PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=479758}

Milczenie Lorny

Le Silence de Lorna
6,7 3 637
ocen
6,7 10 1 3637
6,8 13
ocen krytyków
Milczenie Lorny
powrót do forum filmu Milczenie Lorny

Sumienie Lorny

ocenił(a) film na 9

[częściowe spoilery]
Bracia Dardenne robią swoje. Konsekwentnie, począwszy od debiutanckiej 'Obietnicy' opowiadają historie, które w swoim punkcie dojścia zawsze dotyczą tego samego. Uczenia się i dojrzewania do moralnej odpowiedzialności. Pewna wyjątkowość 'Milczenia Lorny' na tle ich wcześniejszych dokonań polega na sposobie w jaki moralność, pierwiastek etyczny, jego istnienie i osadzenie w rzeczywistości zostaje tu ukazane. Stan, w który w drugiej części filmu wpędza się tytułowa bohaterka to nic innego jak zachwianie psychicznej równowagi. To choroba biorąca swój początek w wyrzutach sumienia, pojawiająca się jako swego rodzaju próba odpokutowania winy - najpierw ofiarowanie z czasem uratowanie życia, jako zadośćuczynienie za te życie, którego uratować się nie udało. Przy całym dramatyzmie opowiadanej przez braci historii, jest coś nie tylko przewrotnego, ale też głęboko humanistycznego i pięknego w sytuacji, w której odkrywanie w sobie człowieczeństwa, wznoszenie się gdzieś na poziom wyżej jest impulsem tak silnym, że kiedy już się pojawi to ma siłę odebrać już nie tylko cały ten przyziemny komfort czy dobre samopoczucie, ale też poniekąd psychiczne zdrowie.
Znakomite kino.

użytkownik usunięty
caterpillar

Świetny komentarz!!! Miałem bardzo podobne wrażenia ;) Film może nie "zabija" ale daje dużo do myślenia. Bardzo przemyślany scenariusz i niesamowita kreacja aktorska głównej bohaterki - o niesamowitym ładunku emocjonalnym! Kawał dobrego kina dla poszukujacych widzów ;) Polecam!

użytkownik usunięty
caterpillar

wszystko dobrze tylko ta końcówka... nie zaskoczył mnie

ocenił(a) film na 7
caterpillar

7/10.Zabrałem jedną gwiazdkę za finał,zaskoczył mnie in minus-czyni on bohaterkę nieprawdziwą.Powściągliwe kino,oczekujące od widza skupienia i nie powiem,,,obszedłem" tym filmem.Jego aurą trochę dokumentu,trochę moralitetu-o tym,że istnieją granice,ktorych w walce o własne szczęście przekraczac się nie powinno.W takim ujęciu to poruszające kino.Nieco intryguje jednak,dlaczego materię filmową,potraktowano tak osobliwie.Mało ruchu w tym filmie(pamietam,że to kino tzw.statyczne),ale jednak,esencją kina jest ruch.I pominięcie kulminacji scenariusza,jaką jest śmierc-zabójstwo Claudy-ego.Dowiadujemy się tego z dialogu i chwilę trwa zanim uporządkujemy sobie następne wydarzenia i dialogi.Za to aktorsko sporo lepiej niż w filmie ,,Dziecko"(co chyba było celowe).Wolę takie staranniejsze podejście do filmu.Niestety,nie miałem wrażenia że oglądam arcydzieło.
I jeszcze jedno, nazywanie tego cwaniaczka,który był organizatorem tego procederu,mafiosem jest sporym nadużyciem.Zapewniam,że na co drugim postoju taxi trafimy na takiego typa.Ukłony.

ocenił(a) film na 8
esforty

A to ciekawe... Cwaniaczka? Przecież on zabił jedną osobę i planował zrobić to samo z drugą. Jeśli na co drugim postoju taxi możemy trafić na takiego typa, to ja chyba przestanę jeździć taryfą...;)

ocenił(a) film na 7
Komornik_2

W gruncie rzeczy jednak o jego postaci wiadomo tyle, że ma znajomości, co nie jest jeszcze równoznaczne z gangiem, oraz że wyzyskuje Lornę, co w sumie nie znaczy jeszcze, że ten proceder uprawia od dawna, z innymi kobietami, albo też w ramach jakiejś lepiej zorganizowanej struktury.

caterpillar

Znowu się spotkaliśmy, o ile Caterpillarze nadal tak myślisz.:-) Odczucia mam identyczne, zastanawiam się tylko, co sprawiło, że jednak zabrakło w Twojej ocenie jednego punktu do maksimum?

ocenił(a) film na 9
arma

Witam

Trudne pytanie. :) Nie mam żadnych zastrzeżeń co do 'Milczenia Lorny', a też nie chciałbym ich na siłę wynajdować, aby ocenę uzasadnić. Niekwestionowanym arcydziełem braci jest dla mnie 'Rosetta', Lorna jest "dopiero" na drugim miejscu. Swoje też zrobił może fakt, że w tym samym czasie co 'Milczenie Lorny', w lipcu zeszłego roku, widziałem co najmniej dwa wspaniałe filmy, które jednak wbiły mnie w fotel nieco głębiej - 'Tajemnicę ziarna" Abdela Kechiche i 'Dalekie głosy, spokojne życie' Terrence'a Daviesa. Nie wykluczam jednak, że przy ponownym seansie ocenę podwyższę. :)

caterpillar

Takie uzasadnienie w zupełności mi wystarczy. Co więcej dzięki temu, co napisałeś, zainteresowałam się podanymi przez Ciebie tytułami.
Dziękuję!:-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones