PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30709}

Martwe zło

The Evil Dead
6,7 39 324
oceny
6,7 10 1 39324
6,6 23
oceny krytyków
Martwe zło
powrót do forum filmu Martwe zło

Ten film się nie zestarzeje,bo był truchłem już od początku. Guinea pig jest z '85, a efekty lepsze o tysiąckroć. Noc żywych trupów Romero miał być niskobudżetowy,a miał w porównaniu do tego szajsu morze klimatu. Nawet w M jak morderca humor jest lepszy niż tu, jeśli takowy miał być. Nawet groteskowo - makabryczna Suspiria i całe trzy matki są nieporównywalnie lepsze od tego czegoś. Jest naprawdę multum starszych filmów lepszych pod każdym względem od tego eksperymentu. Straszne jest spuszczać się nad czymś tylko dlatego,bo kiedyś kogoś nawiedziło i nazwał ten film kultowym. A jestem zła,bo film zaczynał się nawet spoko, i co z tego,jak te kukły zniszczyły cały klimat,jaki by się dało wycisnąć. I proszę nie mówić, że nie znam się,nie rozumiem groteski ani kina klasy b,c,d qwerty,bo oglądam masę horrorów,nowych,starych, złych,dobrych i gust wyrobiony mam, i nie kieruję się oceną tłumu. Fajnie mieć sentyment z dzieciństwa,ale nazywać to z tego powodu arcydziełem,no błagam. Tego się nie da niczym wybronić. A ktoś puścił tą gadkę o grotesce,a twórca co, miał to odwołać? Powiedzieć myślałem że nie wyjdzie tak źle? A myślcie sobie,co chcecie. Potem wokół takich szajsow wyrastają mity tego typu,bo ludziom po prostu wierzyć się nie chce, że można zrobić coś tak złego. No ale pierwszy raz tematyka domku w lesie,plus sukces komercyjny (na Karolaka też chodzą tłumy,czy to znaczy, że okrzykniemy go legendą)?

ocenił(a) film na 8
theblackestblack

Karolak "legendą" raczej nigdy nie zostanie, ale Sam Raimi już od lat nią jest :)
Kiczowatość i porażająca głupota tego filmu to wbrew pozorom właśnie jego największe atuty. Gdyby był zrobiony bardziej "profesjonalnie", to prócz garstki najbardziej zagorzałych horromaniaków nikt by o nim już nie pamiętał... Jackson też tak zaczynał ("Bad Taste"), a później pozwolono mu kręcić Tolkiena :)... choć wolałbym , żeby Jackson stał się legendą przede wszystkim za "Feeblesów" i "Martwicę mózgu" niż za głupawego "Hobbita"... są ludzie, którzy naprawdę czasami preferują kicz ponad "profesjonalizm" :) i uwielbiają filmy "w złym guście/smaku" :)

ps. "Suspiria" i reszta wspomnianej trylogii (nawet ta dużo słabsza trzecia część) faktycznie i tak lepsze :)... tylko ile osób jeszcze je kojarzy?

ocenił(a) film na 2
adamog1

Jak pisałam,to już wolę suspirie z kiczu,przynajmniej jest to kicz artystyczny ;) wkurza mnie jedynie, że wielu ludzi podchodzi do tego bezrefleksyjnie,bo jest kultowy,to musi coś w nim być. I to jest właśnie wygraną tego filmu, że ktoś o nim kiedyś, może dla żartu, napisał, że jest dziełem kultowym,i tak jedzie na tej opinii... a takich filmów wtedy i w latach 90było na pęczki,przypadek, że akurat na tego trafiło. To już bardziej kultowe są imo Opowieści z krypty :p I właśnie nie wiedzieć czemu,chyba dlatego że to Ameryka,to film się bardziej rozreklamował na świecie, niż taka Suspiria. Albo Phenomena. Też momentami kiczyk,ale muzyka,klimat,historia,broni się. A tu naprawdę,do momentu tych ruchomych macek drzewnych liczyłam, że nie będzie źle.

ocenił(a) film na 8
theblackestblack

A może po prostu film się ludziom spodobał, przyszło ci to do głowy? Ja oglądając go po raz pierwszy nie miałem żadnego sentymentu z dzieciństwa, nie kierowałem się oceną tłumu, nie spodziewałem się arcydzieła. Siadł mi i już. Nie wierzę w jakąś "kultowość" danego tytułu. Komuś może się nie podobać "Dziecko Rosemary" albo "Omen" albo inny tzw. klasyk, który należy znać i szanować, bo tak wypada. "Evil Dead" jest lubiany i nic z tym nie zrobisz.

ocenił(a) film na 2
kamfpv

Wtedy spoko,ale nie udawajmy, że to dzieło o znaczeniu wyższym niż przeznaczone i nie dorabiajmy ideologii,bo subiektywna ocena to jedno,a wmawianie ludziom, że to coś więcej,to lekka przesada. A prywatnie i subiektywnie to ktoś może uważać Teletubisie za arcydzieło kina. Tylko jak krytyk wtłacza to ludziom do głów,to coś jest nie tak ;) Tym bardziej, że jest masa filmów bardziej godnych uwagi, a nie zapisują się one w historii,bo krytyk o nich nie napisał. Wkurzające :)

ocenił(a) film na 8
theblackestblack

Dlatego dobrze czasem obejrzeć film nie wiedząc o nim zbyt wiele i nie sugerować się opinią "ekspertów". Wyrobić sobie własne zdanie. Bo np. mogę docenić wartość takiego np. "Ojca Chrzestnego", ale co z tego jeśli większą radochę sprawia mi oglądanie "Rambo III" po raz ósmy.

ocenił(a) film na 2
kamfpv

I jak się potem okazuje, wiele z tych >>wybitnych dzieł<< jest mocno przereklamowanych...

ocenił(a) film na 2
theblackestblack

Pełna zgoda.... Zgadzam się z wypowiedzią... I tak jak lubię wracać do tych kultowych starszych lat, bo zdecydowanie duuużo więcej było świetnych filmów niż "teraz"... tak ten film jest do bani, jest poprostu zły

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones