PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=245915}
6,6 390
ocen
6,6 10 1 390
Majdanek cmentarzysko Europy
powrót do forum filmu Majdanek - cmentarzysko Europy

Na Majdanku zginęło 80000 osób a nie ''Do dwóch milionów'' (O liczbie ofiar do dwóch milionów mówi generał radziecki w filmie) Poza tym z Zachodu raczej nie przywożono całych rodzin rdzennych mieszkańców Zachodu do niemieckich obozów ale przywożono całe rodziny Żydów i Cyganów a więc wypowiadający się w filmie uwięzieni obywatele państw zachodnich byli raczej Żydami-obywatelami Francji czy Belgii, no chyba że to byli aktorzy podstawieni do potrzeb filmu. Także wspomniana w filmie akcja ''Dożynki listopadowe'' czyli masowy mord więzniów w listopadzie 1943 roku dotyczyła eksterminacji Żydów z Majdanka i obozów pracy w GG. Trzeba też wspomnieć o przypisaniu w filmie Katynia Niemcom i zachwytach nad ''wyzwoleniem'' ale to że takie akcenty tam się znalazły jest zrozumiałe. Na koniec w filmie używa się słowa sowiecki co mnie dziwi bo to jest słowo o zabarwieniu negatywnym.

ocenił(a) film na 8
Raedwald

Aktorzy byli raczej podstawieni. Znalazłem informację że przyjmowanie Żydów z Zachodu do obozu na Majdanku zostało wstrzymane jeszcze w 1942 roku. Zważywszy na to że Żydów z Majdanka, Poniatowej, Trawnik oraz paru pomniejszych obozów pracy w Dystrykcie Lubelskim prawie całkowicie wymordowano podczas akcji ''Dożynki'' a tych parę tysięcy Żydów których tymczasowo pozostawiono przy życiu, spalono w krematoriach Auschwitz na wiosnę 1944 roku, raczej mało prawdopodobne jest by jakiś Żyd z Zachodu dożył do końca wojny i mógł o tym opowiedzieć (Aczkolwiek mogły się pewnie zdarzyć pojedyncze osoby które cudownie ocalały) Dlaczego piszę o Żydach? Otóż w filmie byli więzniowie mówią o swoich wymordowanych rodzinach a nie spotkałem się jeszcze z informacjami o wysyłaniu do obozów członków ruch oporu z Zachodu razem z rodzinami. Pomimo tego że na Zachodzie w pewnych regionach i miejscach Niemcy czasem pacyfikowali wsie zamieszkane przez Nie Żydów takich przypadków nie było wiele a do obozów na terenie Polski mogli trafić raczej pojedyńczy obywatel Francji czy Belgii narodowości innej niż żydowska oraz ewentualnie romska a nie całe rodziny bo Niemcy nie prowadzili zorganizowanej akcji ludobójstwa wobec osób narodowości francuskiej czy belgijskiej (Poza sporadycznymi pacyfikacjami) Chyba że cały mój wywód jest mylny i do niemieckich obozów trafiały też całe rodziny obywateli zachodnich nie będących Żydami czy Romami. Ja o tym nie słyszałem. Jeśli tak było jestem otwarty na sprostowanie swojego zdania.

użytkownik usunięty
Raedwald

Na Majdanku zginęło 80000 osób a nie ''Do dwóch milionów'' - to niekoniecznie propaganda tylko stan wiedzy historycznej na tamten moment. Kiedy Sowieci wyzwolili Majdanek znaleźli tam ok 800 tys. butów ofiar (wtedy jeszcze nie wiedzieli, że pochodziły one także z obozów zagłady Akcji Reinhardt). Następnie publikacje naukowe o Majdanku także podają zawyżoną liczbę ofiar. Czasem zwiedzający w Muzeum, którzy byli tu ostatnio 30 lat temu słyszą, że deportowano tu ok. 150 000 ludzi, to się dziwią, bo im kiedyś powiedziano,że tyle osób tu ZGINĘŁO. Więc tutaj ostrożnie z oceną :) Co do obywateli z Belgii i Francji - jest to możliwe, ponieważ od grudnia 1944 Majdanek staje się "szpitalem" dla wycieńczonych więźniów obozów z Zachodu; nie musieli być to koniecznie Żydzi. Na priv mogę cię podać nazwiska więźniów tych narodowości, a nawet i ktoś z Norwegii się znajdzie.

ocenił(a) film na 8

Ale ja nie przeczę, że tam byli obywatele państw zachodnich ktorzy nie byli Żydami. Tylko w filmie ci ludzie mówią o swoich wymordowanych rodzinach. Z tego co wiem deportacje całych rodzin z państw zachodnich, dotyczyły tylko obywateli tych państw, którzy byli narodowości żydowskiej czy cygańskiej. Chyba na Majdanek nie przywożono, rodzin więzniów z Zachodu którzy nie byli Żydami lub Romami. No chyba że posiadasz takie informacje.

użytkownik usunięty
Raedwald

A przepraszam, nie doczytałam :) Film oglądałam jakiś czas temu, może mieli na myśli to, że ich rodziny zostały zamordowane (na Majdanku lub w innych okolicznościach)?
Może uda mi się na dniach czegoś więcej dowiedzieć.

użytkownik usunięty
Raedwald

obejrzałam fragmenty filmu, gdzie o obozie opowiadają ludzie z Zachodu. Jeden z nich mówi, że zamordowali mu wszystkich braci (rodziców chyba też). Jednak nie mówi, że miało to miejsce na Majdanku.

ocenił(a) film na 8

Nie zauważyłem, ale czy Niemcy (Poza sporadycznymi pacyfikacjami np w trakcie francuskiego powstania partyzanckiego w 1944 roku ) w ogóle stosowali w stosunku do obywateli Zachodu (Nie będących Żydami ) odpowiedzialność zbiorową? To znaczy czy była możliwość aby ktoś kto był obywatelem Zachodu a nie był Żydem był potraktowany jak w filmie i wysłany na Majdanek?

użytkownik usunięty
Raedwald

Dobre pytanie, niestety nie orientuje się aż tak :(

Raczej całymi rodzinami na Majdanek nie trafiali (chyba, że przez przypadek), po prostu deportowano w transportach z innych obozów (szczególnie od grudnia 1943).

Co do takiej odpowiedzialności zbiorowej - wiem, że zastosowali ją na Białorusi (Witebszczyzna dokładnie) i całymi rodzinami deportowano tamtejszą ludność na Majdanek (właśnie z powodu ruchu partyzanckiego w tamtym regionie).

ocenił(a) film na 8

Co do Białorusi to wiem, tylko to nie byli ludzie z Zachodu. Wiadomo że Niemcy w rzadkich wypadkach mordowali też całe wioski na Zachodzie. Ale po pierwsze były to wypadki bardzo sporadyczne, po drugie np we Francji, duża część tych zbrodni była dokonywana rękami kolaborantów a francuscy kolaboranci mieli swoje więzienia. Nie wiem czy ktoś z nielicznych niemieckich pacyfikacji dokonanych na Zachodzie trafił na Majdanek.

użytkownik usunięty
Raedwald

Nie sądzę. Dla ludzi z Zachodu Majdanek na pewno nigdy nie był pierwszym obozem. Jeśli z czasem zachorowali, nie byli w stanie pracować, to jeśli mieli "szczęście" trafili do Lublina, "sanatorium dla więźniów innych obozów".

ocenił(a) film na 8

Mało tego nawet dla Żydów z Zachodu to nie był główny ośrodek zagłady. Żydów niemieckich i holenderskich mordowano na Lubelszczyznie całymi rodzinami ale w Sobiborze.

użytkownik usunięty
Raedwald

Dokładnie. Na Majdanek trafiali głównie Żydzi słowaccy i czescy. Ale oczywiście - nie tylko.

ocenił(a) film na 8

Trafiali tam też Żydzi z Zachodu ale w mniejszej liczbie. Spotkałem się też z informacją że w roku 1942 wstrzymano przyjmowanie Żydów z Zachodu do obozu na Majdanku. Ludzie którzy mówią w filmie, jeśli byli Żydami musieli przybyć po 1943 roku bo w listopadzie 1943 roku wszystkich obecnych na Majdanku Żydów Niemcy wymordowali.

użytkownik usunięty
Raedwald

Nie kojarzę żadnego Żyda w tym filmie. Belg, Austriak, Holender, Francuz - tyle pamiętam, ale tak jak wspomniałam - nie oglądałam tego ostatnio tak dokładnie jak kiedyś.

ocenił(a) film na 8

Ale jak odrożnić obywatela belgijskiego narodowości żydowskiej od Belga? Na czole przecież nie mieli wypisane kim są.

użytkownik usunięty
Raedwald

Ale dlaczego w ogóle bierzesz pod uwagę to, że tam był jakiś Żyd, skoro dobrze znasz operację z 3 listopada?

ocenił(a) film na 8

Sama przyznajesz że na Majdanek nie trafiały raczej ofiary sporadycznych pacyfikacji wiosek w Zachodniej Europie, tylko prawdopodobnie członkowie zachodnioeuropejskiego ruchu oporu którzy trafili na Majdanek pojedyńczo (Raczej nie stosowano odpowiedzialności zbiorowej na ich żonach a tym bardziej dzieciach) a w filmie mowa jest o tym że Niemcy wymordowali tym więzniom z Zachodu, rodziny. To pasuje właśnie do Żydów lub ewentualnie Cyganów ale do innych mieszkańców Europy Zachodniej już chyba nie.

użytkownik usunięty
Raedwald

Myślałam że kwestie rodziny już tu wyjaśniłam. Czy cis dziwnego jest w tym że ktoś stracił cała rodzinę na wojnie? A przecież nie jest tam powiedziane że na Majdanku to się stało. No i znamy 3 czy 4 zeznania spośród około 1.5 tys więźniów którzy zostali wyzwoleni.

ocenił(a) film na 8

Sęk w tym że przypadki gdy komuś z Zachodu, Niemcy wymordowali rodzinę były raczej wyjątkiem o ile ten kto stracił rodzinę nie był Cyganem, albo Żydem. Jeszcze mniej prawdopodobne że taka osoba, trafiła na Majdanek.

użytkownik usunięty
Raedwald

Ale czemu zakładasz, że wszyscy członkowie rodziny zginęli w tych samych okolicznościach? Skąd takie wnioski?

ocenił(a) film na 8

A czy tam nie było o tym że te rodziny Niemcy wymordowali?

użytkownik usunięty
Raedwald

Było. Jednak każda z tych osób mogła zginąć w inny sposób czy z innego powodu.

ocenił(a) film na 8

Jednak Niemcy mordowali np dzieci z Europy Zachodniej raczej sporadycznie (Poza grupami które Niemcy eksterminowali z zasady ) Teoretycznie masz rację rodziny tych osób mogłyby nie być narodowości żydowskiej i zginąć np w w yniku bombardowania. Jest to możliwe ale mało pradopodobne.

użytkownik usunięty
Raedwald

Nikt tam nie mówi o swoich dzieciach.

ocenił(a) film na 8

Mówi o rodzinach. A więc można się domyślić że i o dzieciach.

użytkownik usunięty
Raedwald

Wierz w co chcesz, widzę, że uparłeś się i moje dalsze tłumaczenie nie ma sensu. Były więzień mówi o rodzinie (rodzice + rodzeństwo). Nie każdy musiał mieć dzieci, naprawdę.

ocenił(a) film na 8

Mimo tego raczej jest mało danych o odpowiedzialności zbiorowej mieszkańców Zachodu, nie będących Żydami. Poza nielicznymi przypadkami pacyfikacji. Sądzę że nie ma się o co spierać a bo ludzie mówiący w filmie zostali podstawieni na potrzeby dzieła. To by wiele tłumaczyło.

Raedwald

Biorąc pod uwagę że Majdanek od razu został wykorzystany przez "wyzwolicieli" jako obóz m.in. dla AK to zawyżanie liczby ofiar wydaje się naturalne. Jeszcze nie wiedzieli ilu zamordują a wypadało komuś przypisać te ofiary.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones