PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10007405}
6,0 17 712
ocen
6,0 10 1 17712
4,9 10
ocen krytyków
Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie
powrót do forum filmu Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie

No cóż.. oczywistym jest dla mnie to, że filmy różnią się od ich literackich pierwowzorów. Niekiedy, jak w przypadku Forresta Gumpa, są nawet lepsze.
Jednak nie w przypadku "Najszczęśliwszej dziewczyny".
Oczywiście. Filmweb to nie Lubimy czytać. A jednak. Czuję wręcz niesprawiedliwość, na myśl jak Jessica Knoll delikatnie, mocno, twardo, wrażliwie, dosadnie i z wyczuciem (tak, ta książka to oksymoron), opowiada o gwałcie zbiorowym, przemocy psychicznej, niezrozumieniu, potrzebie akceptacji, traumie.
Film, mimo pięknej i dobrze zagranej przez Milę Kunis, postaci Tifani, niestety nie ma nic z uderzenia jakie dostaje czytwlnik, po tej historii.
Film traktuje Tifani jak idiotkę zjadającą w tajemnicy przed narzeczonym z wyższych sfer, dwa kawałki pizzy. Nietrafione, Panie scenarzysto. Ani to złamana nastoletnim życiem Tifani. Nie ma tego w filmie. Nie ma jej dramatu, nie ma Pana Larssona, nie ma niezgody ma sama siebie.
Film jest dobry. Ciekawy.
Chyba, że jesteś odbiorcą książki.
Wtedy dosięga Cię niesprawiedliwość młodziutkiej Tifani. I czujesz sprzeciw, na powierzchowne potraktowanie tematu.
Tutaj? Ot, kolejna strzelanina w amerykańskim liceum.

ocenił(a) film na 6
klaudianatalia

Scenariusz do filmu został stworzony właśnie przez autorkę książki na podstawie której ten film powstał...

ocenił(a) film na 6
Madamente

Tak, wiem. Była ona też producentką, obok Mili. Natomiast książka a film to dwie różne historie. Zakończenie - inne, choć wspaniałe. Scena w metrze prawdziwie poruszająca, podobnie jak rozmowa z dziennikarką na Fifth Aveneu. Dla mnie po prostu powolne odkrywanie historii w książce a "wywalenie" wszystkiego na bardzo wczesnym etapie książki to dwa zupełnie inne doznania. Podobnie jak zabrakło mi rozwinięcia scen i opowieści o relacji Ani z Arthurem i sceny z jego zdjęciem, co przecież tak naprawdę przelało czarę goryczy i doprowadziło do zerwania zaręczyn.
Psychologicznie - to dobry film i pewnie osoby, które nie czytały książki mogą ocenić go wyżej niż ja. Przemiana Ani, odzyskanie TifAni, którą tak chciała zakopać w przeszłości - świetnie rozwinięty wątek.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones