PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=592775}

Mroczna wieża

The Dark Tower
5,5 66 797
ocen
5,5 10 1 66797
4,0 10
ocen krytyków
Mroczna wieża
powrót do forum filmu Mroczna wieża

Nie wiem, czy mam rację - oby nie.
W każdym razie wydaje mi się, że niektóre powieści niekoniecznie muszą doczekać się ekranizacji. Jedną z takich pozycji jest właśnie cała "Mroczna Wieża". Może nie doceniam aktualnej techniki i aktorów, ale po prostu nie wyobrażam sobie by tą zawiłą, acz wyśmienitą, opowieść przenieść na ekran. To niezmiernie długa, fascynująca pozycja, z mnóstwem niezwykle istotnych postaci dalekoplanowych, niezrównaną otoczką związaną z budowaniem (przez kilka tomów) historii postaci Rolanda nie pozwoli, wg mnie, zamknąć się w kilkugodzinnym filmie.
Przykładem (pewnie nietrafnym, ale obrazującym problem, o którym piszę) z rodzimego podwórka może być Wiedźmin - dzięki Bogu, że zanim obejrzałem ten film przebrnąłem przez całą sagę, w innym wypadku w ogóle bym do niej nie sięgnął i wiele stracił.
Z drugiej jednak strony, skoro udało się z Władcą Pierścieni, to może warto....

Nie ulega wątpliwości, że jeśli MW pojawi się na ekranie, to pójdę na nią do kina. Pytanie tylko, czy z sali wyjdę zadowolony.

maciek_baranowski

nie Ty jeden chyba się nad tym zastanawiasz. Od momentu kiedy ogłosili, że zamierzają zrobić ekranizację tej książki mam serce w gardle. Cała saga to moje ulubione książki spod pióra Kinga. Nie wyobrażam sobie przenieść tego co on tam stworzył na ekran. Nie wyobrażam sobie środków, które byłyby w stanie tego dokonać. Cały czas jednak mam nadzieję, że nie wyjdzie z tego to, co wyszło z wielu ekranizacji jego książek, czyli najzwyklejszy kicz i kupa.
Do Władcy Pierścieni bym tego nie porównywała. To zupełnie innego typu książki (chociaż wydawnictwo z jakiegoś powodu uparło się, żeby porównać te dwie sagi w opisie z tyłu okładki). We Władcy nie ma takiej psychologii postaci. Dla mnie to inna bajka. LOTR nawet w połowie nie wydaje mi się być tak trudny do przełożenia na ekran jak MW.

maciek_baranowski

Serce w gardle. Chyba idealnie trafiłaś :). Myślałem o ekranizacji odkad przeczytałem Mroczną Wieżę, może nawet chciałem, żeby sie ktoś dtego podjął ale wydawało sie to trochę nierealne. Teraz, kiedy ta próba ma dojść do skutku, po prostu sie boję:)

maciek_baranowski

Zgadza się. Zawsze się nad tym zastanawiałem i nigdy tak do końca nie umiałem sobie wyobrazić, jak można zrealizować taki film. Jak długi powinien być (7 części???) i moja podstawowa obawa, kto będzie grał główne role? Z tego, co czytam tu i ówdzie, padają jak dla mnie śmieszne nazwiska i jakoś nie umiem sobie wyobrazić tego wszystkiego. Boję się, żeby nie wyszła z tego jakaś hollywodzka żenada. Według mnie film może być tylko jakąś marna namiastką pozbawioną duszy. Same efekty specjalne to nie wszystko. Generalnie jestem chyba przeciwny realizacji tego filmu. Jakoś nie wierze, że wyjdzie z tego coś fajnego.

użytkownik usunięty
Radzja

Wystarczy spojrzeć na najnowsze informacje dotyczące ekranizacji "Mrocznej Wieży" - Hollywood pełną parą.
Obawiam się, że ich Wieża runie wraz z pierwszym ujęciem. Ale niestety dam im zarobić - na pewno pójdę do kina aby na dużym ekranie zobaczyć, jak upokorzyli największe dzieło Kinga. Jeśli film okaże się sukcesem, chyba zapadnę się pod ziemię.

ocenił(a) film na 3

Trzeba wierzyć w Stephena Kinga, który jest producentem tego projetu i to od niego zależeć będzie ostateczna postać filmu. Jedyne czego się obawiam to tego, że wiele wątków może zostać pominiętych, skoro mają adaptować wszystkie komiksy i 8 tomów powieści a oni zaplanowali tylko trzy filmy kinowe i serial. A i jeszcze jedno, co do 8 części sagi nie pomyliłem się, King na 2012 postanowił wydać kolejną. Ma ona opowiadać co stało się z Rolandem, Jakiem, Eddiem, Susannah i Ejem pomiędzy opuszczeniem Szmaragdowego Miasta - koniec Czarnoksiężnika i kryształu. Jej planowany tytuł to Wiatr przez dziurkę od klucza.

maciek_baranowski

Powiem tak:
Osobiście uważałem, że ekranizacja nigdy nie szkodzi, w końcu zawsze warto zaryzykować, nie ma zbytnio nic do stracenia. Nawet jeśli nie wyjdzie z tego arcydzieło to jednak dla większości fanów to i tak będzie gratka.
Co prawda to zdanie zostało ostro nadszarpnięte kiedy obejrzałem ekranizację Wiedźmina...., ale z drugiej strony wątpię by amerykanie mogli aż tak zepsuć Mroczną Wieżę...

Twoflower

hmm Amerykanie mogli zepsuć ekranizację książek Browna, ba zrobił to nawet sam Ron Howard, który zajmuje się też Mroczną Wieżą, więc... no cóż ja niestety nie wątpię:P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones