PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=12164}

Na nabrzeżach

On the Waterfront
7,6 12 671
ocen
7,6 10 1 12671
8,0 22
oceny krytyków
Na nabrzeżach
powrót do forum filmu Na nabrzeżach

Pewna szczególna scena zwróciła moją uwagę i niezwykle wzruszyła. Chodzi mi o płomienne kazanie księdza w magazynie okrętu towarowego. Przemawia on do robotników nie tylko przebywających na dnie statku, który jest całym ich życiem, ale też na dnie drabiny społecznej. Z góry obserwują ich związkowcy-mafiozi razem ze swoim przywódcą. Są oni w drabinie społecznej wyżej, jako klasa posiadaczy (oczywiście nie chcę tutaj uznawać filmu za wykładnię marksizmu, co, zważywszy na postać Kazana, byłoby absurdalne). Na koniec kazania ksiądz, jakby wytyczając drogę robotnikom na dole, wjeżdża dźwigiem na górę wraz z najbardziej prawym z poskromionych, ojcem wybranki Brando, który przez całe swoje życie był obiektem poniżeń. Moim zdaniem jest to wyłożenie słów Jezusa: "Ostatni będą pierwszymi". W końcu ksiądz, a za nim robotnicy, wynoszą się ponad układy, w stronę niebios i w stronę sprawiedliwości - odzyskują godność.

paczesniak

Brawo za obserwację! Takich komentarzy zwykle mi na tej stronie brakuje ;)

ocenił(a) film na 10
Jiusko

Mnie również, wreszcie coś merytorycznego

paczesniak

Tak, to dobra scena.

Choć np. w polskiej wersji mogłaby wyglądać tak - ksiądz wygłasza płomienną mowę do zaharowanych biedaków, po czym jedzie ucztować z ich wyzyskiwaczami.

ocenił(a) film na 10
paczesniak

Nic dodać, nic ująć!

krakus1985

Kilka dni temu film leciał na TVP Kultura. Bardzo się cieszę, że mogłem go obejrzeć. Brando rozwinął to co pokazał już w "Tramwaju zwanym pożądaniem". Szkoda, że tak genialne filmy lecą tak rzadko. A jeśli już to bardzo późno w nocy...

ocenił(a) film na 10
Wyczes666

No właśnie, człowiek kurcze rano do pracy, ale po południu to same jakieś Klany i inne badziewia lecą, a jak coś fajnego to puszczą jak większość śpi... żenada

krakus1985

Jedynym ratunkiem dekoder z nagrywarką. Z drugiej strony warto zarwać noc dla tych filmów.

ocenił(a) film na 10
Wyczes666

No i nie ukrywam, że nie jedną się zarwało:)

paczesniak

Mi za to scena z ledwo idącym do doku Marlonem Brando skojarzyła się z drogą krzyżową.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones