PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7731}
6,3 388
ocen
6,3 10 1 388
Milczące ślady
powrót do forum filmu Milczące ślady

Obrzydliwa agitka

ocenił(a) film na 1

Nic dziwnego ze ten film nie byl puszczany wcale za poznego PRLu. Jak mowi powiedzenie - papier jest do dupy a aktor do grania. I to widac najlepiej na przykladzie tego filmu.
Jest to ballada o trudnej pracy ubekow ktorzy lapia czlonkow podziemia niepodleglosciowego - szefem "bandy" jest niejaki Piorun wzorowany chyba najbardziej na Ogniu. Ilosc przeinaczen i klamstw historycznych jest po prostu przytlaczajaca - dla przykladu tylko jeden o "komisarzu PPR" zastrzelonym na Plantach. No coz, to komisarze PPR dosc czesto strzelali do polskich patriotow na Plantach. Agitka jakbysmy wciaz byli w glebokich latach 50tych. Metody UB zostaly dosyc wyraznie tu zasygnalizowane, choc oczywiscie nie pokazane wprost. Nazwisko jednego z partyzantow to Szendzielarz (tak sie nazywal mjr Lupaszka) to tez przyczynek do propagandy UB. Oczywistym przeklamaniem jest poparcie ludzi dla UB. Jedynym niuansem jest dosc lekko maskowana pogarda wojska dla ubekow, ale szybko glowny ubek przypomina wojskowym jaka byla hierarchia waznosci w PRLu.
Po jakis 20 min robi sie naprawde niedobrze i jedyne co pozostaje to kibicowanie partyzantom zeby zabili jeszcze z kilku ubekow i posmianie sie z ich "tragedii". No, ale ostateczny wynik jest niestety przesadzony.
Naprawde zalosne sa sceny "prywatne" szefa ubekow ze swoja dziewczyna w ktorych zwierza sie ze swoich trosk zwiazanych ze sledztwem. Dziewczyna prezentuje sie jak absolutna wywloka ktorej nie interesuje biznes jaki prowadzi ub, jest chyba z tym komisarzem tylko dla pieniedzy. No coz - w latach niemieckiej okupacji bylaby kandydatka do ogolenia glowy.
W skrocie : zenada, hanba dla aktorow ktorzy zgodzili sie grac ubekow w tym dziele. Mozna obejrzec na tej samej zasadzie co filmy z parad w Norymberdze, czy kronik z lat 50tych.
1 punkt za wartosc edukacyjna w poznawaniu komuszej propagandy

marta_sk

Popieram w całej rozciągłości- szkoda, że tak dobrzy aktorzy jak Nalberczak czy Nowak wzięli udział w tym czymś- ale taka też dola aktora.

Sagittarius_5

Gdzie można obejrzeć ten film?

marta_sk

Popieram wyżej wyrażone głosy. Jak zobaczyłem ten film to myślałem,że to produkcja z połowy lat 50-tych,a tu niespodzianka,że w czasach Gomułki robiono filmy jak z okresu stalinowskiego.Trochę smutne,że w tym filmie wystąpili naprawdę wybitni aktorzy i tylko mogę dodać za przedmówcą :żenada ,hańba.

ocenił(a) film na 5
marta_sk

Zgadzam się. Film jednak ma tę przewagę iż widz może wybrać sobie, która stronę zasługującą na jego przychylność, której to niejako podczas seansu "kibicuje".
W tamtych czasach, o czym każdemu doskonale wiadomo, nie było możliwości nakręcenia filmu "wprost" przekazujących prawdę historyczną. Jednak samo poruszenie wątku polskiego podziemia niepodległościowego w pierwszych latach PRL, przypominało ówczesnemu widzowi, że jeszcze wiele lat po wojnie, polscy patrioci, walczyli z czerwonymi i chociaż byli na z góry straconej pozycji nie godzili się na nowy porządek.
Film o tyle istotny, że chociaż przekłamuje zupełnie prawdę historyczną to jednak, w dzisiejszych już czasach, przypomina o bohaterach tamtych lat.
Film oglądałem nagrany z kanału "Kino Polska", zapewne leciał w cyklu "Poprawka z historii", a filmy w tym cyklu poprzedzone są analizą historyczną, niestety tego nie widziałem, a bardzo jestem ciekaw otoczki jaka istniała wokół kręcenia tego filmu, kontekstu sytuacyjnego itp.

ocenił(a) film na 6
marta_sk

Zazwyczaj się zgadzam, ale tym razem widać dużo goryczy, pewnie jakiaś familijna trauma, albo opozycyjne tradycje i wychowanie dały o sobie tak mocno znać.
Jestem jednak przekonany, że zaraz po wojnie nastroje wśród ludności nie były tak buntownicze i niepodległościowe, jak Tobie się wydaje, kilkanaście lat panowała euforia, wynikająca z zakończenia wojny, a ludzie zajęci byli odgruzowywaniem kraju. Tak jak los Żydów podczas okupacji, los podziemia był milionom Polaków obojętny i marginalny, resztę tamtej rzeczywistości komuniści skrzętnie ukrywali. Poczytaj o tamtych egzystencjalnych czasach szalonych imprezach i ludziach balujących 7 dni w tygodniu, takich jak choćby ojciec p.Kazika Staszewskiego. Osobiście pamiętam wiele z PRL-u, bo nie jestem "typowym nastoletnim filmwebowiczem" i z pewnością nie są to obrazy jakie wiele młodych osób próbuje dziś nam wmówić. Pochodzę z normalnej robotniczej rodziny, biedy i upokorzeń, ja i setki moich znajomych, nie zaznałem. Podejrzewam, że 90% Polaków żyła normalnie, w błogiej nieświadomości. Patrząc na ten dzisiejszy cyrk, często wolałbym wrócić do tamtych czasów. W ipeenowskie jedyne słuszne, heroiczne, szlachetne, uczciwe powojenne podziemie nie wierzę. Jak sam zauważyłeś wielu wybitnych aktorów dało się tutaj w role "wkręcić", a może wcale nie, przecież to nie byli ludzie opóźnieni w rozwoju, może raczej warto ochłonąć i pomyśleć o tym obiektywnie. Prawdy historycznej nie da się jednoznacznie ocenić z perspektywy półwiecza, a film owszem, mocna "szóstka".

starekino

Podpisuję się pod każdym wyrazem Pańskiej odpowiedzi. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 4
starekino

No z tym że chciałbyś żyć w PRL-u to mnie osłabiłeś! Ale poza tym masz wiele racji. Tu oceniamy film a więc nie tylko fabułę czy przesłanie (choć to też jest ważne) ale także grę aktorów, scenografię, klimat, czy film jest ciekawy z wartką akcją czy nudny i jednotorowy ( w każdym razie ja tak oceniam). Przyznam się że film oglądałem bardzo dawno chyba gdzieś na początku lat '70 dlatego dokładnie go nie pamiętam i nie będę go oceniał dopóki znowu go nie zobaczę. Wiele filmów z czasów PRL było naprawdę wybitnych i bardzo lubię do nich wracać choć nie raz ich przesłania i wartości w nich pokazywane dalekie są od moich poglądów. Aktorów też bym specjalnie nie oskarżał , grali to co mogli grać na co pozwalała cenzura i spece od propagandy (dużego wyboru w tamtych czasach nie mieli ). Przecież nawet Andrzej Wajda który filmem "Człowiek z marmuru" otworzył oczy wielu ludziom którzy "żyli normalnie, w błogiej nieświadomości" jak napisałeś, robił kiedyś takie filmy jak chociaż by "Pokolenie".

MIR66

gdzie można obejrzeć ten film?

ocenił(a) film na 4
magikaok44

Możesz go oglądnąć online na "zalukaj"

marta_sk

Popieram w 100 % . I jeszcze ten opis filmu ,,bandy '' NSZ . Narodowe Siły Zbrojne nie były żadnymi bandami . KPP , Gwardia ludowa , to były prawdziwe komunistyczne zdradzieckie bandy .

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones