PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=789687}

Nić widmo

Phantom Thread
7,0 44 513
ocen
7,0 10 1 44513
8,4 45
ocen krytyków
Nić widmo
powrót do forum filmu Nić widmo

"Nić widmo" to opowieść o prestiżowym krawcu perfekcjoniście, który zakochuje się w młodej kobiecie. Akcja filmu rozgrywa się w Londynie z lat 50-tych.

MOCNE STRONY:
- reżyseria i scenariusz Paula Thomasa Andersona stanęły na wysokości zdania, szczegóły i detale razem z ogółem historii się zazębiają, tworząc spójną całość
- bardzo dobra gra aktorska, trzy główne postacie w filmie mogły się wykazać, dostały bardzo dużo czasu ekranowego
- świetne kadrowanie, praca kamery, to też jest robota Andersona
- M U Z Y K A! - arcydzieło, idealnie pasuje do tych lat i klimatu filmu, będę jej słuchał na pewno jeszcze przez jakiś czas, dlatego zamiast plakatu czy trailera, podrzucam wam właśnie fragment soundtracku
- scenografia była w porządku ale kostiumy były wspaniałe, uwierzyłem że nasz główny bohater jest dobry w tym co robi; i to tyle z technicznych aspektów
- historia o miłości, toksycznej miłości i problemach związanych z różnicami pomiędzy partnerami, a naszą parkę różni wszystko
- niejednoznaczne i dające do myślenia zakończenie
- subtelny i powolny klimat, nic nie umknie uwadze skupionego widza

SŁABE STRONY:
- film może się dłużyć, akcja toczy się powoli, można odnieść wrażenie że momentami wręcz stoi w miejscu
- dialogi momentami zbyt sztuczne a relacja miłosna nierealistyczna, może to po prostu zwykły sponsoring w ładnym opakowaniu?
- przez cały film kobietki przymierzają sobie po prostu ubrania :D

PODSUMOWANIE:
Gdy potrafimy docenić piękny obraz i dźwięk to powolne tempo nie powinno być wadą lecz w tym wypadku zaletą. Ah, i bym zapomniał ważnej rzeczy. Film jest nominowany do Oskarów w sześciu kategoriach. Stwierdzam że niestety tylko w sześciu bo moim zdaniem "Nić widmo" jest znacznie lepsze niż tegoroczny faworyt "Kształt wody" i to pod każdym względem (no może poza główną rolą żeńską). A są to filmy pod wieloma względami podobne.

MOJA OCENA: 8,5/10

ocenił(a) film na 8
orzeh8

Zapraszam na mój fanpage-blog: "Krótkie opinie filmowe" na facebooku. https://www.facebook.com/Krótkie-opinie-filmowe-356667228072322/

ocenił(a) film na 8
orzeh8

jestem największym znawcą kina wszech czasów i chętnie zajrzę.

użytkownik usunięty
orzeh8

A ja uważam, że Vicky Krieps jest minimalnie lepsza od Sally Hawkins. "Phantom Thread", może poza zdjęciami, które są tak samo świetne, bije "The Shape of Water" na głowę pod każdym względem

użytkownik usunięty

Kontrargument - jest tak samo wspaniały (10/10) jak Dzieło Del Toro. Dwa przykłady miłości do kina i ukazanie, jak można wykorzystać wszystkie elementy (zdjęcie, muzyka, aktorstwo, scenografia, itp.) do stworzenia Sztuki, zwanej Filmem.
Sally "zostawia" Vicky aktorsko daleko w tyle.

PS. Kto z nas dwóch jest większym fanem Andersona? :) Ja oceniłem film na "10". :)

użytkownik usunięty
orzeh8

Kontrargument - jest tak samo wspaniały (10/10) jak Dzieło Del Toro. Dwa przykłady miłości do kina i ukazanie, jak można wykorzystać wszystkie elementy (zdjęcie, muzyka, aktorstwo, scenografia, itp.) do stworzenia Sztuki, zwanej Filmem.

ocenił(a) film na 3
orzeh8

Ale nie "Po kłębku do nitki"!
https://www.filmweb.pl/film/Bez+%C5%9Bladu-1988-11736

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones