PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31443}

Milcząca gwiazda

Der Schweigende Stern
5,4 972
oceny
5,4 10 1 972
5,5 4
oceny krytyków
Milcząca gwiazda
powrót do forum filmu Milcząca gwiazda

Znalazłem gdzieś wywiad w którym Lem określa swój stosunek do tego filmu. Oto jego fragment:
----
"Dno dna" - tak określił Pan Milczącą gwiazdę, wyprodukowaną po wojnie w NRD adaptację Astronautów. Było aż tak źle?

Jeszcze gorzej. Dzięki Bogu nikt już o tym filmie nie pamięta. Milcząca gwiazda była okropną chałą, bełkotliwym socrealistycznym pasztetem. Dla mnie to bardzo smutne doświadczenie. Jedynym pożytkiem wynikającym z faktu realizacji tego knota była możliwość obejrzenia zachodniej strony Berlina. Mur dzielący Berlin na dwie części jeszcze nie istniał, zatem w przerwach pomiędzy ciągłym awanturowaniem się z reżyserem wymykałem się na stronę zachodnią.
----
Ja filmu nie widziałem, ale komentarz autora książki mnie nie zachęca...

użytkownik usunięty
Atom

Super film
Ja mam ten film na DVD w wydaniu amerykańskim i jest rewelacyjny! Lem nie lubił żadnej z ekranizacji swoich filmów, ale Milcząca Gwiazda oferuje wspaniałe wizje Wenus, które na głowę biją większość produkcji amerykańskich z tego okresu. Naprawdę polecam miłośnikom klasyki gatunku.

użytkownik usunięty
Atom

Bardzo cenię sobie Lema. Nie powinien jednak używać socrealistyczny pasztet do produkcji z 1959 roku skoro sam drukował swą powiesć "Obłok Magellana" w Przekroju na początku lat 50-tych prezentując w niej wyjątkowo "poprawną politycznie" postawę. Zapomniał wół jak cielęciem był ?.Co do filmu to nie jest taki zły choć nie umywa się do książki. Widziałem go w TV gdy miałem 10 lat i bardzo dobrze pamietam.

ocenił(a) film na 5

Zwłaszcza że - tzn tak czytałem na wiki, bo sam książki nie czytałem :) - książka Lema na podstawie której film został nakręcony jest jeszcze dużo bardziej socrealistyczna i krytykująca kapitalizm...Skoro sam stworzył książka jeszcze bardziej 'poprawną politycznie' nie powinien się chyba dziwić że film [nakręcony - w przeciwieństwie do napisanej książki (choć to jeszcze inna bajka) za pieniądze państwowe]ma podobny wydźwięk. Pzdr.

szczawik151

Astronautów Lem napisał na początku swojej literackiej twórczości i była to książka dla "podreperowania portfela". Gdzieś przeczytałem jak o niej mówił. No i twierdził, że nie lubi on tej książki.

Atom

W porównaniu do amerykańskich filmów s-f tego okresu - całkiem dobrze wypada. Nie ma aż takich bzdur, stroje astronautów całkiem poprawne.

ocenił(a) film na 6
Atom

Ten socrealistyczny pasztet i dubbing z głosami świetnych polskich aktorów to dwa powody, dla których dziś warto film obejrzeć.

Propagandówka - aż się buzia cieszy - internacjonalizm, wspólpraca narodu radzieckiego z całym światem kontra żli Amerykanie, radziecki postęp technologiczny rozwiązuje problemy całego świata - miodzio - aż się przypomina stopniowanie: dobry, lepszy najlepszy, radziecki.
Wiedza fizyczna, hmmm... podróż na Wenus 20 dni, gdy na Marsa 200...
Ale przesłanie słuszne. Interesujący staroć, bo relikt pewnej epoki.

mona_4

Ale dlaczego słaba wiedza fizyczna? Wenus znajduje się 0,3 jednostki astronomicznej od Ziemi, podczas gdy
Mars 0,5 od Ziemi (oczywiście w liniach prostych) - w zależności od tego na którym miejscu na orbicie
znajduje się planeta tak długo będzie tam trwał lot. Tak licząc odległość w najdalszym punkcie w linii prostej
w przypadku Wenus to 1,7JA (0,7 od Słońca + 1 od Ziemi) lub 2,5JA (1,5 od Słońca i 1 od Ziemi) Marsa.
Ponieważ statek kosmiczny nie porusza się w linii prostej lecz po paraboli to odległość jeszcze rośnie. Jeśli w
momencie lotu na Wenus planeta byłaby w linii prostej zaledwie 0,3JA a Mars w linii prostej 2,5JA to w
przybliżeniu (biorąc jeszcze pod uwagę parabolę) lot na Wenus zająłby 10 razy krócej czasu niż na Marsa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones