PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7714}
7,5 31 803
oceny
7,5 10 1 31803
7,3 11
ocen krytyków
Midnight Express
powrót do forum filmu Midnight Express

Film NIE BYŁ oparty na faktach. Pewne rzeczy zostały tam dodane trochę na siłę, pewne zostały przekłamane. No cóż, oto cały Stone. Naciąga fakty do granic możliwości, wymyśla niestworzone historie, przeinacza i dodaje pewne rzeczy, to chyba stały element w jego "twórczości". W "Midnight Express" Stone był scenarzystą. O ile wiem, ten człowiek do dzisiaj nie przeprosił za przeinaczenia.

Nie czepiam się filmu, bo był dobry - ale niepotrzebnie twierdzą, że był oparty na faktach. Billy trafił za kratki za próbę przemytu, a w 1975 roku uciekł z więzienia, ale w zupełnie innych okolicznościach niż przedstawione w filmie (bodajże na motorówce i to prawdopodobnie ktoś przymknął oko za sowitą łapówkę). Po za tym zrobiono z niego podwójnego mordercę (najpierw zabił Rifkiego, więziennego konfidenta, a później naczelnika więzienia), co w rzeczywistości nie miało miejsca, a on podczas pobytu w więzieniu nikogo nie zabił. Rzeczywista historia nie była tak atrakcyjna jak scenariusz Stone`a.

Oczywiście w tureckich czy południowo-amerykańskich więzieniach siedzą tysiące Europejczyków/Amerykanów za próbę przemytu (polecam serial "Cela") - i czasem próbuje się z niektórych z nich zrobić kozłów ofiarnych, żeby odstraszyć naśladowców, ale faktem jest, że z takich miejsc można się za sowitą łapówkę wydostać, oczywiście jeśli się jest majętnym Amerykaninem czy Europejczykiem.

Oglądałem wywiad z Billym (bodajże z 1999 roku) i on raczej niepochlebnie wypowiada się o filmie Stona; twierdzi, że Stone przeinaczył fakty z powodów politycznych (poparcie Republikanów dla wojny w Wietnamie itd). W szczególności Billy stwierdził, że strażnicy więzienni zostali pokazani w karykaturalny sposób - w rzeczywistości było tam jeden czy dwóch sadystów, ale większość zachowywała się wobec niesprawiających kłopotów więźniów w sposób obojętny lub przyjazny (szczególnie wobec dolarów, jakie dosyłała mu tam rodzinka ze Stanów). Wywiad z Billym można obejrzeć na Youtubie:

http://www.youtube.com/watch?v=WMsNPCVbNhw

Jeszcze raz podkreślam - film jest mimo wszystko bardzo dobry, fachowo nakręcony i należy go obejrzeć, ale będąc jednocześnie świadomym, że jest on niestety w większości fikcją. A może stety, bo prawdziwa historia Billy`ego pewnie nie byłaby tak ciekawa ;)

użytkownik usunięty
c3976667

Oczywiście, że film BYŁ oparty na faktach. NIE BYŁ dokumentalny. Więc (zapewne jak zwykle) czepiasz się. Niechęć do Stone'a powoduje błędną ocenę. Niedobrze...

Nie był oparty na faktach, choć Stone na początku filmu twierdzi inaczej. Nie czepiam się go bez powodu. Jest to jeden z moich ulubionych reżyserów, co nie przeszkadza mi być wobec niego krytycznym. Może za ostro się wyraziłem, ale jak ktoś pisze mi na początku, że film "jest oparty na autentycznych wydarzeniach" a później dowiaduję się, że to bzdury, to jestem wściekły. Niektóre jego produkcje były genialne (np. Salvador czy Nixon), ale to, że ma on skłonności do naciągania faktów, to już inna sprawa. Do szewskiej pasji doprowadza mnie przeinaczanie pewnych rzeczy i tego u Stonowi nie mogę wybaczyć. Nie neguję tego, że to genialny reżyser, ale denerwuje mnie, że to kłamczuszek, co łatwo wykazać.

PS. NIE JESTEM wyborcą PiS-u, w 100% popieram PO ;)

ocenił(a) film na 8
c3976667

ten film jest oparty na faktach. "oparty" to kluczowe slowo w tym przypadku. pozdrawiam

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
c3976667

Nie przesadziłeś @c3976667, prawdziwa historia Billy'ego została w scenariuszu po prostu przekłamana, a fakty i okoliczności /obraz Turków jako ludzi en masse/, delikatnie mówiąc "przerysowany", dla mnie wręcz karykaturalnie irytujący, sam Oliver Stone /wszak zdobywca Oskara/ przeprosił w 2004 roku naród turecki za takie, a nie inne sportretowanie Turcji w swoim scenariuszu, zresztą wielokrotnie poddawanym krytyce nie tylko przez władze tego kraju, ale przez analizujących go filmoznawców i fachowców z kręgów akademickich.

c3976667

No to zacznij być Wyborca PIS, bo za PEŁO już za brdzo nakradliście nawet w filmach.

stogram

He, he, POwce mogłyby się uczyć kraść od PiSiorów, dopiero teraz odchodzi w Polsce granda pełną parą :)

ocenił(a) film na 9
c3976667

Oparty - slowo klucz

ocenił(a) film na 10
c3976667

A tu się zdziwiłem, bo byłem pewien,że główny bohater uciekł tak jak to było przedstawione w filmie ( na Discovery był dokument gdzie była wzmianka na ten temat ). W sumie troszkę mi się wydało to nieprawdopodobne i bardziej jestem skłonny się przechylić do opinii iż to pieniądze załatwiły sprawę. Ogólnie denerwuje mnie to, że coraz częściej "oparte na faktach" stanowi dobrą reklamę dla filmu.Prawdziwy okazuje się najczęściej główny pomysł, który wystarczy pięknie przyozdobić i dać napisy końcowe (tudzież na początku) "Film oparty na wydarzeniach autentycznych".Kolejnym przykładem może być film,który ostatnio oglądałem "Przepowiednia".Powiem szczerze skusiłem się, gdyż historia okazałą się nieprawdopodobna ( podobno ludzie przed katastrofą w Czarnobylu, widzieli jakieś nietoperzopodobne stwory, które miały jakoby ostrzec przed nadchodzącą tragedią, w sumie nie tylko na Ukrainie ale gdzieś tam jeszcze).Napisali film na faktach co się okazało wielką bujdą, gdyż te wszytstkie historie w żaden sposób nie zostały potwierdzone. W takim przypadku niech nie wciskają bujdy ludziom tylko napiszą prawdę "Film oparty na przypuszczeniach, nie wiemy czy to prawda ale mamy dobry scenariusz"

ocenił(a) film na 6
c3976667

Film kuleje w swoich podstawowych założenia dramaturgicznych. Dlaczego mamy przejąć się Hayesem? Pod każdą szerokością geograficzną ktoś, kto przemyca 2 kilo haszyszu, zostałby potraktowany tak samo.

ocenił(a) film na 6
c3976667

Stone to lewak więc kłamstwo towarzyszy mu na ci dzień

ocenił(a) film na 9
lamp79

To by rzeczywiście wiele wyjaśniało :-)

A co do filmu, to jak na moją wrażliwość, bardzo brutalny obraz więzienia i sam film uważam za naprawdę mocne, dobre kino.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones