PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31513}

Najlepsze lata naszego życia

The Best Years of Our Lives
8,0 2 502
oceny
8,0 10 1 2502
8,1 9
ocen krytyków
Najlepsze lata naszego życia
powrót do forum filmu Najlepsze lata naszego życia

dodajacy otuchy walczacym w II w.sw. Amerykanom, ale bez przesady - losy trzech weteranow wojennych, ktorzy w drodze do domu zaprzyjazniaja sie, a potem probuja wrocic do normalnego zycia, z czego nawet ten bez rak znajduje milosc swego zycia, nie wspominajac juz o pozostalej dwojce, no to troche za duza dawka sentymentalizmu. tego czego zabraklo filmowi to odrobina realizmu. spodoba sie tym, ktorzy lubia szczesliwe choc malo realistyczne zakonczenia. ponoc jedno z najwybitniejszych osiagniec filmowych w dziejach kinematografii, mi sie podobalo srednio.

ocenił(a) film na 4
Qmid

poza tym kto weryfikuje te ciekawostki? harold russell nie byl wcale dwukrotnie nominowany za ta sama role do Oscara (ciekawe jakim cudem?) - ten trik sie udal Barremu Fitzeraldowi za Idac moja droga.
i tez rzeczywiscie wielka ciekawostka jest ze Wyler po zaangazowaniu Russella do filmu sam siebie wyslal na lekcje aktorstwa do Golldwyna i malo tego jeszcze sie wsiekl!!! wow, to na serio ciekawe! :D

ocenił(a) film na 3
Qmid

harold russell dostał za tą role dwa oskary (jako taki zatem byl nominowany dwukrotnie), radzę troche poczytac i nabyc kompetencji zanim zacznie sie cos krytykowac

ocenił(a) film na 4
gilbert23

Glupoty piszesz kolego kompletne. dostal jednego oscara w kategorii najleopszy aktor drgiego planu.

ocenił(a) film na 3
Qmid

raz jeszcze radze poczytac, bądz tez obejrzec archiwalne materiały z gali, jesli nie wierzysz słowu pisanemu :)

ocenił(a) film na 4
gilbert23

Raz jeszcze napisze - Harold Russell nie dostał za role w tym filmie dwóch nominacji do Oscara!!!
Jedyny taki przypadek zdarzył się w 1944 roku gdy Barry Fitzgerald został nominowany za tą samą role w kategorii najlepszy aktor pierwszo- i drugoplanowy (za "Idac moja droga"). Potem regulamin zmodyfikowano i zabroniono takiej procedury nominacji. Ale to tak nawiasem mowiac. Russell zdobył nom w kategorii najlepszy aktor drugiego planu (i Oscara) oraz Oscara specjalnego (ale to akurat nie ma nic wspolnego z nominacja), czyli mozna powiedziec ze dostal dwa Oscary natomaist kompletna bzdura jest pisanie, ze za ta role dostał dwie nominacje.

http://awardsdatabase.oscars.org/ampas_awards/DisplayMain.jsp;jsessionid=23C78EB D60B5A8BA802F23931C04CD32.squash?curTime=1172955209628

ocenił(a) film na 3
Qmid

a etymologie słowa nominacja znasz? :)) pozdro

gilbert23

Czy ja wiem, ze zakonczenie filmu zbyt szczesliwe?
Problemy Ala Stephensona pozostaly przeciez bez rozwiazania - alkoholizm i trudnosci z udzielaniem kredytow weteranom wojennym.
No i niescislosc: "czego nawet ten bez rak znajduje milosc swego zycia" - co sugeruje, ze znalazl on ta milosc po utracie rak, co jest nieprawda - byl zareczony przed wyruszeniem na wojne.

ocenił(a) film na 8
Elisma

Jak mógł być propagandowy jak ukazał się po wojnie ?
Jeżeli miał on dać otuchy żołnierzom walczącym po wojnie to myślę, że nie osiągnął celu. Jest to film bardziej depresyjny, który zniechęca do pójścia na wojnę.

ocenił(a) film na 7
immanuel

ja nie wiem skad wzielo sie to cale wojenne nieporozumienie. 21 listopada 1946 to data premiery tego filmu w NY. film byl krecony kwiecien-sierpien 1946. czy ktos potrafi mi wyjasnic jakim zolnierzom na ktorym froncie mial ten film dodac otuchy?
co do filmu to ja rowniez mam pewne problemy z dostrzezeniem jego wielkosci.

Qmid

Fakt, Russell dostał 2 Oscary za jedną rolę, ale nie dwie nominacje, bo na to rzeczywiście nie pozwoliłby zakaz wprowadzony bo sytuacji z Fitzgeraldem. Także kolega ma rację.
Co do filmu, to chyba jest jedyny, w którym tak otwarcie i dosadnie powiedziano o problemach weteranów po wojnie (i to już rok po zakończeniu). Był zresztą mocno atakowany przez konserwatystów jako wyssana z palca wydmuszka.

ocenił(a) film na 8
Qmid

Gdzie tu jest sielanka? Jeden zostaje rzucony prze żonę, która była z nim tylko dla jego pozycji i pieniędzy jakie dostawała od armii. Drugi nie ma rąk i ma poważne problemy osobiste z zaakceptowaniem tej sytuacji. Trzecie ma wyraźny problem alkoholowy, nienawidzi swojej pracy i ma wątpliwości co do pomocy jakiej udziela rząd USA weteranom. A że wszystko mniej więcej kończy się szczęścliwie? To jedynie końcowe osłodzenie gorzkiego jednak w wymowie filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones