PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=466322}

Nad jeziorem Tahoe

Lake Tahoe
6,2 1 103
oceny
6,2 10 1 1103
6,6 5
ocen krytyków
Nad jeziorem Tahoe
powrót do forum filmu Nad jeziorem Tahoe

NAD JEZIOREM TAHOE to bardzo ciekawa i intrygująca porpozycja dla kinomaniaków, którzy w filmei nie szukają tylko łatwych odpowiedzi i lekkiej rozrywki. TEn nagrodzony w Berlinie nagordą FIPRESCI film meksykańskiego reżysera Fernando Embicke to kino artystyczne pełną gębą.

NAD JEZIOREM TAHOE opowiada z pozoru nieważną i prostą historię 16 latka, który pewnego dnia wyjeżdża samochodem na ulice... i (chyba) ucieka. Nie ucieka on jednak daleko, gdyż szybko rozbija się na pobliskim słupie. Tak oto zaczyna się fabuła tej filmowej elegii, która rozgrywa się w specyficznym mikroświecie.

Szukający pomocy i snujący się chwilami bez większego ładu chłopak poznaje galerie dziwacznych, choć w pewnym sensie bardzo sympatycznych postaci. Napotkani przez niego ludzie (zdaje się) mają swoje zwyczaje, dziwactwa i codzienne rutyny, a na dodatek każda z napotkanych przez niego osób żyje w swoim własnym świecie.

Fernando Embicke dość późno zdradza nam co jest prawdziwym powodem filmowej tułaczki chłopaka. nie będę owego powodu zdradzał, bo to jeden z kluczy do odczytania i przeżycia we właściwy sposób tego filmu.

NAD JEZIOREM TAHOE to z pozoru nudne kino w stylu Jima Jarmusha w którym przeważają długie ujęcia i nic się nie dzieje. Jest jednak tylko nuda pozorna i szybko okazuje się, że obraz ten ma w sobie głębię i ciekawe intelektualne treści.

Interesującym zabiegiem jest zaciemnienie ekranu w kluiczowych dla tego dzieła momentach lub w chwilach gdy rozgrywa się "tzw. bardziej żywiołowa akcja".

TEn film z Meksyku to poetycka kontemplaja codzienności o film o sprawach ważnych, który w zaskakująco sprawny sposób unika emocjonalnego szantażu i przysłowiowej łatwizny.

NAD JEZIOREM TAHO to obraz opowiadający o "uroku" prozy życia codziennego, to film o możliwości kontemplacji tego co nienamacalne i z pozoru tak zwyczajne. Dzieło Embike opowiada też o nagle utraconym dzieciństwie i o dużym znaczeniu ludzi w życiu każdego z nas. To kino, które sprzyja kontemplacji i można je interpretować na bardzo wiele różnych sposobów.

Bardzo dobra jest tutaj zaskakująca puenta jaka wieńczy ten oryginalny film.


Ciekawa jest tuaj też obsada z młodym i naturalnym Diego Catano na czele.

NAD JEZIOREM TAHO to interesująca propozycja adresowana do koneserów.
Chociaż głównym bohaterem obrazu jest młody człowiek to nie jest to jednak film dla ludzi młodych o czym przekonałem się nasłuchując w warszawskiej Kinotece rekacji sygnalizujących znudzenie lub niezrozumienie istoty filmu przez szzkolną wycieczkę jaka na ten film przyszła.

Mnie jednak ten film się bardzo podobał i ze swej strony mogę go polecić.

Film może nie jest NUDNY ale oderwany od komercji kina amerykańskiego.
Nie ukrywam, że te czarne cięcia mnie trochę dobijały - dopiero w 2 połowie filmu przesterowałem się na ich trawienie.
Dla zwykłych zjadaczy chleba film może być nudny. Ja PO TRAILERZE spodziewałem się troszkę innego filmu.
Powiem tak.
Ani mnie nie zaskoczył, ani nie poruszył , ani nie znudził.
Mam mieszane odczucia. Gra aktorska i zdjęcia niezłe.Muzyka z trailerka wymiata :)

ocenił(a) film na 3

witam, wczoraj oglądałem ten film i niestety przez awarię nie widziałem końcówki, zatrzymałem się na momencie gdy Juan przyszedł do tej dziewczyny ze sklepu, czy ktoś podeśle mi opis jak się skończył ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones