PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=738094}

Moja matka i inni wariaci z rodziny

Anyám és más futóbolondok a családból
6,3 459
ocen
6,3 10 1 459
Moja matka i inni wariaci z rodziny
powrót do forum filmu Moja matka i inni wariaci z rodziny

Arcydzieło!

ocenił(a) film na 10

Genialny w swej prostocie pomysł, aby historię Węgier od końca XIX wieku do początku XXI wieku pokazać przez pryzmat miotanej dziejowymi burzami zwykłej rodziny. Chwilami jest śmiesznie, chwilami przejmująco smutno, a całość zachowuje zdumiewająco harmonijną spójność. Dwie godziny mijają niepostrzeżenie, zaś zakończenie to godny podziwu popis wirtuozerii twórców. Nigdy dotąd nie spotkałem się z tak wyjątkowo subtelną sceną odchodzenia.
Na oklaski zasłużyli wszyscy aktorzy, jednak szczególny szacunek należy się rewelacyjnej Danucie Szaflarskiej jako nękanej atakami demencji seniorki rodu. Nawiasem mówiąc to chyba Jej ostatnia rola w życiu. Przy okazji warto porównać kunszt węgierskich aktorów i skonfrontować go z miernotą naszych komediantów. Film podsumować można tylko jednym słowem - arcydzieło!!!
P.S. Jak zwykle polski dystrybutor popisał się idiotycznym przekładem tytułu. Przywołuje od skojarzenia z jakąś śmieciową hollywoodzką komedyjką.

ocenił(a) film na 8
Julian_Mach

Na spotkaniu po projekcji filmu reżyserka mówiła, że kręcenie filmu było rozpoczęte w 2011 roku potem przerwane zz względu na brak funduszy, dokończone w 2013. Ze względu m.in. koszty postprodukcji, na podkładanie głosu podeszłej Berty (czyli Danuty Szaflarskiej) przez Eszter Onodi, etc premiera miała miejsce dopiero w 2015 roku, po 100 urodzinach pani szaflarskiej. Ale w 2014 wystąpiła jeszcze w "Między nami dobrze jest", który tak naprawdę jest ostatnim jej filmem.
Reżyserka wspominała zabawną sytuację, gdy do sceny umierania poprosiła Danutą Szaflarską o wyjęcie dolnej szczęki, Okazało się to niewykonalne,, a zaskoczona Szaflarska powiedziała że to jej własne zęby :-)

ocenił(a) film na 6
Julian_Mach

Co jest nie tak z przekładem tytułu? Przecież tak samo brzmi w oryginale.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones