PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7650}

Mefisto

Mephisto
7,6 4 311
ocen
7,6 10 1 4311
7,8 5
ocen krytyków
Mefisto
powrót do forum filmu Mefisto

Ponadczasowy!

ocenił(a) film na 8

Film ze swoim przesłaniem jest uniwersalny. Pokazuje do czego prowadzi zwyczajny oportunizm, zatracenie własnych przekonań wobec skrywanych ambicji. Tak samo jest dzisiaj tysiące jak nie miliony poświęcają swoje rodziny, marzenia z przeszłości oraz przyjaźnie i miłości tylko by być znanym, sławnym, popularnym. Inne sprawy schodzą na dalszy plan. W pewnym momencie tracisz swoją tożsamość. Nie jesteś Hofganem tylko Mefisto, Nie jesteś Janem Kowalskim tylko numerem w ewidencji jakieś korporacji i przykładów można wyliczać. Jednak człowiek zawsze w jakiś sposób pozostaje jednostką myślącą, odróżniającą dobro i zło. Wtedy jest za późno na działanie i pozostaje poczucie winy bólu i bezsilności. Myślę że film powinien być pokazywanych w szkołach średnich or na większości zajęć uniwersyteckich aby pokazać mojemu i młodszemu pokoleniu do czego prowadzi wyścig szczurów i całe zaprzedanie siebie by w zamian dostać oczekiwaną gratyfikację. .

ocenił(a) film na 9
Dziuchni91

Szczególnie zainteresowało mnie ostatnie zdanie twojego wywodu, mogę się do niego ustosunkować. Otóż wczoraj prowadziłem z młodzieżą licealną zajęcia poświęcone totalitaryzmowi w filmie. Od samego początku widać było, że zupełnie nie interesuje ich mój wykład, ale miałem nadzieję, że chociaż projekcja "Mefisto", będąca podsumowaniem zajęć da im do myślenia. Cóż... finał był taki, że w połowie filmu panie nauczycielki poprosiły o przerwanie projekcji i zakończenie zajęć, gdyż "film jest dla nich za ciężki".

ocenił(a) film na 8
Prawdziwy_Maniek

Ja obejrzałem ten film podczas mojej wymiany studenckiej w Budapeszcie, na lekcjach z filmoznawstwa. No cóż mogę powiedzieć, film mi się bardzo podobał a oprócz paru Meksykanów którzy najzwyczajniej przysnęli na projekcji to film miał bardzo dobry odbiór. Trzeba walczyć z ludzką znieczulicą ale jak to robić skoro kadra nauczycielska, jest kompletnie nie przygotowana aby podołać temu zadaniu. Najłatwiej przerwać zajęcia, wyłączyć film ale to jest tylko krótkowzroczne i doraźne postępowanie. Poza tym od zawsze wiedziałem że szkoła niezależnie od systemu i władzy pracuje na jej korzyść aby "wyprodukować" masy które z jednej strony będą pracować na jej korzyść a z drugiej wyzbędą się emocji, aby jej się nie przeciwstawić.

Nikt nie mówi że "Mefisto" jest filmem lekkim, ładnym i przyjemnym. Mimo to wartym obejrzenia i zrozumienia, choć do nie których i tak nie przemówi bo czy mając za idoli "Ekipę z Warszawy", możemy wymagać aby obejrzał a co najważniejsze pojął przesłanie "Mefista"? Osobiście w to wątpię. W każdym razie pozdrawiam i życzę wytrwałości w walce o duszę i umysły moich ciut młodszych kolegów.

ocenił(a) film na 8
Dziuchni91

A czy znasz model życia odpowiedni dla wszystkich, który pozwoli uniknąć błądzenia i popełniania błędów? Ja bym nie oceniał postawy Hoefgen, bo jak on może postąpić w sytuacji, w której się znalazł? Bohater kocha teatr, aktorstwo jest jego drogą życiową. Jeżeli wyemigruje straci atrybut aktora, w innym języku nie odda umiejętności, które posiada. Hoefgen chciał być tylko świetnym aktorem i skorzystać z całego splendoru, który się z tym wiąże. To nie był zły człowiek, nikomu krzywdy nie zrobił.
Słabość jest jedną z cech każdego z nas.

ocenił(a) film na 9
Lejzorek

Hmmm... Niedokładnie już pamiętam, ale czy przypadkiem nie było tam tak, że przez niego hitlerowcy zamordowali jego przyjaciela, a on mógł jakoś temu zapobiec/przeszkodzić? Jeśli dobrze pamiętam, to to już przekracza granicę oddzielającą słabego człowieka od sprzedajnej świni.

ocenił(a) film na 8
Marac

Tak samo jak Polacy mogli zapobiec Holocaustowi.

ocenił(a) film na 9
Lejzorek

O, dobrze, że przywołałeś takie porównanie, bo to mi przypomniało, że słyszałem, że wtedy było takie hasło "Tylko świnie siedzą w kinie"...

ocenił(a) film na 8
Marac

Otóż nie bardzo pamiętasz, wszystko ci się pokićkało. Hoefgen (Brandauer) miał znajomego (nie przyjaciela), który był hitlerowcem ideowcem (jak głupio by to nie brzmiało); kłócił się z nim i wyszydzał jego idee. Kiedy hitlerowcy urośli w siłę, ów znajomy miał spore kłopoty, właśnie przez swoją ideowość. Hoefgen (Brandauer), wykorzystując swoje wpływy, starał się mu pomagać i sam miał przez to spore kłopoty.
Jesteś najlepszym przykładem, jak tworzą się kłamliwe i krzywdzące plotki - nie tylko w kinie.

ocenił(a) film na 8
Dziuchni91

No cóż, dożyliśmy czasów, że wszystko oprócz "Szybcy i wściekli" jest dla młodzieży za ciężkie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones