PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=740066}

Mulan

5,7 38 919
ocen
5,7 10 1 38919
5,2 23
oceny krytyków
Mulan
powrót do forum filmu Mulan

...ale mnie niestety nie urzekło. Przez 22 lata od wyjścia animowanej "Mulan" Disneya, człowiek zdążył się przyzwyczaić do kilku rzeczy, które stały się nieodzownym elementem fabuły czy charakteru postaci. Tak że bardzo nie podobały mi się:
- Brak Mushu. Wcale nie musiał być głupkowaty jak w poprzedniej wersji.
- Wrodzone umiejętności, które nazwali "chi". W wersji animowanej Mulan była zwykłą, dość niezdarną dziewczyną, która porwała się na niemal niemożliwe, musiała nauczyć się wszystkiego od nowa nierzadko popełniając błędy. Tutaj mamy kobietę z nadzwyczajnymi zdolnościami, które musiała ukrywać i zdusić na długie lata, bo nie urodziła się facetem. Nijak nie mogłam się z tą postacią jakoś zidentyfikować, dla mnie była to kolejna superbohaterka, coś w stylu mini Wonder Woman w wersji chińskiej.
- Siostra Mulan. Na co ona komu?
- Wiedźma. Chyba miała tylko za zadanie podkreślić, jakie to biedne kobiety (tym bardziej z magicznymi talentami) były w tych Chinach. Spotyka Mulan parę/kilka razy i oddaje za nią życie. Mhm.
- Wroga "armia". Spodziewałam się morza oddziałów, które swoim ogromem zrobiłyby wrażenie. W zamian dostałam garstkę... czegoś.

Jeszcze raz podkreślam: jeśli komuś to wszystko się podobało, to good for him, że czerpał przyjemność z seansu. Dla mnie była to nudna historia okraszona sztucznymi efektami specjalnymi. Gdy film się skończył, odetchnęłam z ulgą. Nie oczekiwałam odwzorowania kropka w kropkę, ale też nie czegoś takiego.

ocenił(a) film na 8
Nefer88

Ja uwielbiam stylowe chińskie kino i tutaj takie nam zaserwowano.
Pamiętaj, że pomimo iż jest to adaptacja filmowa animacji Disneya jest to również epos chińskiej ballady ;)
Oczywiście wplecenie wątków energii Chi oraz starych chińskich tradycji było jak najbardziej trafnym pomyslem.
Nawet nie narzekałem na brak Mishu.
Jest to troszeczkę dojrzalsza wersja Mulan i uważa, że najlepszą jak dotąd adaptacja filmowa Disneya.

ocenił(a) film na 4
leszek_kw

Stylowe chińskie kino? Kompletnie z takim określeniem nie można się zgodzić. Pomijając już fakt, czy komuś się podobał czy też nie, to jest typowe amerykańskie kino. I nie chodzi o fakt, że film zrobił Disney, lecz cała koncepcja i struktura tego filmu jest typowo hamerykańska. Jedynie aktorzy to Chińczycy, taka różnica.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones