierwsze w latach 80-tych) i niektóre odrzucone.

ocenił(a) film na 7
Pawcio_filmaniak

"Zdjęcie do filmu powstały w roku 1992."
To jednoznaczne. Gdyby zdjęcia powstawały na przestrzeni kilku lat, toby była wzmianka: "Zdjęcia powstawały w latach 198X-1992", czyż nie? Jeśli jest napisane np. "Zdjęcia powstawały w Kalifornii", to wnioskujesz stąd, że zakończono je w Kalifornii, a pierwsze zdjęcia kręcono w Teksasie? Bądź poważny.

ocenił(a) film na 8

Świetny film w gorszej jakości dostępny na youtube. Da się obejrzeć i naprawdę warto. Film trzyma poziom filmów Kolskiego z tamtego okresu. Świetny!

Możliwe, że mało kto się na tym filmie poznał, albo że sam Kolski nie jest z tego filmu zadowolony. Nigdy nie widziałem Magneto w TV, a po sieci krąży tylko kopia ze skrajnie zdezelowanej kasety VHS nagranej pewnie w systemie SECAM (stąd być może zgniłozielonoszarobura tonacja, którą Ty uznałeś za brak zachwytów nad przyrodą). Tak, czy inaczej mamy do czynienia z białym krukiem.

użytkownik usunięty
Pawcio_filmaniak

To najwybitniejszy w moim odczuciu film Kolskiego. Szukam, czekam, może kiedyś się doczekamy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones